Tırnak yeme alışkanlığı, 5 aydan itibaren her yaş grubundaki insanlarda görülebilen, dürtü kontrol bozukluğu olarak görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Tıp dilinde onikofaji adıyla anılır. Toplum da her 5 kişiden 4’ün de rastlanabilen oldukça yaygın bir hastalıktır.

Tırnak Yeme Hastalığı Nedir?

Tırnak yeme alışkanlığı, kaygı, stres, yalnızlık, korku, hüzün gibi ruhsal problemler veya davranışsal taklit yoluyla küçük yaşlarda öğrenilen bir ruhsal hastalıktır. Ortaya çıkan bu durum tedavi edilmediği veya engellenmediği halde ciddi sorunlara yol açabilir. Toplumda sıklıkla görülen tırnak yeme hastalığı, genellikle 3 yaşından itibaren ortaya çıksa da yetişkinlikte veya nadiren de olsa bebek motor gelişimi ile 5 aylıkken de görülebilir.

Seyredin: TIRNAK YEMEYİ NASIL BIRAKTIM? | Cansın Ekşi

Tırnak Yeme Alışkanlığının Sebepleri Nelerdir?

Tırnak yeme davranışı, genellikle psikolojik nedenlerden dolayı meydana geldiği bilinse de başka faktörlerin etkisi de azımsanmayacak kadar etkilidir.

Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Taklit yoluyla öğrenilen davranış
  • Hiper aktivite bozukluğu
  • Gerilim, kaygı, üzüntü, stres vb. gibi anlık duygu değişimleri
  • Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu
  • Mükemmeliyetçi ebeveyn tutumu
  • Depresyon
  • Gelişimsel bozukluklar
  • Baskıcı ve otoriter bir aile
  • Enürezis

Duygu-durum bozuklukları kadınlarda daha fazla görüldüğü için bu alışkanlıkta kadınlarda daha sık görülür.

Tırnak Yeme

Tırnak Yeme

Tırnak Yeme Alışkanlığının Zararları Nelerdir?

Görsel olarak kişilerin özgüven duygusunu zedeleyebilecek bu hastalık, tedavi edilmezse özellikle tırnak kenarlarında kanamaya, tırnak kenarlarındaki deriyi yeme alışkanlığında çeşitli yaralara yol açabilir. Gün boyunca ellerimizi aktif olarak kullanmamızdan dolayı bakteriler oluşur. Tırnak yeme alışkanlığı olan bu bireyler ellerinde bulunan bakterileri midesine taşır. Tırnak yeme alışkanlığı bazı vakalarda ayak tırnakları içinde görülebilir. Gırtlak borusunun yırtılmasının yanı sıra uzun süreli durumlarda mide kanamasına neden olabilir.

Video: Tırnak yeme sorununun nedenleri ve çözüm yöntemleri

Tırnak Yeme Alışkanlığının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Tırnak yeme alışkanlığı eğer erken çocukluk döneminde görülüyorsa ilk etapta görmezden gelinmelidir. Fakat bu durum sürekli bir alışkanlığa dönerse tedavi edilmelidir. Öncelikle çocuğunun yaşamı aile ve çocukla konuşularak araştırılır. Bu duruma sebep olabilecek neden araştırılarak olumlu konuşmalar ile kendini rahat ve güvende hissetmesi sağlanır.

Eğer davranış tüm bunlara rağmen devam ediyorsa acı oje gibi daha ilkel engelleyici metotlara başvurulabilir. Yetişkinler için ise duygu-durum ve yaşam koşullarını düzenlemek ve destek olarak kaygıyı azaltmak etkili bir yöntem olabilir. Düzenli tırnak bakımı yapılması da bu durumu azaltacaktır.

Etiketlendi:

,