Lavanta türü olarak kabul edilen karabaş otu, mor ve pembe çiçeklere sahiptir. Karabaş otunu özel kılan durum ise şifalı bir bitki olmasıdır. Özellikle Osmanlı Devleti zamanından beri tıpta kullanılan bir bitki olarak bilinmektedir. Karabaş otunun geçmişi, I. Dünya Savaşı’na kadar uzanmaktadır.

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde özellikle Ege ve Akdeniz başta olmak üzere karabaş otu yaraların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde çayı tüketilmektedir.

Savaşın olduğu zamanlarda karabaş otu, açık olan yaraların mikrop kapmalarını önlemek amacıyla kullanılmaktaydı. Tıp alanında bu kadar önemli bir bitkinin bulunması, karabaş otunun paha biçilmez olmasını sağlamıştır. Lavantayı andıran görünümünden dolayı bu ota, yalancı lavanta da denilmektedir. Bunun yanında keşiş otu ya da gargan otu olarak da bilinir. Şifalı bitkilerden sayıldığı için karabaş otuna ayrı bir değer verilir.

Karabaş otu; baş ağrılarını yok eder, uykusuzluk problemlerini giderir

Karabaş Otu Nerelerde Yetişir?

Ülkemizin Akdeniz Bölgesi’nde karabaş otuna ulaşmak mümkündür. Kuraklığa karşı dayanıklı olması ile tanınan bu ot, birçok olumlu özelliğe sahiptir. Ancak karabaş otunu fazla kullanmanın da bir zararı vardır. Genellikle tedavi amacı ile kullanılan karabaş otu, saçlarınızdan cildinize kadar birçok alanda faydalı olan bir bitkidir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun yaptığı araştırmalara göre, karabaş otunun akciğer ve kan kanserinde, beyin tümörlerinde hücrelerin aktivitesini geciktirdiği hatta çoğu zaman da durdurduğu tespit edilmiştir.

İzleyin: Prof İbrahim Saraçoğlu Karabaş Otu Bitkisinin Mucizevi Faydaları ve Damar Açıcı Kür Tarifi

Karabaş Otunun Zararları Nelerdir?

Karabaş otu, şifalı bir bitkidir. Ancak bu şifalı bitkinin zararları da bulunmaktadır. Eğer otu ağız yoluyla vücudunuza alırsanız, iştah artışı, kabızlık ve baş ağrısı gibi durumlara neden olabilir. Bunun yanında aşırı kullanım yapıldığında ise cildinizin tahriş olmasına sebep olur. Eğer epilepsi hastasıysanız, bu otu kesinlikle kullanmamalısınız.

Bu tür hastalıklara sahip olan kişilerin, karabaş otunu doktorlarına danışmadan kullanmamaları gerekmektedir. Ayrıca henüz ergenliğe gelmemiş olan çocukların kullanmaları da tehlikelidir. Çünkü küçük yaşlarda bu otu kullanmaya başlamak, hormonal dengesizliklerin yaşanmasına neden olabilir. Erkek çocukların göğüslerini büyütebilir. Bundan dolayı küçük çocuklarınızı karabaş otundan uzak tutmalısınız. Hamile olan kişilerin de karabaş otundan uzak durmalarında fayda vardır.

Çünkü otun, hamileler üzerinde nasıl bir etki yarattığı kesin olarak bilinmemektedir. İlaç kullanımı yapıyorsanız, yine doktorunuza danışmadan hareket etmemelisiniz. Karabaş otu, çok şifalıdır. Ancak bahsedilen durumlar mevcutsa, bu ot sandığınız kadar şifalı olmayabilir. Otları doğru kullandığınız zaman onlardan şifa alabilirsiniz. Yanlış kullanım, ciddi sorunlar yaratabilir.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Karabaş otunu, çay olarak kullandığınız zaman kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz. Karabaş otunda bulunan antioksidanlar sayesinde kan dolaşımınız düzenli hale gelir. Bu sayede de kalp sağlığınız düzene girer. Ayrıca kalp krizi yaşamanıza da engel olur. Kan basıncınızı düzenleyen karabaş otu, ani bir şekilde felç geçirmenizi de engeller. Kalp sağlığı, vücudunuzun genel sağlığı açısından önemlidir.

