Yılan, bacaksız sürüngenlere verilen genel addır. Dünyada yaklaşık olarak bilinen 3000 tür yılan vardır. Bunlardan bazıları zehirli, bazıları zehirsiz, bazıları dev boyutlarda, bazıları ise küçüktür. Evcil olarak ta bakılan bu hayvanların kişilere zarar verme potansiyeli oldukça yüksektir. Aslında oldukça kabiliyetli olan bu sürüngenler, avlanma konusunda da oldukça başarılıdırlar. Uzun yıllar boyunca yılanlar hakkında bir çok araştırmalar yapılmış ve hala yapılmaya devam edilmektedir. Bir döneme damgasını vuran yılan türlerinden biri de devasa boyutu ile Titanoboa yılanıdır.

Devasa Boyutu İle Titanaboa Yılanı

Bir döneme damga vuran ve herkesi dehşete düşüren Titanoboa yılanı ilk olarak Güney Amerika’da hiç kimsenin içine girmeye cesaret edemediği ormanlarda keşfedildi. Yaklaşık olarak 58 milyon yıl önce yaşamış bu dev sürüngenin günümüzde neslinin tükendiği biliniyor. Yaklaşık olarak 14 metre uzunluğunda olduğu düşünülen yılanın ağırlığı ise tahminlere göre 1 tondan fazladır. Doğada bulunan vahşi hayvanlarla beslenen bu yılan bilinenin aksine zehirsizdir ve avlarını boğarak yakalar. Yapılan araştırmalara göre bir timsahı tek seferde yutabileceği ve boyutundan dolayı görünüşten bile bunu belli olmayacağı söylenmiştir.

Nasıl Keşfedildi?

Titanoboa yılanının varlığı 58 milyon yıl öncesine dayanıyor. Ancak araştırmalar tarafından keşfedilmesi yakın zamanlarda gerçekleştirilmiştir. Bilim adamlarının 2002 yılında yaptığı detaylı araştırmalar neticesinde dünyanın en eski tropik ormanlarında fosilleri bulundu. Florida Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda tüm dünya bu devasa yılan türü ile tanışmış oldu. Bu araştırma aynı zamanda milyonlarca yıl önce yaşamış bir çok devasa hayvan türünü de ortaya çıkardı. Devasa boyutlarda timsah ve kaplumbağa kalıntılarının da bulunduğu araştırmanın en dehşet verici sonucu Titanoboa yılanı oldu. Yine yapılan araştırmalar neticesinde bu yılan türünün yaklaşık 10 milyon yıl boyunca yeryüzünün en büyük ve en dehşet verici yırtıcısı olarak tarihe geçen bu türün günümüzde varlığına rastlanmadı.

Titanoboa Yılanının Tekrar Gün Yüzüne Çıkma İhtimali Var Mı?

Yapılan detaylı araştırmalar, bilim insanlarına başka detaylı bilgilerinde ip uçlarını vermiş oldu. Güney Amerika’nın iklim şartlarının sonucunda ortaya çıkmış ve milyonlarca yıl yaşamış olan bu devasa yılan türünün tekrar ortaya çıkma ihtimali büyük bir merak konusu oldu. Araştırmalara da öncülük eden Dr.Bloch, bu yılan türünün iklim şartlarına göre tekrar gün yüzüne çıkma ihtimali olduğunu belirtti. Yapılan araştırmalar neticesinde bu sürüngenlerin yaşadığı iklim şartlarında nem oranının yaklaşık olarak %50 civarında olduğunu ve küresel ısınma sonucunda yaşanacak felaketlerden birinin de bu tür dehşet verici canlıların ortaya çıkma ihtimalini de doğuracağını dile getirdi.

İLGİLİ MAKALE  Rüyada yılan görmek ne anlama gelir? Rüyada yılan görmek ve yılan öldürmenin yorumu

Titanoboa Yılanının Özellikleri

Bilinen en devasa boyutlardaki yırtıcılardan olan bu yılan türünün;

  • Ağırlığının 1 tondan fazla olduğu,
  • Boyunun 14.6 metre boyutlarına kadar gelebileceği,
  • Vücudunun en geniş kısmının yaklaşık 1 metrelik çapa sahip olduğu,
  • Zehirsiz olduğu ve boğma yöntemi kullanarak avlandığı bilinenler arasındadır.

Araştırmalar esnasından gövde kısmının fosillerine rastlanan yılanın, kafa derisi uzun zaman boyunca aranmaya devam edilmiştir. Yılanların kafa derisi en hızlı eriyen kafa taslarından biri olduğu için bu aramalar uzun zaman boyunca devam etmiştir. Araştırmacılar nihayetinde kafatası fosillerine ulaştığında bu yılanın ne kadar dayanıklı bir tür olduğunu bir kere daha tasdiklemişlerdir.

Dehşet Verici Detaylardan Birisi: Titanoboa Avlanma Şekli

Devasa boyutları nedeni ile besin ihtiyaçlarını ancak çok büyük diğer hayvanlarla karşılayabilen bu deva yılanın avlanma şekli de dehşet verici. Çok büyük yırtıcı hayvanları tek hamlede yutarak beslenebilen Titanoboa yılanı zehirsiz olmasına rağmen avlanma şekli zehirli olmasından daha korkutucu boyuttadır. Avlarını sıkma gücü 281 kg/m2 basıncı yaklaşık 22 bin tona denk gelmektedir.

Titanoboa Yılanı Nerede Sergileniyor?

Yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak boyutu ve ağırlığı belirlenen Titanoboa yılanının tahmini benzer görselleri ve örnek görselleri sergilenmektedir. Tarihe damga vurmuş olan bu türün en gerçekçi hali, Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenmektedir. Müzenin büyük bir bölümünü kaplayan bu görsel bir çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Görenlerin şaşkınlık içinde kaldığı bu gerçekçi örnek, dünyaca ünlü müzenin en özel parçası ve simgelerinden biri haline gelmiştir.