Honda Jazz tanıtıma çıktığı ve satışa sunulduğu ilk zamanlardan beri Türkiye’de en çok beğenilen otomobillerden birisi olmuştur. Dışarıdan küçük ve hoş görünen tasarımına rağmen içinin büyüklüğü ve motor performansı ile kullanıcılar tarafından çok beğenilen bu model çocuklu ailelerin de tercih ettiği otomobillerden birisidir.

Tokyo’daki otomobil fuarında görücüye çıkan yeni Honda Jazz modelleri de oldukça dikkat çekti. Sıfır bir otomobil almak isteyenler için 2022 Honda Jazz fiyatları da merak ediliyor. Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki ülkemizde Honda Jazz’ın 2022 fiyatları için alt sınır 530.275 TL.

İki Yeni Honda Jazz Fiyatı

2022 senesinde Honda Jazz modelleri iki farklı şekilde sunuluyor. Bunlardan ilki olan Jazz Hybrid Executive fiyatı yukarıda söylediğimiz gibi 530.275 TL. Honda Jazz’ın ülkemizde satışa çıkan ikinci modeli ise Jazz Hybrid Crosstar. Onun fiyatı da diğer modelden biraz daha yüksek ve 545.275 TL. Bilindiği gibi Jazz Crosstar’ın en önemli özelliği yerden yüksekliğin biraz daha arttırılmış olması.

Bu modeldeki bir diğer farklılık ise ızgara tasarımında. Ayrıca arabanın eteklerindeki ve çamurluklarındaki plastik eklentiler de Crosstar’ı diğer modelden ayıran özellikler. Bu modelin donanım seviyesini merak edenler için de belirtmek gerekiyor ki sunulan sadece Executive paketidir.

Honda Jazz

Honda Jazz’ın İç Tasarımı

Honda Jazz’ın yeni modelinde iç tasarımın hem daha sade hem de daha modern olduğu göze çarpıyor. Direksiyon modeli iki kollu ve bu direksiyonun hemen ardında TFT bir gösterge alanı da bulunuyor.

Bu gösterge alanının genişliği de 7 inç. Bir diğer ekran da 9 inçlik genişliği ile bir eğlence ve bilgi alanı. Eğlence ve bilgi alanı hava menfezlerinin arasında yer alıyor. Ayrıca bu ekranın hemen altında bir kaç düğme yer alıyor ve bunlarla da klimayı ayarlayabiliyorsunuz.

Honda Jazz

Honda Jazz

Depolama ve Bagaj Alanı

Türkiye’deki pek çok aile için depolama alanları da otomobillerde bakılması gereken ilk yerlerden birisi. Honda Jazz’ın kabinindeki torpido gözü iki tane ve depolama açısından önemli bir fark.

Bagaj hacmi arabanın selefine göre yaklaşık 50 litre azaltılmış ve 304 litre olarak tasarlanmış. Ama arabanın arka koltukları içeriye katlanabiliyor. Bu durumda ise bagaj hacmi yaklaşık 1205 litreye kadar yükseliyor.

İLGİLİ MAKALE  Peugeot sağ gösterip sol vurdu. Peugeot tüm modellerin fiyatları

Seyredin: Honda Jazz Hybrid Crosstar test sürüşü

Honda Jazz’ın Motor Özellikleri

Yeni Honda Jazz modelinin bagaj hacmi küçülmüş, bunda etkili olan bir neden de motorun hibrit özelliği. Honda Jazz’ın 2022 yılı için satışa sunulan modellerinde tek bir motor seçeneği bulunuyor, o da hibrit motor.

Motor sistemine daha detaylı olarak bakacak olursak öncelikle 1.5 litre kapasiteli bir benzinli motor göze çarpıyor. Bu motor DOHC i-VTEC özelliğine sahip. Sistemde bu benzinli motora bağlı bulunan iki elektrik motoru var. Onlara ek olarak motorum parçalarından birisi de özel bir şanzıman. Bu şanzımanın özelliği sabit viteslere sahip olması.

Son olarak motor sisteminin bir diğer parçası ise bit lityum iyon batarya. İki elektrik motorundan birisi doğrudan öndeki tekerleklere güç veriyor. Diğeri ise bir jeneratör gibi çalışıyor.

Video: Honda Jazz Hibrit’i Ebru’yla inceledik! – Sihirli koltuklarıyla rakipsiz!

Motor Gücü

Honda Jazz’ın motor gücü 109 beygir gücü. Motorun 253 NM tork ürettiğini de belirtmemiz gerekiyor. Bu demektir ki yeni model Honja Jazz yaklaşık 9.4 saniyede hız alabiliyor. Saatteki çıkabileceği en yüksek hız da 175 km/saat. Yakıt tüketimi ise 100 km’de yaklaşık 4.5 litre olarak sunuluyor. Ama Crosstar modelindeki yakıt tüketimi 100 km’de 4.8 litreye yükseliyor.

Yeni Honda Jazz Güvenli mi?

yeni Honda Jazz güvenlik konusunda en iddialı otomobillerden birisi. Otomobilde bir hava yastığı sistemi bulunuyor. Buna ek olarak gövde yapısı da ACE. Güvenlik kanadındaki bir diğer özelliği de Honda Sensing sürüş sistemidir. Bu sistem içerisinde diğerlerine ek olarak 10 tane hava yastığı var.

Bu yastıklardan sonuncusu sürücü koltuğunun hemen arkasına yerleştirilmiş durumda. Yerleştirildiği yer sürücüyü yandan bir çarpma olması durumunda sürücü ve yolcuları arada kalmaktan kurtaracak şekilde düzenlenmiş. Arka koltuklarda i-Side adı verilen bir hava yastığı sistemi var.

İLGİLİ MAKALE  Balık, tavuk ve dana eti zamlandı! Kasap ve zincir marketlerde güncel kırmızı et fiyatları

Bu sistemde arabaya arkadan çarpma durumunda arkadaki yolcuları korumak üzere düzenlenmiş. Şeritleri takip etme, çarpışmaları önleme freni ve hızı sabitleme sistemleri de arabanın güvenlik sisteminin diğer özellikleri arasında bulunuyor.