İLGİLİ MAKALE  Bir hafta boyunca sumak suyu içersek ne olur? Sumağın faydaları

Sağlıklı yaşam sürmek için kalp sağlığınızı koruyacak şeyler tüketmeniz önemlidir. Ancak karabaş otunu çay olarak tüketmeye başlamadan doktorunuza danışmanız gerekir. Özellikle de kalp ilacı kullanıyorsanız, karabaş otunu bilinçli bir şekilde kullanmalısınız.

Uykusuzluk Problemlerinizi Çözer

Yorgunluk, stres ve çeşitli nedenlerden dolayı geceleri uyumakta zorlanabilirsiniz. Karabaş otu, uykusuzluk probleminizi çözer. Genel olarak birçok kişinin ortak sorunlarından biri olan uykusuzluk, aslında ciddiye alınması gereken bir sorundur. Çünkü uykusuzluk sonucunda başka hastalıklar da meydana gelebilir. Ayrıca bedenin uykuyu tam olarak alamaması yorgunluğa sebep olur.

Bu nedenle uykusuzluk probleminden bir an önce kurtulmanız gerekir. Bu konuda size yardımcı olarak doğal yöntemlerden biri karabaş otudur. Karabaş otunu çay olarak tüketirseniz, uykusuzluk sorunundan kısa zamanda kurtulma şansına sahip olabilirsiniz. Özellikle de yatmadan evvel bu çayı tüketirseniz, gece rahat ve güzel bir uyku çekebilirsiniz. Sabah uyandığınızda ise kendinizi her zamankinden daha dinç bulursunuz. Vücudunuz tam anlamıyla uykuya doymuş olur.

Karabaş otu; baş ağrılarını yok eder, uykusuzluk problemlerini giderir

Yanık Tedavisinde Kullanılır

Yanıklar, her insanın başına gelebilecek kazalardan bir tanesidir. Özellikle de aşırı derece can yakıcı bir yanık söz konusu ise bu durumda insan tedavi çareleri aramaktadır. Bu çarelerden biri karabaş otundadır. Karabaş otunu kullanarak yanıklarınızı tedavi edebilirsiniz. Eğer yanığınız küçük ise kısa zamanda karabaş otu faydasını gösterecektir. Büyük yanıklar ise zaman içerisinde bu otla tedavi edilebilir.

Büyük yanıkları kısa zamanda geçirmese de yanığın acısını hafifletebilir. Yanık tedavisinde karabaş otunun yağı kullanılır. Ottan elde edilen yağ yanık üzerine sürülür. Yanığın üzerine baskı uygulamadan bu yağ ile masaj yapılır. Dilerseniz, karabaş otu yağını dudağınızdaki çatlaklara da sürebilirsiniz. Deri sağlığınız için oldukça mükemmel bir üründür

Saç Sağlığında Kullanılır

Bedeninize iyi gelen karabaş otu, saçlarınızda da aynı etkileri yaratır. Özellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerin tercih edebilecekleri bir ottur. Bunun yanında kepeğiniz varsa da karabaş otunu kullanabilirsiniz. Saçlarınızdaki bu sorunlardan kurtulmak istiyorsanız, karabaş otu tam da istediğiniz sonuçları vermektedir. Ayrıca sağlıklı ve de uzun saçlarınız olsun istiyorsanız, karabaş otunu kullanabilirsiniz.

Karabaş otu kullandığınız saçlarınız, daha güçlü şekilde büyüme gösterir. Uzadıkları halde hala canlılıklarını korumaya devam ederler. Bakım yapmasanız bile saçlarınızın her zaman bakımlı gibi gözükmesine neden olur. Saçlarınızın parlak bir şekilde olmasını sağlar. Bu yönüyle karabaş otu, birçok şampuan firmasının da tercih ettiği bir ottur.

Video: Karabaş Otu ve faydaları, Prof.Dr.Serdar Akgün, Sağlık Videoları, Bitkisel Beslenme

Baş Ağrılarına Faydalıdır

Başta migren olmak üzere birçok baş ağrısı hastalıklarına iyi gelen karabaş otu, doğal bir ağrı kesicidir. İster karabaş otu yağını ister karabaş otu çayını baş ağrılarınız için kullanabilirsiniz. Bu ürünlerden dilediğinizi kullanarak ense kısmınıza masaj yapmanız gerekir. Masaj sayesinde size bir rahatlama gelecektir.

