Peugeot 208, ülkemizde daha çok gençlerin sevdiği ve öğrenci arabası olarak bilinen hatchbag otomobillerden biridir. Gençlerin sevmesinin nedeni ise hem az yakması ve hem de fiyatlarının diğer otomobillere göre daha ucuz olması. Bu yazımızda sizlere Peugeot 208 modelinin özelliklerinden ve fiyatlarından bahsettik.

Peugeot 208’in özellikleri nasıl olacak?

Fransız firma gövde tasarımında çok fazla bir değişikliğe gitmedi. Ancak bazı detaylar bakımından yeni Peugeot 208, selefine göre daha farklı. Bu detaylar ile birlikte yeni Peugeot 208, oldukça sportif ve premium bir görünüme bürünmüş durumda. Özellikle arka farlarda bulunan siyah detaylar, bu görünümdeki en büyük destekçi konumunda. Alçak gövdesi ile oldukça sportif bir görünüm kazanan Peugeot 208, elmas kesim efektli alüminyum jantlarla da oldukça havalı bir görünüme gelmekte.

İç tasarıma bakacak olursak eğer kompakt bir tasarıma sahip olan Peugeot 208, ön panele konuşlandırılmış bilgi ve eğlence sistemi ile teknolojik olarak da oldukça yeni özellikler sunuyor. Bu bilgi ve eğlence sistemi, Android Auto ve Apple CarPlay desteklerine sahip. Bu sayede de akıllı telefonunuzda bulunan bütün içeriklere bu bilgi ve eğlence sisteminde erişebiliyorsunuz. Direksiyon simidi ise kompakt bir yapıya sahip. Bu sayede yolculuklarınızda çok daha rahat bir direksiyon kullanmış olacaksınız. Ayrıca 3D olan sürücü ekranını, kendinize uygun kişiselleştirebiliyorsunuz. Bütün bunlarla beraber bu gösterge panelinde navigasyon sistemini çalıştırabiliyorsunuz.

Yeni Peugeot 208’in 8 ileri otomatik şanzımana sahip bir motoru bulunmakta. Bu motor, 1199 cc’lik bir silindir hacmine sahiptir. 130 beygirlik bir güç üretebilen Peugeot 208’in motoru, aynı zamanda 230 torkluk bir güce de erişebiliyor. Peugeot 208’in maksimum hızı saatte 208 kilometredir. Bu hız sınırı ise bir yazılım tarafından belirlenmiştir. Bununla beraber Peugeot 208, 8,7 saniyede saatte 100 kilometrelik hıza ulaşabiliyor.

Fransız firma, yeni 208 modeline birçok sürücü asistanı eklemiş. Bu asistanlardan en dikkat çekeni ise Peugeot Drive Assist Plus, Bu asistan teknolojisi, yarı otonom sürüş özelliklerinin kazanılmasını sağlıyor. Araçta bulunan kamera ve radarları kullanan bu asistan, hız ayarı ve takip mesafesi gibi detaylarla ilgileniyor. Gerekli durumlarda ise manevra yardımı ve frenleme yapabilen bu asistan, olası kazaların önlenmesini sağlamakta. Bununla beraber bir diğer güvenlik önlemi ise Aktif Güvenlik Freni’dir. Bu teknoloji de araçtaki radarları ve kameraları kullanmaktadır. Radarların algılayabileceği mesafedeki yaya ve diğer bütün nesneler ile çarpışma olasılığı artarsa, Peugeot 208 otomatik olarak fren yapmaktadır. Ancak bu sistem belli hızlarda çalışabilmektedir.

İLGİLİ MAKALE  Peugeot 208 fiyatlarına koşun bakın. Otomobil sahibi olmak isteyenlerin dikkatine! Peugeot indirim bayrağını açtı

Artık her yeni nesil otomobilde olduğu gibi yeni Peugeot 208 modelinde de şerit takip asistanı bulunmaktadır. Bu sayede anlık dikkatsizliklerin kötü sonuçları olmuyor, olası kazalar bu güvenlik teknolojisi sayesinde engellenmiş oluyor. Herhangi bir şeritten çıkma olayında, yeni Peugeot 208 sizi sesli ve görsel biçimde uyarıyor. Aynı zamanda direksiyonu da titreterek dikkatinizi çekiyor.

Peugeot 208 fiyatları ne kadar?

Ülkemizde artan otomobil fiyatları, oldukça can sıkmakta. Bu artan fiyatların da sebebi, dalgalı olan dolar kuru ve ülkemizde uygulanan vergilendirme sistemi. Peugeot 208’in 4 farklı seçeneği bulunmaktadır. Yeni Peugeot 208 fiyatları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yeni 208 PRIME 1.2 Puretech 75hp MT5: 352.000 Türk lirası
  • Yeni 208 PRIME SELECTION 1.2 Puretech 100hp EAT8: 437.000 Türk lirası
  • Yeni 208 ALLURE SELECTION 1.2 PureTech 130hp EAT8: 452.500 Türk lirası
  • Yeni 208 GT 1.2 PureTech 130hp EAT8: 514.000 TL

Yeni Peugeot 208’in opsiyonları için ödeyeceğiniz ücretler şu şekildedir:

  • Metalik Boya PRIME, PRIME SELECTION ALLURE SELECTION, GT: 1.560 Türk lirası
  • Özel Metalik Boya (Sedef Beyaz, Elixir Kırmızı, Vertigo Mavi) PRIME SELECTION, ALLURE SELECTION, GT: 3.500 Türk lirası
  • Özel Metalik Boya (Sedef Beyaz, Elixir Kırmızı, Vertigo Mavi) PRIME: 2.350 Türk lirası
  • 10″ Dokunmatik Ekran & 3D Navigasyon ALLURE SELECTION: 10.000 Türk lirası
  • Kablosuz Şarj ALLURE SELECTION: 1.500 Türk lirası