Çoğumuz neredeyse 1 gün giydiğimiz kıyafeti bir sonraki gün giymeyerek temizlenmesi adına kirli çamaşırların arasına atarız. Durum böyle olunca çok daha fazla yıkanacak çamaşır, dolayısıyla da çamaşır makinesi için de daha uzun çalışma saatleri demek oluyor bu. Bir diğer yandan çıkmayan lekeler de bu çalışma saatlerini uzattıkça uzatmaktan başka bir işe yaramıyor. Ama çamaşır makinenizin sarf ettiği çabayı rahatlatmak adına çamaşır deterjanının yanında bir de kola eklediğinizde elde edeceğiniz sonuç ise inanılmaz.

Çamaşır makinesine kola dökün

Yağ ve kahve lekeleri gibi lekeler hepimiz için kabus niteliği taşır. Çıkmayan ve kıyafetlerimizden vazgeçmeye bizi iten bu lekeler, ne çamaşır suyu ne de çamaşır deterjanı ile kolay kolay çıkmaz. Durum böyle olunca uzun uğraşlar ve sonunda yapısı bozulmaya yüz tutmuş ve rengi solmaya başlamış kıyafetler kalıyor geriye. Ya da daha kötüsü bu lekeler hiç çıkmıyor. Ama artık bu inatçı lekeleri dert etmeye gerek yok. Kola yapısındaki asit ile metallerin paslarını temizlemekten derz aralarına kadar birçok alanda yardımımıza koştuğu gibi bu noktada da elimizden tutuyor.

Asidik yapısı ile zorlu lekeleri aşındıran kola, çamaşır makinesine döküldüğünde ise bu inatçı lekelerin temizlenmesinde büyük rol oynuyor. Kolanın bu faydasından yararlanmak için ise yapmanız gereken tek şey, çamaşır deterjanı bölgesine deterjanın yanında bir miktar kola eklemek ve çamaşırlarınızı böyle yıkamak. Çamaşırlarınızı makineden çıkardığınızda yağ ve kahve lekeleri gibi inatçı lekelerin artık o kadar da inatçı olmadıklarını göreceksiniz.

Kolanın alternatif kullanımları

İçildiğinde ağızda bıraktığı leziz tadın yanı sıra alternatif kullanım alanları ile de hayatınızı kolaylaştıran kola birden fazla alanda kullanılabiliyor. Kolanın aşındırıcı özelliği birçok lekenin ve kirin arındırılmasında kullanılmasını sağlıyor ve aslında kıyafetlere döküldüğünde leke bile bırakan bu içeceği mükemmel bir leke çıkarıcı haline getiriyor. İşte kolanın bazı alternatif kullanım alanları:

  • Fayansları temizlemekte kullanılır: Fayans aralarının kir toplaması ve bu toplanan kirlerin öyle kolay kolay çıkmayışı hem can sıkıcı hem de yorucu bir durumdur. Fırça ile uzun dakikaları işgal eden bu problem, kola kullanıldığı zaman ise aslında hiç de sorun gibi durmuyor. Eğer yüzeye kola döküp birkaç dakika bekler ve ardından su dökerek temizlerseniz tüm kirlerin kola ile birlikte gittiğini görürsünüz.
  • Madeni paraları bankadan çıktığı haline getirir: Madeni paralar da bazen kir ve pas tutabilir ve bu durumda kullanılması imkansız hale gelirler. Hiç bir işyerinin kabul etmeyeceği bu paraları ise kola kullanarak basımdan yeni çıkmış gibi parlatabilirsiniz. Kolanın içerisine madeni paraları bırakıp bir süre bekletin. Çıkardığınızda paraları yıkayın ve pasların kola ile akıp gidişini izleyin.
  • Klozet temizliğini kolaylaştırıyor: Klozet kenarlarında kalan lekeler zamanla bembeyaz olan klozet çevresini sarartabilir ve istenmeyen görüntülere yol açar. Kola kullandığınızda ise yüzey temizleyici ve cif gibi malzemelerin bile temizleyemediği bu kirleri çıkarmak çok kolaydır. Lekeli kenarlara kola dökün ve hemen ardından ovalayarak temizlemeye başlayın. Kirlerin kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.
  • Metal yüzeylerde oluşan boyalardan kurtulun: Metal yüzeylerin üzerine duvar boyası değdiğinde o metalik gri rengin tüm havasını söndürebilir. Bu durumdan ve görüntüsü bozulmuş olan metalden sıkıldıysanız kola sizin için ideal bir ürün. Bir havluyu kola ile ıslatıp metal yüzeylere bastırarak sürerseniz üzerindeki boya izlerinin çıkması çok uzun sürmeyecektir.
  • Böcek ve salyangozlara karşı koruyucu: Özellikle yaz aylarında böcekler ve salyangozlar bahçelerimize, evlerimize ulaştığında çok da hoş olmayan anlar yaşarız. Bu gibi durumlardan korunmak adına evinizin ya da bahçenizin girişine küçük bir kap içerisinde kola bırakırsanız kolanın şekeri haşereleri çekecek, asidi ise onları öldürecektir.