İLGİLİ MAKALE  Et yemeyi bıraktığınızda vücudunuzda ne olur? Bitki temelli beslenmenin 10 faydası

Bu rahatlama ile baş ağrılarınız hafifleyecektir. Karabaş otunun rahatlatıcı etkisi bulunduğu için sizi psikolojik yönden de gevşetecektir. Ruhunuzu rahatlatan bir etkisi bulunmaktadır. Hatta odanıza karabaş otunu koyarsanız, odanızın ferah bir ortam olmasını sağlayabilirsiniz. Karabaş otunu, doğru şekilde kullanmanız önemlidir. Bu nedenle kesinlikle kafanıza göre kullanmamalısınız.

Sigarayı Bıraktırır

Sigarayı bırakmak, büyük bir azim ister. Bu dönemde size destek olacak her türlü ürüne ihtiyaç duyarsınız. Bu ürünlerden biri olan karabaş otu, sigarayı bırakmanız için size yardım eder. Karabaş otunu kullanarak sigaraya bırakmaya çalışabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlemler çok basittir.

Öncelikle 5 gram kadar karabaş otunu 1 su bardağı suyun içerisine atınız. Daha sonra 3 dakika boyunca otu kaynatınız. Kaynama bittikten sonra karabaş otunun suyunu süzmeniz gerekir. Süzülmüş olan su, size sigarayı bırakmanız için yardım edecektir. Ne zaman canınız sigara çekerse bu sudan 1-3 yudum almanız sizin için yeterli olur. Karabaş otu, vücudunuzun sigara istediğini anında bastıracaktır.

Kansere Engel Olur

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri kanserdir. Kanser hastalıklarına karşı mücadele etmenizi sağlayan her ürün değerlidir. Bu ürünlerden biri olan karabaş otu, kanser hücrelerinin düşmanıdır. Prostat, beyin, bağırsak, meme ve pankreas kanserlerine karşı savaşmanızı sağlar.

Kanser hücrelerinin meydana gelmesine engel olur. Kanserle mücadele edebilmek için deneyebileceğiniz doğal yöntemlerden biri de karabaş otudur. Uzmanlar, bu otun gerçekten kanser hastalıklarına karşı iyi geldiğini açıklamışladır. Doğru kullanılması halinde karabaş otuyla kansere duvar örebilirsiniz. Karabaş otu, kanseri önlerken bağışıklık sisteminizin de güçlenmesine yardım etmektedir.

Lekeleri Yok Eder

Eğer cildinizde lekeler ya da kızarıklıklar varsa karabaş otunu kullanabilirsiniz. Cildinizi rahatlatabileceğiniz doğal bir ürün olan karabaş otu, aknelere de iyi gelmektedir. Dikkatli kullandığınız takdirde cildiniz için mükemmel bir onarıcı vazifesini gören doğal ürünlerden biridir.

Karabaş Otunun Diğer Faydaları

Karabaş otu hakkında önemli olan bilgiler yukarıda verilmiştir. Bu muhteşem otun zararları ve yararları vardır. Ancak yararları zararlarından daha fazladır.

Karabaş otunun bilinmeyen diğer faydaları ise şunlardır:

 • İdrar yolunuzda oluşan enfeksiyonları temizler.
 • Hafızanızın güçlenmesini sağlar.
 • Damar tıkanıklıklarını açar
 • Bağırsak ve mide sancılarını yok eder.
 • Zinde olmanızı sağlar.
 • Mikropları öldürür.
 • Sinirlerinizin yatışmasını sağlar.
 • Balgam söktürür.
 • Tansiyon yüksekliğine iyi gelir.
 • Kas yorgunluklarını giderir.
 • Kas ağrılarınızı hafifletir.
 • Mide bulantısını giderir.
 • Cildinizde oluşan yaraların iyileşmesini sağlar.
 • Romatizmaya iyi gelir.

Karabaş otunun bu kadar fayda vermesi, alternatif tıpta yer edinmesine sebep olan etkendir.