Ferrari, ikonik tasarıma sahip Daytona SP3’ü tanıttı. Herkes bilir ki Ferrari, her zaman hızlı araçlar üretmiştir. Daytona SP3’te aynı böyle bir otomobil. Icona serisinin yeni üyesi olan Ferrari Daytona SP3, İtalyan firmanın bugüne dek ürettiği en aerodinamik araç olması oldukça ilgi çekmekte. Hatta araç gövdesinin bazı kısımları da aktif aerodinamik özellikler taşımaktadır. Bu araç sadece 599 adet üretilirken lansman sırasında 499 adet satıldı bile. Kalan 100 tanesi ise Ferrari koleksiyoncuları için ayrıldı.

Ferrari Daytona SP3 özellikleri nelerdir?

Daytona SP3 modelinin dış tasarımında, eski Ferrari modellerine göndermeler bulunmakta. Bununla beraber birçok aktif aerodinamik özellikler barındıran bu gövde sayesinde, sürat yapmanız çok kolay. Aracının dış tasarımında bulunan oyuntular sayesinde de motor soğutması oldukça başarılı olabilmekte. Bu sayede Ferrari Daytona SP3’te bulunan güçlü motor, çok kolay bir şekilde soğutulabiliyor.

Aracın arkası da oldukça ilgi çekmekte. Özellikle rüzgarlıkların altına yatay bir bar şeklinde konuşlandırılmış olan stop lambaları ve orta kısımda bulunan çift egzoz çıkışı Ferrari Daytona SP3’ü oldukça karizmatik bir hale sokmakta. Bunlarla beraber aracın şasisinde ve gövdesinde kompozit malzemelere yer verildi. Bu malzemeler arasında ise karbon fiber ve kevlar kullanılmaktadır.

Ferrari Daytona SP3’ün iç tasarımı da beğenildi. Ayrıca Ferrari Daytona SP3’ün iç tasarımı da dış tasarımı ile oldukça uyumlu. Bu otomobilin iç tasarımı tamamiyle sürücü odaklı yapıldı. Şasiye entegre olarak tasarlanan koltuklar sayesinde sürücü, hiç kıpırdamadan aracın bütün kontrollerine ulaşabiliyor. Bununla beraber aracın ön camı otomobili resmen sarmalamakta. Ayrıca belirtilen bilgilere göre de pedallar sürücü boyuna göre ayarlanabilmekte.

Ferrari Daytona SP3’ün kaputun altında ise bir canavar yatıyor. Atmosferik V12 motor barındıran bu otomobil, 940 beygir ve 700 tork güçlere erişebiliyor. Ferrari Daytona SP3 bu özellikleri ile birlikte, Ferrari’nin trafiğe çıkabilen en güçlü arabası olmaktadır. Bu motor 812 competizione’den alınmış. Ancak Ferrari mühendisleri de bu motorun ağırlığını düşürmek için çalışmalarda bulunmuş. Yeni piston pinleri ve titanyum biyel kolları sayesinde bu aracın motoru çok daha hafif ve çok daha çevreci olmakta.

Ferrari Daytona SP3’ün şanzıman seçeneği ise 7 ileri otomatiktir. Bu araç 0’dan 100 kilometrelik hıza 2,86 saniyede, 0’dan 200 kilometrelik hıza ise 7.4 saniyede çıkabilmektedir. Ferrari Daytona SP3’ün maksimum hızı ise saatte 340 kilometre olarak bilinmektedir. Bu denli güçlü bir araç için de dayanıklı bir lastik gerekli. Bu yüzden Ferrari firması lastik üreticisi olan Pirelli ile bir ortaklık yapmış ve Pirelli bu araç için özel olarak lastik üretmiş.

Ferrari Daytona SP3’ün fiyatı ne kadar olacak?

Kısıtlı sayıdaki üretimi ile birçok zenginin almak istediği bu araç tükendi. Ancak söylentilere göre Ferrari Daytona SP3’ün fiyatı, 2.000.000 euro olarak belirlenmiş. Ülkemizde bu aracın satışı olmayacağı için de ülkemizdeki fiyatını bilemiyoruz. Ancak bu fiyatı Türk lirasına çevirdiğimizde, karşımıza 30.102.117 Türk lirası çıkmakta. Bununla beraber ülkemizde bu araç satışa sunulsaydı, eklenen vergiler ile ortalama 65.000.000 ile 70.000.000 Türk lirası gibi bir fiyat ile ülkemizde satılırdı.