Soğuk, fazla su, toz ve birçok dış etkenden dolayı ayakta meydana gelen nasır için pek çok kişi ayaktaki nasır için çözüm yolları aramaktadır. Zaman içerisinde meydana gelen nasırdan kurtulmak her zaman çok kolay bir durum değildir. Ancak doğru ayak bakımı ve uygulanabilecek belirli yöntemler sayesinde ayaktaki nasır giderilebilir ve ayaklar son derecede yumuşak bir hale getirilebilir. Bu yöntemleri uygulayan kişiler belirli bir düzenle uyguladıklarında ayaklarını nasırlardan tamamen arındırarak pürüzsüz bir hale getirebilirler.

Ayaklarda meydana gelen nasırları gidermek adına pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en doğru ve sağlıklı şekilde uygulanması durumunda nasırlardan kurtulmak mümkündür. Ayaklarda meydana gelen nasırlardan kurtulmak adına doğru ayak bakımı son derecede önemli bir durumdur. Nasır tedavisi için yöntemlerin en doğru şekilde uygulanması durumunda bu can sıkıcı durumdan kolaylıkla kurtulmak mümkün hale gelebilir. İşte ayaklarda meydana gelen nasırları gidermek için yöntemler..

İzleyin: Nasır bir günde nasıl geçer ? İşte cevabı!! Aspirin ve limon karışımı ile nasırdan kurtulun

 

Ayaktaki nasırları giderme yöntemleri nelerdir?

Zaman içerisinde meydana gelen nasırlar çok can sıkıcı bir durum olurken ayaktaki nasıları giderme yöntemleri sayesinde bu durumdan kurtulmak mümkündür. Ayaklarda meydana gelen nasırları gidermek adına kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesi sodalı sudur. Bunun için yapılabilecek işlemler son derecede basittir. Öncelikle küçük bir leğen içerisine ılık su eklenir. Daha sonrasında bu suyun içerisine soda da eklenerek iyice karıştırılır. Ardından ayaklar direk olarak bu su içerisinde bekletilir. Bir süre beklemesi ardından ayaklardaki nasırlar daha yumuşak bir hale gelmektedir. Sert bir kese yardımı ile bu işlem ardından ayakların keselenmesi, nasırların kolaylıkla ayaklardan arınmasını sağlayacaktır.

Doğru ayak bakımı

Ayakta meydana gelen nasırları gidermek adına uygulanabilecek yöntemlerden bir tanesi de doğru nemlendirme yöntemidir. Bunun için yapılabilecek güzel bir yöntem de gece iyi bir nemlendirici ile ayakları nemlendirmektir. Ayakların ılık su ile temizce yıkanması ardından koyu renk nemlendirici krem ya da ayak bakım yağı uygulanır. Ardından da hava geçirmeyen bir çorap giyilir. Bu durum ayakların geceden sabaha kadar en iyi şekilde nemlenmesini sağlar. Böylelikle de bu işlemin ayaklarda meydana gelen nasırlara göre haftada bir olacak biçimde uygulanması durumunda zaman içerisinde nasırlar giderilebilmektedir.

İLGİLİ MAKALE  Ayaklarımız neden karıncalanır? (Kaynak: soru.com.tr)

Ayaktaki nasırları gidermek için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden bir tanesi de ponza taşıdır. Bu işlemin özellikle d duştayken uygulanması çok daha iyi bir şekilde sonuç almayı sağlayacaktır. Bunun için öncelikli olarak ayaklar ılık suyla temizce yıkanır. Suyun içerisindeyken yumuşayan ayaklar ponza taşı yardımıyla törpülenir. Duştan çıkmanın ardından ayaklara nemlendirici kremin uygulanması da nasırların giderilmesi konusunda son derecede etkili olacaktır. Ayaklardaki ölü derilerin atılması ardından nemlendirici uygulaması yapılması, ayakların zaman içerisinde son derecede pürüzsüz bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Zaman içerisinde ayaklarda meydana gelen nasırları gidermek adına etkili yöntemlerden bir tanesi de incir yaprağının sütüdür. Doğru ayak bakımı yapılmasının yanı sıra incir yaprağı içerisinde bulunan sıvının ayaklara uygulanması da zaman içerisinde nasırların giderilmesi konusunda oldukça etkili bir yöntem olacaktır. İncir yaprağı içerisinde yer alan sıvının uygulanmasından önce ayak bakımının da düzgün biçimde yapılması gerekir. İncir sütünün sürülmesinden önce ayaklar güzelce temizlenir. Ayak üzerinde bulunan ölü derilerin ayaklardan ayrılması ardından bu sıvı ayaklara direk olarak uygulanabilir. Bu işlemin belirli aralıklar halinde düzenli bir şekilde yapılması ayaklarda meydana gelen nasırların zaman içerisinde giderilmesini sağlayacaktır. Bu işlemin düzenli bir şekilde uygulanması durumunda ayaklar zamanla pürüzsüz bir hale gelmektedir.