Zeytinyağı, herkesin de bildiği gibi çok faydalı bir yağdır. Zeytinyağı, bir çok alanda kullanılabilen bir yiyecek, losyon, parfüm ve bazı zamanda kremdir. Her alanda kullanılan bu yağ genellikle kullanan her kişiye olumlu sonuçlar vererek memnuniyeti de sağlar. Çoğu zaman hiç bir olumsuz etki göstermez.

Zeytinyağı Nerelerde Kullanılır?

Zeytinyağı birçok yiyecek gibi farklı farklı alanlarda kullanılabilir. Peki nelerde kullanılır diyecek olursak; öncelikle yemeklerin olmazsa olmazı olan zeytinyağı, konulduğu her yemeğe ayrı bir tat ve ayrı bir koku verir. Diğer yağlardan farklı olarak daha pahalı ve daha kalitelidir. Ağır bir kokuya sahiptir ve bu özelliğini çoğu kişi sevmez.

Ama asıl zeytinyağı kullanıcıları özellikle bu koku için bütün yemeklerini zeytinyağı ile yaparlar. Diğer bir kullanım alanı ise el sabunları ver şampuanlardır. Yine el sabunlarına ve şampuanlara da o güzel kokusunu bırakan zeytinyağı, bu alanda da oldukça güzel etkiler bırakabilir.

Sabun

Sabun

Zeytinyağı İle Neler Yapılabilir?

Zeytinyağı, zeytinden elde edilen oldukça doğal bir yağdır. Zeytin zamanlarının aranan güzel tadıdır. Zeytinyağı ile neler yapılır diyecek olunursa;

  • El sabunları; zeytinyağı el sabunlarına güzel kokular vermek dışında ele oldukça yumuşak bir his katar.
  • Duş jelleri; duş jellerinde de yine el sabunlarındaki gibi bir his katması istenir ve zeytinyağı bu isteği oldukça iyi bir şekilde karşılar.
  • Şampuanlar; zeytinyağı, şampuanlar için de koku vermek dışında saçlara oldukça yumuşak bir his verir ve bu his insanı çok fazla rahatlatır.

Zeytin yağı ile bu gibi şeylerin dışında daha birçok eşya yapılabilir. Bilinenden daha fazla faydası olan zeytinyağı hiçbir maddeye ya da eşyaya da dönüştürülmeden kullanılabilir.

Şampuan

Şampuan

Zeytinyağı Neyden Elde Edilir?

Zeytinyağı, adından da anlaşılabileceği gibi zeytinden elde edilir. Zeytin zamanı genellikle kış aylarıdır. Yani zeytin kış aylarında toplanmaktadır. Toplanan zeytinler fabrikalarda sıkılarak yağ haline gelir ve zeytinyağı elde edilmiş olur. Zeytinyağının diğer yağlardan farkı zor bir işçilikten geçmesidir.

Diğer yağlar daha kolay elde edilirken zeytinyağı üretilmesi için birçok işçilik aşaması vardır. Bunlar şöyledir: Zeytinler uzun uğraşlar ile dalından sırık ile vurularak düşürülür. Yerlere düşen zeytinler iyi çalışan gözler ve kollar ile güzelce toplanır. Daha sonra toplanan zeytinler sıkılmak üzere fabrikalara gider. Fabrikalarda bu zeytinler büyük makinalar sayesinde iyice sıkıştırılır ve bu şekilde de zeytinyağı elde edilir.

İLGİLİ MAKALE  Cilt bakımında zeytinyağı nasıl kullanılır? (Kaynak: soru.com.tr)

İzleyin: ŞAMPUANI BIRAKTIM – Zeytinyağlı Sabun İle Saç Yıkama Deneyimi

Zeytinyağı İle Yapılan Şampuan Faydalı Mıdır?

Zeytinyağı birçok alanda kullanılabilir. Şampuan da bunlardan birisidir. Zeytinyağı kullanıldığı her alanda kişilere fayda gösterir. El kremlerinde, losyonlarda ya da el sabunlarında ellere oldukça yumuşak bir etki yapacaktır. Aynı etki şampuanlar için de geçerlidir. Saçlara zeytinyağlı şampuanlar kullanılmaya başlanır başlanmaz bu etkiler görülür. Aynı zamanda saçlar kuru bir yapıya sahip ise bu kuru görünüm de ortadan kalkar. Yani bu tür şampuanlar saçı besler, uzatır ve yumuşatır. Rahatlıkla kullanım gösterilebilir. Genellikle yan etkileri de yoktur.