Günümüzün dünyasında teknoloji hız kazanmadan ilerlemeye devam ediyor. Büyük bir hızla gelişen teknoloji, hiç şüphesiz yeni iş kapılarını da insanlara açmaktadır. Oto kurtarıcı arabalarının icat edilmesi üzerine yeni açılan iş kapısı da, oto kurtarıcılık olmuştur. Bu işe girmek isteyen ve oto kurtarıcı işi üzerinden para kazanmak isteyen kişiler, birçok sorunun cevabını aramaktadır.

Oto kurtarıcı işi ilk etapta maliyetli bir iş olmaktadır. Ancak ilerleyen zamanlarda bu maliyetler, kazançlardan kaynaklı olarak gözle görülmez bir hale gelmektedir. Oto kurtarıcı işine girmek isteyen kişilerin ilk önce, oto çekici bir araç temin etmeleri gerekmektedir. Daha sonra çeşitli reklamlar ile sektöre hızlı bir şekilde giriş yapılabilmektedir.

Oto Kurtarıcı İşi İçin Gerekenler Nelerdir?

Oto kurtarıcı işini yapmak isteyen kişilerin, bazı unsurları karşılamaları gerekmektedir. Bu unsurları karşılayan kişiler, çeşitli reklamlar ile hızlı bir şekilde sektöre giriş yapabilmektedir.

Oto kurtarıcı işini yapmak isteyenlerin, karşılaması gereken unsurlar şu şekildedir;

  • Oto çekici araç sahibi olmak.
  • K belgesi sahibi olmak.
  • Oto çekici araçların tutulabilmesi için arazi ya da garaj sahibi olmak.

K belgesi ve oto çekici araca sahip olan kişiler, oto kurtarıcı işini yapabilmektedirler. Oto çekici bir aracın ortalama fiyatı 150 bin ile 530 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. İkinci el ve yeni araçların fiyatları değişkenlik göstermekte. K belgesi sahibi olmayan kişiler, kesinlikle oto çekici araç ile trafikte gezemezler. K belgesinin yıllık olarak vergisi ve sigortası 15-20 bin TL civarındadır.

Oto Kurtarıcı İşi Kimlerle Yapılır?

Oto kurtarıcı işine girmek isteyen kişilerin, bu işte profesyonel olmuş olan kişiler ile çalışması gerekmektedir. Çeşitli sigorta şirketleri ile anlaşmalar yapılması gerekmektedir. Yıllardan beri bu işin içerisinde bulunan kişiler, çevreye ve sektöre daha hakimdirler. O kişiler ile beraber çalışarak çeşitli şirketle anlaşmalar daha kolay yapılabilir. Ayrıca internet üzerinden ve sanayi bölgelerinde çeşitli reklamlarda verilmelidir. Yine yıllardan beri bu işin içerisinde çalışan kişilerin, sanayi bölgesinde müşterileri bulunacağından, sanayi içerisinde çok daha rahat reklam yapılabilmektedir.

Oto Kurtarıcı İşi Karlı Mıdır?

Oto kurtarıcı işi, günümüzde en karlı işlerden birisi olarak listelerde yerini almaktadır. Kazaların sık sık yaşanması, araçların uzun yollarda ve sanayi bölgesine uzak olan yerlerde arızalanması oto kurtarıcıların işini açmaktadır. Herhangi bir oto kurtarıcı en yakın mesafeye gece ve gündüz olması değişkenlik göstermesiyle 120-250 TL gibi bir fiyata gitmektedir. Ortalama 100 TL mazot yakan bir yerden oto kurtarıcılar, 300-450 TL civarında bir fiyat biçmektedir.

Oto kurtarıcılar, taksi mantığı ile hareket etmektedirler. Kendilerinin belirlemiş oldukları kilometreden sonrasına kilometre başı 15-25 TL biçmektedir. Kısacası oto kurtarıcılar 10 kilometrelik bir yere 250 TL alıyorsa, 15 kilometrelik bir yere 350-375 TL civarında bir fiyat almaktadır. Ortalama olarak oto kurtarıcılar, %300 kazanç elde etmektedirler.

İzleyin: Oto Kurtarma İşi Yapılır mı ? / Neler Gerekli / Hangi Araç

Oto Kurtarıcı İşini Büyütme

Bu işe atılacak olan kişiler, internet üzerinden ve sanayi bölgelerinde reklamlar vermek zorundadır. Bu işlerin daha hızlı açılmasına ve tanınmaya sebep olacaktır. İlk başlarda bir adet araç ile başlanılıp, daha sonra araç sayısını artırmalıdır. Çeşitli araç servisleri ve sigorta şirketleri ile de anlaşmalar yapılmalıdır. Genel olarak %75 kazançlar, oto çekiciye verilmektedir.

İnsanların büyük çoğunluğu yolda kaldıklarında, araç servislerini ya da sigorta şirketlerini aramaktadır. Bu servis ve sigorta şirketleri ile anlaşmalar yapılarak kısa süre içerisinde iş büyütülebilmektedir. Ayrıca sanayide yer alan işletmeler ile de anlaşmalar yapılarak işler büyütülmektedir. Sadece 5-6 ay içerisinde harcanan paralar çıkartılabilmektedir.

X