Kilo almak istiyorsanız ve  nasıl yapacağını bilmiyorsanız, şun bilmelisiniz ki kilo almayı doğru bir şekilde yapmak önemlidir. Poğaça, börek ve benzeri hamur işleri kilo almanıza yardımcı olmakta ancak diğer yandan sağlığınızı da bir o kadar olumsuz yönde etkileyebilir.

Vücudunuzun Yaktığından Daha Fazla Kalori Almaya Çalışılmalıdır

Sağlıklı bir kilo alma yolunda yapabileceğiniz en önemli şey, kalori fazlalığı yaratabilmektir. Yani vücudumuzun ihtiyacından daha da fazla kalori tüketmesi gerekir. Ağır bir şekilde ve sağlıklı olarak kilo alma amacınız oluşmuş ise, her gün, gün içinde yaktığınız 400 ila 500 kaloriden daha fazla alabilmeyi hedeflemek gerekir. Hızlı bir şekilde kilo alma amacındaysanız, tabi bu pek sağlıklı bir yol değilse de yakılan kalori miktarından 800 – 1.000 kalori daha fazla alınmalıdır. Kısacası, kilo almak için daha fazla kalori tüketilmesi gerekmektedir.

Bol Bir Miktarda Protein Tüketilmelidir

Sağlıklı kilo alabilmek için en önemli besin kaynağımız proteindir. Çalışmalar da gösteriyor ki aşırı beslenmenin yapıldığı dönem aralıklarında, yüksek proteinle yapılan diyetin, fazladan alınabilecek kalorilerin çoğunun kasa dönüşmesine yardımcı nitelikte olduğunu göstermektedir. Ayrıca proteinlerin, açlığı ve de iştahı ciddi ölçüde azaltabilecek tok tutucu bir özelliği de bulunmaktadır.

Kilo almaya çalışan bir kişi, vücut ağırlığının kilogram başına 1,5 – 2 gram protein almayı hedeflemelidir. Yüksek proteinli gıdalara bakıldığında; et, balık, yumurta, ve birçok süt ürünleri, baklagiller örnek olarak verilebilir. Peynir altı suyu diğer adıyla Whey proteini gibi protein takviyeleri de, aynı şekilde diyetlerde yeterince protein alınması konusunda katkı sağlayabilir.

İzleyin: Kilo Almanın Yolları – 8 ETKİLİ KİLO ALDIRICI YÖNTEM – Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

Bol Karbonhidrat Eşliğinde Günde En Az 3 Öğün Yenmelidir.

Hedefiniz kilo almak ise bol bir miktarda karbonhidratı ve sağlıklı yağlar içeren yiyecekleri tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Her öğünde alınan bol miktarda protein, yağ ve de karbonhidrat tüketmek sağlıklı kilo alma açısından önemli bir husus teşkil etmektedir. Günde en az üç öğün yediğinizden emin olunmalı ve mümkün olduğunca da enerjisi yüksek atıştırmalıkları beslenme takviminize eklemeye çalışılmalıdır.

İLGİLİ MAKALE  Bel incelten yiyecekler. İnce belin sırrı bu gıdalarda! (Kaynak: izlehaber.com)

Enerjisi Yoğun Gıdalar Tüketilmeli ve Yemeklerinizde Baharat ve Çeşnileri Kullanabilirsiniz

Bol baharat, sos ve de bunlara ek olarak çeşni kullanmak, işlenmiş gıdalardan da uzak durarak daha fazla ve sağlıklı kalori almanız sağlanabilir. Ayrıca tüm bunların kullanılması, yemekleri daha lezzetli hale getirirken daha fazla da tüketilmesini sağlayan ayrıntılardır. Ek olarak, yüksek değerli kalorili gıdalar tüketmeye çalışılmalıdır. Fakat tüm bunları da yaparken işlenmiş gıdalardan mutlaka mümkün olduğunca kaçınmaya çalışılmalıdır. Hedefinizin sağlıklı beslenerek kilo almak olduğu unutulmamalıdır.