Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili olacak olan TOGG, yüksek bir fiyat etiketi ile satışa sunulması bekleniyor Gemlik’te kurulan fabrikanın yüzde 99’luk bir kısmı tamamlandı. Hatta bu fabrikada üretim provalarına da başlandı. 2023 yılının ilk çeyreğinde yollarda olması beklenilen TOGG’un ilk olarak C-SUV modeli satışa sunulacak. daha sonra ise diğer modellerinin seri üretimine geçilecek. 2022 yılının sonlarına doğru TOGG’un C-SUV modelinin seri üretimine geçilmesi ve aynı anda da bu modelin ön siparişlerinin açılması bekleniyor.

ÖTV fiyatları düşürüldü

Yeni yürürülüğe giren ÖTV yasası ile beraber, elektrikli otomobillerin fiyatlarında büyük oranda düşüşler görülmeye başlandı. Yeni yapılan düzenleme ile beraber vergisiz fiyatı 700 bin TL’yi aşmayan otomobillerden, sadece yüzde 10 oranında bir ÖTV alınacak. Ancak bu araçların motor güçleri 160 kWh olması gerekmektedir. Bununla beraber yapılan Özel Tüketim Vergisi matrahındaki değişiklik ile bu kapsama giren elektrikli otomobillerin fiyatlarında, yaklaşık 300 bin TL gibi bir indirim ile karşı karşıya kanılacak. Yapılan bu ÖTV matrahı değişimi ile ilgili konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, bu sayede elektrikli otomobillerin üretiminin destekleneceğini vurguladı.

TOGG’un fiyatı ne kadar olacak?

Yapılan bu ÖTV düzenlemesinden sonra ise vatandaşlar, 2023 yılında yollara çıkmaya hazırlanan TOGG’un nasıl bir fiyat etiketine sahip olacağını merak etmeye başladı. TOGG’un fiyatı ile ilgili konuşan TOGG CEO’su Gürkan Karakaş, “Mevcut içten yanmalı C-SUV’larla rekabetçi bir fiyat olacak.” diye konuşmuştu. Bu sözlerine dikkat ettiğimizde TOGG’un fiyatının 900 bin Türk lirası civarında olacağı tahmin ediliyor.

ÖTV düzenlenmesi yapılamdan önce TOGG’un C-SUV fiyatının 1 milyon 200 bin TL olacağı düşünülmekteydi. Ancak yeni yapılan düzenlemeler ile beraber, bu fiyat, 900 bin TL civarına kadar düştü. Ancak bu fiyat, şu an ki güncel dolar kuruna göre hesaplanmış olup, TOGG’un ön siparişlerinde çok daha farklı bir fiyat etiketi görmemiz mümkün. Bu yüzden de TOGG’un fiyat etiketinin nasıl olacağı ile ilgili kesin bir karara maalesef varılamıyor. Ancak en son ki yapılan hesaplamalar, TOGG’un CEO’su Gürkan Karakaş’ın yaptığı açıklamaların doğruluğunu kanıtlar nitelikte.

İLGİLİ MAKALE  TOGG'u görenler gözlerine inanamadı! Solladığı aracın sürücüsü konuştu

30 bin yerli otomobil üretilecek

Şu an için 30 bina det yerli elektrikli otomobilin üretilmesi planlanıyor. 2020 yılında imzalanmış olan protokole göre, 500 adet C-SUV alımı 2023 yılında yapılacak. Toplamda ise imzalanan protokole göre 9 bin 500 adet C-SUV, 15 bin 750 C-Sedan ve 4 bin 750 adet C-MPV/VAN alımı yapılacak. İlk etapta ise toplamda 30 bin adet TOGG marka otomobil üretimi gerçekleştirilecek.

Bütün bunlara ek olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) TOGG’a şarj lisansı verdi. Verilen bu lisans sayesinde, TOGG firması birçok farklı bölgede akıllı ve hızlı şarj istasyonları kurabilecek. Bu sayede de TOGG gibi diğer elektrikli araçların yollarda şarj istasyonu arama gibi bir sorunu olmayacak. Aynı şekilde geçtiğimiz aylarda Tesla, Türkiye’de kurulacak Supercharge istasyonları listesini yayınlamıştı. Bu da demek oluyor ki Tesla direkt olarak burada bir bayii açacak ve Tesla otomobillerinin satışını gerçekleştirecek.