Bu yazımızda, son zamanlarda kot (denim) kumaşın en büyük rakibi haline gelen gabardin kumaşı hakkında önemli kısa bilgiler verip, fiyatları, üreticileri, özellikleri vb. Konulardan bahsedeceğiz.

Gabardin Kumaş Özellikleri ve Kullanım Alanları Nedir?

Gabardin kumaş kullanım yönü olarak en çok “pantolon” ve “trençkot” modellerinde karşımıza çıkmaktadır. Birçoğumuz gabardini zaten bu iki üründen biliyoruz. Ancak gabardin kumaşlar, trençkot ve pantolon modellerinin yanı sıra onlarca farklı üründe kullanılmaktadır. Bu ürünler giyim ve ev tekstili kategorisinde kendini gösterir. Sanayi, inşaat, otomobil vs. Sektörlerde pek kullanım alanına sahip değildir. Giyim sektöründe adını sıkça duyduğumuz gabardin kumaşı, ev tekstili sektöründe “keten duck kumaş”, “jüt kumaş” ve “pazen kumaş” gibi trend ürünlere karşı çok fazla rekabet gösterememiştir. Ancak ev tekstilinde kayda değer bir satış hacmine ulaşan gabardin kumaşlar genellikle masa örtüsü, koltuk örtüsü, çamaşır torbası gibi dayanıklılık gerektirmeyen bölgelerde kullanılmaktadır. Ayrıca halı, branda, şemsiye gibi ürünlerin üretiminde de kullanılmaktadır.

Giyim sektöründe pantolon ve trençkotların yanı sıra, ceket, ayakkabı, astar, mont, tesettür, çanta, gömlek, forma, ferace, işçi elbiseleri (iş pantolonu, iş yeleği, iş önlüğü vb.), tulum, yağmurluk palto ve kaban, erkek ve kadın sweatshirt, çocuk ve bebekler için salopet, şapka, şort, yelek, parka, takım elbise ve takım tesettür modellerinde kullanılır. Ayrıca şalvar vb. yöresel ve kültürel kıyafetlerin yapımında kullanılmaktadır.

*Gabardin kumaş hakkında daha fazla bilgi almak için – “Gabardin Kumaş Özellikleri, Türleri, Üreticileri ve Fiyatları Nedir?”

Satın Almak İsteyenler İçin Gabardin Kumaş Çeşitleri ve Fiyatları Nedir?

30/1 Gabardin Kumaş

En ince gabardin kumaş türüdür. Süprem penye (tişört kumaşı) ile aynı kalınlıktadır. Genellikle pijama takımları ve kısa kollu polo yaka üstlerde kullanılmaktadır. İç hatları gösterdiği için pantolon kumaş çeşitleri kategorisinde yer almaz. 30/1 gabardin kumaşın metre fiyatı ortalama 1.5 $ / 2 $’dır.

 20/1 Gabardin Kumaş

30/1 gabardin kumaşın bir üst kalın modelidir. Piyasası pek fazla yoktur. Özel üretim olarak ihracat firmaları tarafından kullanılmaktadır. 120 numara dikiş ipliği ile rahatça dikilebilir. 20/1 gabardin kumaş ortalama metre fiyatı 2 $’ın üzerindedir.

 16/12 Gabardin Kumaş

Bu gabardin kumaş türü orta derecede hafif ve ince bir kumaştır. Kalınlığı 6-7 Oz kot kumaş ile neredeyse aynıdır. Yazlık şort ve pantolonlar için harika bir seçenektir. Gömlek imalatında poplin kumaşların yerine alternatif olarak kullanılabilir. 16/12 gabardin kumaş en çok satışı yapılan gabardin türüdür. 16/12 gabardin kumaş metre fiyatı ortalama 2.5 $ / 3 $’dır.

 7/7 ve 8/8 Gabardin Kumaş

Kalın yapıda olan bir gabardin türüdür. En çok trençkot ve palto tarzı üst gruplar için kullanılır. Pantolon ve kaban imalatında da sıklıkla kullanılmaktadır. Vücudu oldukça sıcak tutar. Dikim esnasında verim alabilmek için 50 numaradan daha kalın iplikler ile dikilmesi önerilir. Metre fiyatı ortalama 3 $ / 4 $’dır.

2/1 Gabardin Kumaş

En kalın gabardin kumaş türüdür. Halı, şapka, çanta vb. Dayanıklılık gerektiren kalın yapıda olması gereken ürünlerin imalatında kullanılır. Bu kalın gabardin kumaşın metre fiyatı kalitesine göre 3.5 $ / 5 $ arasında değişir. 24-30-36 numara polyester iplik çeşitleri ile dikilmesi uygun olur.

Parti Malı, Stok Fazlası, İhracat Fazlası Gabardin Kumaş Fiyatları Nedir?

Parti malı kumaşlar en genel anlamda orijinal top kumaşlardan daha ucuz fiyatlara satılır. Bir gabardin kumaş ihracattan kalma, stok fazlası veya hatalı (2A-1A) olursa bu kumaşlara “parti malı gabardin kumaş” denir.

Parti malı gabardin kumaş satanlar genellikle İstanbul ilinin Zeytinburnu, Merter, Yenibosna, Başakşehir, Osmanbey, Fatih, Aksaray, Esenler, Silivri, Beylikdüzü, Avcılar ve civar semtlerinde bulunmaktadır. İzmir, Bursa, Ankara, Gaziantep, Denizli, Uşak ve Kayseri illerinde de parti kumaş satanlar bulunmaktadır. Bazı parti kumaş satan firmalar Tekirdağ ilinin Çorlu ilçesinde bulunmaktadır. Çorlu ve Çerkezköy civarlarında fireci veya parti kumaş, parça kumaş satanlar oldukça fazladır.

Orijinal kumaş yerine parti kumaş alanlar, maliyet düşürme açısından oldukça karda olacaklardır. Parti kumaş satıcıları genellikle fire (hurda) kumaş, parça kumaş, kullanılmış dikiş iplikleri, fermuar, aksesuar, dantel, güpür, tela, vatka vb. tekstil ürünlerini de satmaktadırlar.

*Siz de online toptan parti malı gabardin kumaş satın almak istiyorsanız – “Parti Malı, İhracat Fazlası, Stok Fazlası, Toptan, Fiyatları Ucuz, Top veya Parça Gabardin Kumaş Satın Al”