Asya pazarında adından sıklıkla söz ettiren Hyundai Santro, Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor. Uygun fiyattan satılan Hyundai Santro, özellikle alım gücü daha düşük ülkelerin satış listelerinde en ön sırayı çekiyor. Ülkemizde anormal hızda artan otomobil fiyatları ceplerimizi yakmakta. Ancak Hyundai Santro, uygun fiyatları ile birlikte yollarımızda yol alacak.

Hyundai Santro özellikleri nelerdir?

Fiyatından ötürü çok fazla donanım özelliğine sahip olmasa da Hyundai Santro, birçok kişinin merakla beklediği bir otomobil. Çok fazla bir beklentiye girmeye gerek yok. Hyundai Santro, donanım açısından zayıf fakat fiyatı açısından tercih edilen bir otomobildir. Bununla birlikte Hyundai Santro’nun lansman rengi gri olacak ve hatchbag model olan Hyundai Santro, çok fazla yakıt tüketmeyen motoru ile oldukça ekonomik bir araç olma özelliği göstermekte. Hyundai Santro’da bulunan 5 ileri manuel şanzımanı 1.1 mpi motorla entegre edildi. Bu sayede oldukça az yakıt tüketen Hyunda Santro, Türk insanının kanayan yarası benzin fiyatları konusunda bir nebze rahatlatıcak.

Hyundai Santro, genel tasarım itibari ile bize Hyundai Getz modelini hatırlatmakta. Getz gibi ufak bir araç olan Hyundai Santro, Getz’e oranla biraz daha geniş bir iç hacmi ile çekirdek bir ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak gibi duruyor. Getz modeline göre daha geniş bir iç kabine sahip olan Hyundai Santro, kabine ulaşımı daha kolay. Daha alçak tabanları sayesinde araca giriş oldukça kolay olmakta.

İç tasarımı Hyundai Santro’yu bir  fiyat performan aracı olduğunu göstermekte. Sürücüye ve yolculara sunulan özellikler, daha üst segmentteki araçlarda bulunurken, Santro’nun sınıfında bulunmamakta. Bu özelliklerden biri de yolcular için havalandırma sistemi ve telefonları şarj edebilmek için güç üniteleri. Bir aile aracı için oldukça konforlu olan Santro’nun ön panelinde ise 8.7 inç büyüklüğünde bir bilgi – eğlence sistemi yer almakta. Hyundai Santro’da bulunan bilgi – eğlence sistemi, Apple CarPlay ve Android Auto sistemlerini desteklemektedir. Bu sayede bu bilgi  – eğlence sistemini akıllı telefonunuzla senkronize bir şekilde kullanabileceksiniz.

Özellikle bir aile aracı olarak tasarlanan Hyundai Santro, aile güvenliği için birkaç özellik eklemiş. Bu özelliklerden biri, sadece ön panelde değil, hem ön panelde ve hem arka tarafta bulunan hava yastıkları. Genelde Hyundai Santro’nun sınıfındaki araçlarda, sadece ön panel ve direksiyon kısmında hava yastıkları bulunmakta. Fakat Hyundai, Santro modelini aileler için özel olarak hazırladı. Bu özellilerle beraber arka kısımda bulunan kamera, park sırasında herhangi bir sorun yaşamamanızı sağlamakta.

İLGİLİ MAKALE  Araba kullanırken klimayı açmak mı yoksa camları açmak mı daha fazla yakıt harcar? (Kaynak: soru.com.tr)

Hyundai Santro’nun Türkiye fiyatı belli oldu mu?

Asya pazarında oldukça fazla satış rakamlarına ulaşan Hyundai Santro, Türkiye pazarında da yüksek satış rakamlarına ulaşılması beklenmekte. An itibari ile Hyundai Santro, Hindistan pazarında 87.000 Türk Lirası’na yakın bir değerde satılmakta. Ancak ülkemizdeki ÖTV ve KDV işin içine girdiğinde, ülkemizdeki tahmini satış rakamı 160.000 Türk lirası olması tahmin edilmektedir.