Ülkemizde artan otomobil fiyatları, vatandaşların ceplerini yakmaya devam ediyor. Hal böyle olduğu için de vatandaşlar sıfır araba almakta zorlanıyor ve ikinci el piyasasına yöneliyor. ANcak ikinci el piyasasında da işler karışık. Çünkü arabanın değişeni veya boyası gibi sorunlar, vatandaşı almak istediği arabdan soğutabiliyor ve vereceği paranın karşılığında böyle bir araba almak istemiyor. Ancak bu yazımızda Türkiye’nin en ucuz arabası olmaya aday Tata’nın Tiago modelinden bahsedeceğiz.

Tata Tiago’nun özellikleri nelerdir?

Tata Tiago, ucuz bir model olacağı için her yeni nesil araçtaki donanımların, bu otomobilde de olmasını bekleyemeyiz. Ancak fiyatına göre vaat ettiği özellikler, bu arabayı satın alanları yeteri kadar tatmin edecektir. Asya pazarında oldukça rağbet gören Hintli firma, Tiago modelini Türkiye pazarına sokmak için girişimlerde bulundu. Hatchbag bir tasarıma sahip olan Tata Tiago, 72 beygir güç üreten bir motora sahip. Bunun yanında Tata Tiago, 95 Nm’lik bir tork gücüne de sahip. Yakıt konusunda ise oldukça tasarruflu olan Tata Tiago, ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarına bakınca oldukça tercih edilebilesi olan otomobillerden biridir.

İç tasarımına bakacak olursak karşımızda dijital ekranlı bir multimedya sistemi çıkıyor. Ancak bu multimedya sisteminin herhangi bir akıllı telefon bağlantısı bulunmuyor. Ancak USB kablo veya AUX kablosu ile akıllı telefonunuzu bağlayıp, müziklerinizi o şekilde dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda Tata Tiago’da bir klima sistemi de bulunmaktadır. Ayrıca küçük boyutları ile kalabalık şehirlerde en çok tercih edilmesi mantıklı olan bir otomobil olan Tata Tiago ile dar sokaklardan geçerken ve park yeri ararken herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Tata Tiago’nun fiyatı ne kadar olacak?

Tata Tiago’nun Hindistan’daki fiyatının Türk lirası karşılığı, 95 bin Türk lirasıdır. Ancak ülkemizdeki otomobil fiyatlarında uygulanan ÖTV ve KDV eklenince, Tata Tiago’nun muhtemel Türkiye satış fiyatı 180 bin Türk lirası olacaktır. Alt segment araçlarda ilgiyi toplayabilecek olan Tata Tiago, şimdiden birçok otomobil satın almak isteyen vatandaşın ilgisini üzerine çekmiş bulunmaktadır.

Tata Tiago ne zaman Türkiye pazarına giriş yapacak?

En çok merak edilen konu ise Tata Tiago’nun Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı. Hintli firma, önümüzdeki aylarda Tata Tiago’nun Türkiye pazarına girmesini sağlayabilir. Muhtemel olarak en geç Haziran ayında satışa sunulacak olması beklenen Tata Tiago’nun şimdiden talipleri artmakta.