Yıllardır ünlülerin güzellik sırları olarak dergilerde sıkça gördüğümüz at kılından yapılma sert fırçalar, kan dolaşımını arttırarak hareketlilik sağlar. Selülit ve portakal kabuğu görünümü için doktorların da tavsiye ettiği kuru fırçalama nasıl yapılmalıdır?

Kuru Fırça Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kuru Fırça at kılından yapılan özel bir fırça türüdür. Bacak ve basen bölgesinde kullanımı önerilir. Duştan hemen sonra gözeneklerin açıldığı vakit aşağı yukarı olacak şekilde fırçalama tavsiye edilir. Piyasada satılan ucuz ve at kılı olmayan fırçalar ise vücudu tahriş ederek hasara yol açar. Bu nedenle hakiki at kılı fırçası kuru fırçalama için tavsiye edilir.

Kuru Fırça Nedir?

Kuru Fırça Nedir?

Faydaları Nelerdir?

Kuru fırçalama birçok faydası ile bilinir. Başta yağlı bölgedeki yağları dağıtıp erimesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırır, sarkmalara engel olur. Kilo verilmesine rağmen bir türlü gitmeyen selülit sorununu ortadan kesin olarak kaldırır. Düzenli olarak nemli vücuda yapılan fırçalama sayesinde portakal görünümü büyük oranda azalır. Bunun yanında selülit kremleri kullanmak sürecin hızlı ilerlemesine yardımcı olur.

Kuru Fırçalama Lenf Sistemlerini Uyarır

Sadece güzellik ve estetik kaygısı ile değil sağlık olarakta fayda sağlar. Bacaklarda bulunan ve kalbe giden kritik damarları hareketlendirir. Böylece kan dolaşımı hızla artarak tıkanma gibi sorunlara engel olur. Burada bulunan lenfatik sistem bağışıklık sistemine bağlı bir halkadır. Düzenli bir şekilde yapılan fırçalama işlemi ile bağışıklık direnci artmaktadır.

Kuru Fırçalama

Kuru Fırçalama

Ölü Deriyi Atar

Gün içinde terleme oranı ister istemez fazladır. Bu da deri altı tabakasının toksinleri dışarı atması demektir. Aynı zamanda günlük koşturmacanın verdiği etkenlerden biri olarak toz kir cilde yapışır. Kir ve ter kalıntıları vücutta ölü deriye yol açar. Kuru fırçalama ise her duş sonrası yapılırsa ölü deriyi kaldırıp arındırır. Pürüzsüz ve parlak bir cilt vadeder.

Gözenekleri Açar

Yüz için özel olarak tasarlanmış fırçalar siyah nokta ve de sivilce oluşumunu büyük oranda durdurur. Sık sık yapılan fırçalama işlemi sayesinde cilt tabakasında ki yağ bezeleri ve ölü deriyi atarak sivilce, leke, siyah nokta derdine son verir.

İzleyin: Kuru Fırçalama ve Uygulama Teknikleri | Selülit ve Batıklar İçin Harika Çözüm

Yaşlanmayı Geciktirir

Kir, ölü deriler, belli noktaya toplanmış yağlar vücuda erken yaşlanmayı getirir. Basit bir neden gibi görünse de tek bir noktada toplanan bilhassa yıllarca aynı yerde kalmış yağ tabakaları o bölgeye sarkıntılık aynı zamanda çirkin bir görüntü verir. Spor ile eritilemeyen bölge fırçalama sayesinde yok olur.

Cilt Kararmalarının Önüne Geçer

Kuru fırçalamanın diğer bir mucizevi etkisi cilt Kararmalarını engellemesidir. Nasıl olacağı ise çok basit. Fırçalama esnasında hareketlenen kan damarları deri altı lezyonları da durdurur. Böylece kararma, leke gibi problemleri de önlemiş olur.

Kuru Fırça

Kuru Fırça

Ne Sıklıkta Kuru Fırçalama Yapılmalı?

Kuru fırçalama uzman ve profesyonellere göre haftada en az üç defa uygulanmalıdır. Onun dışında mümkünse her gün fırçalama çok daha hızlı ve kalıcı sonuç verecektir. Genellikle duştan önce yapılması daha uygun görülse de duştan hemen sonra gözeneklerin açıklığı göz önünde bulundurulursa daha faydalı olacaktır. Spordan hemen sonra yapılan fırça işlemi de güzel sonuçlar doğurur. Her bir fırçalama 10 dakika sürmeli ve çok sert bir şekilde yapılmamalıdır. Aksi takdirde tahrişe yol açabilir.

Kuru Fırçalama Zarar Verir mi?

Çoğu insana göre kuru fırçalama cilt yüzeyini tahriş etmektedir. Ancak bu kanı yanlıştır. Hakiki bir at kılı fırçası fazla hassas olmadığı sürece deriye zarar vermez. Bunun yanında kuru ve gözenekleri tıkalı deri üzerine yapılan fırçalama bazı durumlarda kızarmaya yol açabilir. Fakat asla bir zararı dokunmaz. Klinik olarak da testlerden geçmiş olan fırçalama hiçbir şekilde deri yüzeyine zarar vermez.

Video: Tımarlayamadıklarımızdan mısınız? KURU FIRÇACI GELDİ!

Fırçalama İle Birlikte Ürünler Kullanılmalı mıdır?

Kuru fırçalama bazen tek başına yeterli kalmayabilir. İsteğe bağlı olarak spa ürünleri, selülit kremleri ya da sabunlar kullanılabilir. Böylece ağır sorunlu olan bölgelerde selülit kremleri kullanmakta fayda vardır. Öte yandan alerjik hassasiyeti bulunanlara özel jel kıvamında fırçalamayı kolaylaştırıcı ürünlerde bulunur.

Kuru Fırçalama

Kuru Fırçalama

Fırça Temizliği Nasıl Olmalı?

Son önemli konu ise sık kullanılan fırçanın nasıl temizleneceği konusudur. Hijyen fırça kılları için çok önemlidir. Fırçayı kullandıktan sorna kuru olduğunu emin olmak üzere havlu ile kontrolünü sağladıktan sonra yerine koyabilirsiniz. Bunun dışında fırça en az haftada iki haftada bir yıkanmalıdır. Doğal kılları olan fırçayı sabun ile at kılından yapılmış olanları ise alkol ve temizleme sabunları ile yıkamak sağlıklı olacaktır. Bu şekilde her fırçalama sonrası mikrop kapma riski azalmış olur ve de fırçanın yenilenip kendini temizlemesini daha uzun süre kullanılmasını sağlar.

Kuru Fırçalama

Kuru Fırçalama

Doğal Fırça Nerede Bulunur?

İmitasyon fırçalar şuan piyasada bolca bulunmaktadır. At kılı tanıtımına aldanıp alınan sahte fırçalar ciltte tahrişe yol açar. Bu duruma maruz kalmamak için eczane veya bilindik yerlerin sattığı ürünleri alarak hem cilt sağlığına hem de cebinize zarar gelmez. Öte yandan saf at kılı yapımı fırçalar biraz maliyetli ve dermatoloji onaylı olmaktadır.

Seyredin: Eda Taşpınar Selülitsiz Bacakların Sırrını Paylaşıyor