Döviz kurlarındaki önlenemez artışın etkileri, piyasaya zam olarak yağmaya devam ediyor. Temel gıda ve temizlik maddeleri başta olmak üzere ev ve araba fiyatlarındaki artış önlenemez bir hal aldı. Salgının başından bu yana hızla artan sıfır ve ikinci el araba fiyatlarına bir darbe de kur cephesinden geldi. Gün geçtikçe artan ve artmaya devam edecek gibi görünen fiyatlar vatandaşı şaşırtmaya devam ediyor. Tüm diğer markalar gibi fiyatlarında güncellemeye giden Fiat, zam oranlarıyla bu kadarına da pes dedirtti.

Yerli Üretimde Kur Tuzağı

Fiat, ülkemizde en çok tercih edilen otomobil markalarının başında yer alıyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi; diğer markalara görece daha uygun fiyatlı modeller sunması. Bir diğer sebep de markanın birçok modelinin üretim yerinin Türkiye olması. Gelen zamlardan sonra, markanın ülkemizde üretim yapıyor olmasından dolayı zam oranlarını daha düşük tutacağı yönünde bir beklenti oluşmuştu. Ancak beklenen olmadı ve dövizle birlikte hızla artan araba fiyatlarından nasibini alan Fiat’ın yeni gözdesi Egea hem cep, hem can yakacak seviyeye ulaştı.

Fiat Egea Sedan

Fiat’ın ülkemizde son bir yılda en çok satan otomobil modeli olan Fiat Ege Sedan, yerli üretim olmasına karşın zamdan nasibini en çok alan modellerden biri oldu. Yeni gelen zamların ardından güncellenen fiyat listesine göre Egea sedanın başlangıç modeli 223.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Kurun oynaklığı en büyük etken olmak üzere artan fiyatlar tüketicinin canını yakmaya devam edecek gibi görünüyor. Zamlar artık aylık olarak değil, haftalık olarak etiketlere yansıyor.

Egea Güncel Fiyat Listesi

Yakın bir zamanda başlangıç seviyesindeki bir Fiat Egea sedan, 154.600 TL seviyelerinden satışa sunuluyordu. Yeni fiyat güncellemelerinden sonra Fiat Egea’nın sedan, hatchback, cross ve station vagon modellerinde cep yakan bir değişiklik meydana geldi.

İşte son gelen zamların ardından fiyatlar; 

 • Sedan Easy: 1.4 Fire 95 HP manuel, benzinli 232.900 TL
 • Sedan East: 1.3 Multi jet 95 HP manuel, dizel 340.900 TL
 • Sedan East: 1.6 Multi jet 130 HP manuel, dizel 362.900 TL
 • Sedan Urban: 1.4 Fire 95 HP Manuel Benzinli 252.900 TL
 • Sedan Urban: 1.0 Fire 100 HP Manuel Benzinli 342.900 TL
 • Sedan Urban: 1.3 Multi Jet 95 HP Manuel Dizel 352.900 TL
 • Sedan Urban: 1.6 Multi Jet 130 HP Manuel Dizel 387.900 TL
 • Sedan Lounge: 1.4 Fire 95 HP Manuel Benzinli 327.900 TL
 • Sedan Lounge: 1.0 Fire 100 HP Manuel Benzinli 366.900 TL
 • Sedan Lounge: 1.3 Multi Jet 95 HP Manuel Dizel 373.900 TL
 • Sedan Lounge: 1.6 Multi Jet 130 HP Manuel Dizel 406.900 TL
İLGİLİ MAKALE  Fiat Egea Cross fiyatları. En ucuz SUV

Fiyatlar resmi ve güncel liste fiyatlarıdır.  (Yayınlarken yeni zamlar da gelmiş olabilir) Çeşitli kampanyalar ya da güncel kur artışlarından dolayı fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Fiat Zamları El Yakıyor!

Yeni Egea sedan, versiyon seçenekleriyle beraber geçtiğimiz yılın yurt içinde en çok satan araçlarından birisiydi. Gelen zamların ardından durgun hale gelen piyasada, gün geçtikçe artan fiyatlar tüketiciyi daha da geri itiyor. En sade pakette bile geçen senenin fahiş oranında zam göze çarpıyor. Salgın dönemine dair belirsizlikler, kurdaki dengesizlik ve bir görünüp bir kaybolan çip krizinin etkisinde yükselişle seyreden otomobil fiyatları bir süre daha artmaya devam edecek gibi görünüyor.

Düzenleme ve Denetim Şart!

Saatlik olarak fiyat değişimleri yaşanan araç piyasasında stokçuluk ve kara borsa fiyatların önüne geçmek için hükümet tarafından bazı adımlar bekleniyor. Özellikle ikinci el araç piyasasında fiyatların düşmesi için önümüzdeki günlerde somut bir adım atılması gündemde olacak.

Egea Cross Lounge Özellikleri

İkinci El Piyasası Farklı Değil

Kurdaki artışın etkisiyle sadece sıfır otomobiller değil, ikinci el otomobillerde de ciddi bir fiyat artışı söz konusu. Bazı modeller sıfır halde bayide bulunamazken, çok bilinen satış sitelerinde değerinin çok üzerinde fiyatlarla satışa sunuluyor. Adeta kara borsaya düşmüş modeller için haftada 50 bin liralık fiyat artışları gözleniyor. Araç piyasasında işler gerçekten karmaşık ve işin içinden çıkılmaz bir hal almış durumda. Hangi müdahale piyasanın bu gazını alır, ya da olanların önüne geçebilir tam bir muamma.