Son dönemin güzellik trendleri arasında kirpik uzatma ve güçlendirme amaçlı kullanılan serumlar yer alıyor. Öyle ki sosyal medyanın gündeminde de influencerlar, blog ve moda yazarlarının dilinde de yine bu serumlar var.. Öncesi ve sonrası fotoğraflarıyla kadınların ilgisini çeken bu serumlar gerçekten işe yarıyor mu, yan etkileri var mı sizler için araştırdık. İşte kirpik serumlarıyla ilgili detaylar..

Yüzümüzde en dikkat çekici kısım gözlerimiz, etkili bakışların sırrı ise uzun ve güçlü kirpikler. Hal böyle olunca kirpik bakımı kişisel bakımımızda önemli bir yer tutuyor ve serumlar da en çok araştırılan konular arasına giriyor. Tabi doğru eyeliner çekimi ve maskara seçimiyle iyi bir görünüm elde etmem mümkün. Ancak genellikle kozmetik ürünler yeterli gelmiyor ve doğal yağlar, serumlar tercih ediliyor. Kimileri  avokado, badem veya hint yağı gibi çeşitli yağları karıştırarak kendi çözümünü buluyor.

Serumların geneli zararlı içeriklere sahip değil. Ancak ne olursa olsun kullanmadan önce içeriklerine iyice hakim olmalısınız. Herhangi bir göz sağlığı probleminiz yoksa viral olan bu serumları denemenizde sakınca yok. Ancak baştan uyaralım sosyal medyanın gündemine oturan inanılmaz sonuçları beklemeniz hata olur. Bileşenleri iyice okuyup beklentinizi en iyi karşılayacak serumu seçmeniz de oldukça önemli.

Kirpik serumlarında nelere dikkat etmek gerekiyor?

Yardımcı Doçent Kathleen Cook Suozzi, kirpik serumlarıyla ilgili yaptığı açıklamalarda “Geleneksel olarak, bimatoprost bileşiğine sahip ilaçlar glokom gibi sorunlarda göz içindeki yüksek basıncı tedavi etmek için kullanılan ilaçlar. Bilim insanları glokom için bu tedavileri kullanan hastaların kirpiklerinin uzadığını gözlemledi. Sonunda, ilacı kirpik kenarına bir fırça ile uygulanacak topikal bir solüsyon olarak formüle ettiler.” ifadelerini kullandı. Thomas Jefferson Üniversitesi Dermatoloji Doçenti Nazanin Saedi ise konuyla ilgili düşüncelerini “Bu serumlar, kirpik büyümesini hızlandırdığı iddia edilen B kompleksi ve çeşitli amino asitlere sahiptir. Ancak etkinliklerini destekleyen herhangi bir bilimsel çalışma bulunmuyor.” şeklinde açıklıyor.

Uzun ve güçlü kirpiklere sahip olmak her kadının hayali olabilir. Bunun için yaygın olarak kullanılan serumları da seçebilirsiniz ancak uzmanların uyarılarına kulak vermekte fayda var. Hem olası yan etkileri engellemek hem de beklentinize en uygun geri dönüşü almak için siz siz olun serumunuzu seçmeden önce bileşenlerini detaylıca araştırın.