Yemek yedikten sonra daha bir saat geçmeden yeniden açlık hissediyorsanız bu durumdan bir hayli sıkılmış olabilirsiniz. Özellikle bu durumdan şikayet edenler açlık hissini kahvaltı ettikten sonra yaşadıklarını belirtiyorlar. Sizleri bu kısır döngüden kurtaracak, gerçekten aç olup olmadığınızı anlamanızı sağlayacak çözümleri derledik. Hadi hep beraber öğrenelim altın değerindeki tavsiyeleri..

Günümüzde yaygın sorunlardan biri doyumsuzluk hissi ancak merak etmeyin bu konuda yalnız değilsiniz. Çözüm içinde basit yollar mevcut. İlk anlamanız gereken bu açlık hissi gerçekten fiziksel mi yoksa tamamen psikolojik mi. İlk tespiti bu noktada yapmamız gerekiyor çünkü hissettiğimiz bu bitmek bilmeyen açlık duygusu, midemizden gelen sinyallerle fiziksel de olabilir beynimizin oyunlarıyla psikolojik de. Gerçekten fiziksel açlık yaşamanız durumunda karnınız guruldar, şekeriniz düşer ve bir şeyler yeme isteği duyarsınız. Buraya kadar sorun yok. Asıl tehlike algı oyunlarıyla beyniniz sayesinde belirti olmadan açmış gibi davranmanız. Şimdi aradaki farkı iyice anlayalım.

Fiziksel açlık nasıl anlaşılır?

Öncelikle emin olun ki fiziksel açlık yavaş yavaş artar. Öyle aniden gelip sizi bulmaz yani anlık değildir. Üstelik öyle dünyaları da yemeden kuruyemiş ya da bir parça meyveyle de bu duygunuzu biraz dindirebilirsiniz. Açlık hissiniz gerçektir, mideniz size çoktan sinyalleri göndermiştir. Tam da bu yüzden midenizin guruldama sesi kaçınılmazdır. Sakince yemek yemek için bekleme sabrınız vardır tabi ki yakın zamanda olmak koşuluyla. Hal böyle olunca bilinçli bir biçimde ne yemek istediğinize karar verebilirsiniz. Asıl önemli olan yemek yedikten sonra tatmin duygusu sizi bulur ve suçluluk duygusu hissetmezsiniz. Fiziksel olarak aç olup olmadığınızı çözmenin bir basit yolu daha var. Hemen bir bardak su için ve bekleyin. Sizi yoran bu açlık hissi 10 dakika içinde son bulmuyorsa fiziksel olarak acıktınız demek olur.

Psikolojik açlık nedir?

Psikolojik açlığınızı fiziksel olandan ayırt etmenin en kolay yolu bu açlık türünü aniden bastırmanız mümkün. Bu tür açlıkta gerçekten aç olmadığınız için beyniniz yönetimi ele almış, sizinle adeta oynuyordur. Bunu o an sadece belirli bir yiyecek için çıldırmanızdan anlayabilirsiniz. Aklınıza düşen o yemeği yemek tek odak noktanız olmuştur. Ayrıca yemek yeme isteğiniz fiziksel olanda olduğu gibi zamana yayılmaz, acilen yemek yemek istersiniz. Yani kısacası, çok düşünmeden karar verilen dürtüsel bir seçimdir. Ayrıca psikolojik açlık bazı durumlarda tepki olarak karşımıza çıkar. Bununla da yetinmezsiniz, ardından daha fazlasını yemeği arzu edersiniz. Ancak ne yazık ki yemek yedikten sonra suçluluk ve pişmanlık duygusu gelip sizi bulacaktır

İLGİLİ MAKALE  Tembellerin de kilo verebileceği zayıflama yöntemleri (Kaynak: izlehaber.com)

Bol bol balık tüketin

Yüksek kaliteli proteinler ve omega-3 yağ asitleri içeren balık hem lezzeti hem de sağlıklı olması yönünden yemek seçimlerinizde ilk sıralarda olmalı. Üstelik açlık derdinizin de devası olabilir. Balık tükettiğiniz öğünlerin sonrasında tokluk hissiniz artacaktır, acıkma süreniz uzayacaktır. Tabi uyarmış olalım mevsime uygun, taze ve yerel balıkları tercih etmeniz sağlığınızın için önemli. Yanında da bol bol yeşillik tüketmeniz tavsiyemiz.

Proteinlerle dost olun

Sürekli açlık hissediyor ve ne yesem derdiyle baş etmekten yoruluyorsanız proteinlerle dost olmanız şart oldu. İsveç’te yapılan araştırmanın sonucuna göre, öğünlere bol proteinli gıdalar eklemek tokluk hissetmeniz için olmazsa olmaz. Tabi bilmeyeniniz yoktur ama biz hatırlatmış olalım. Kahvaltıda tüketilen yumurtadaki protein, gün boyu daha tok hissetmenize yardımcı olur. Diğer bir araştırma da ABD’deki Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden. Sonuçlara göre, tüketilen bir porsiyon salata tokluk hissini artıracak.  Bol yeşillikli salata ya da içine bol malzeme eklediğiniz tek bir öğün olarak salata sizi hem tok tutacak hem de sağlığınızı koruyacak.