Disiplin cezası; eğitim ve öğretim döneminin herhangi bir kademesinde gerçekleşmiş olan ve sicile etkisi bulunan, olumsuz, etik dışı ve almış olan kişilere dezavantaj sağlayacak olan yaptırımlarda verilen cezalardır.

Disiplin cezasının olması durumunda; barınma gereksinimi duyulan yurtlarda, yapılacak iş başvurularında, alınacak eğitim burslarında, askeriyede ve çok sayıdaki alanda sorunlarla karşılaşılabilecektir. Toplumun düzenini gözeten kurumlar da, belirtilen nedenlerden dolayı disiplin cezası olan insanların ve diğer insanların ayırt edilmesini sağlayarak başvuru kabul etmek zorundadır. Bu nedenle, disiplin cezası alınmadığına dair bir belge temin edilerek isteyen kurumlara verilmelidir.

Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge Nedir?

Disiplin cezalarının başında; hırsızlık, kopya, toplum düzenini bozacak şekilde kavga ve tartışmaya meyilli olma, kurumlarda beklenen tavırların uçuk şekilde dışında çıkılması gibi örnekler gelir. Bu tür durumların içerisinde bulunan insanların siciline ‘Disiplin cezası vardır ve içerik şu şekildedir.’ şeklinde açıklamalar bulunur.

Doğal olarak, disiplin cezası bulunmayan insanlar için de ‘Disiplin cezası yoktur.’ şeklinde uyarılar bulunur. Belirtilen her iki durum için de içeriğin belgelenmesi, devlet kurumlarında yer edinen kayıtlara dayanılarak gerçekleştirilir. Ortaya çıkan belgeye de ‘Disiplin Cezası Durum Belgesi’ adı verilerek, ihtiyaç duyan insanların temin etmeleri için hazırlanabilir.

Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge Nereden Alınabilir?

Disiplin cezası alınıp alınmadığına ilişkin belge, birden fazla yerden temin edilebilir.

Belgelerin alınabilecek olduğu yerler ise şu şekildedir:

  • E devlet üzerinden
  • Eğitim ve öğretim hayatına devam edilen veya öğrenimin tamamlanmış olduğu kurumun kendisinden
  • Sicil kontrolü sağlayan birimlerden

Olacak şekilde, başlıca üç ayrı alandan disiplin cezası alınmadığına dair belge alımı sağlanabilir.

Disiplin Cezası Alınmadığına Dair Belge Almak İçin Neler Gerekir?

Disiplin cezasının bulunmadığını belgelemek isteyen kişi, bazı gereksinimleri yerine getirdikten sonra belgesini hazır olarak edinebilir. Bunun için ilk olarak, disiplin cezasının kişi siciline işlemesinden dolayı, sicil bilgilerine ulaşılabilecek e devlet giriş şifresi edinilmelidir. E-devlet için şifreler bireysel olarak alınabildiği için, disiplin durumunu belgelemek isteyen kişinin bizzat kendisine ait olan şifreyi edinmesi gerekir. Daha sonra; internet bağlantısına uyumlu olan akıllı bir cihaz, internet bağlantısı ve eğer disiplin durum belgesi kağıt olarak isteniyorsa da yazıcı temin edilmelidir. Belirtilen gereksinimler tamamlandıktan sonra uygulama adımlarına geçilebilir ve kolay bir şekilde disiplin durum belgesi alınabilir.

İLGİLİ MAKALE  Ehliyeti olanlar dikkat! Yeni karara aldırış etmeyenler 1.823 TL ödeyecek

Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge Nasıl Alınır?

Disiplin cezası alınmadığına yönelik belgenin alınması için, öncelikle e devlet üzerinden yapılacak giriş bilgilerinin edinilmesi gerekir. Bu gereksinim tamamlandıktan sonra, ilk olarak uygun donanımda olan cihaz üzerinden e devlet girişi sağlanır.

Açılan sayfanın tam orta kısmına yer edinen arama butonuna ‘Disiplin durum belgesi sorgulama’ yazılır ve arama sonuçlarının görüntülenmesi beklenir. Açılan sekmelerin en başında yer alan sayfaya geçiş yapılır ve ‘Belge görüntüle’ seçeneği onaylanır. Ortaya çıkan ve görüntülenmekte olan belge, disiplin durum belgesi olurken; sağ üst kısımda yer alan ve yazdırma işlemine yönlendiren butona tıklanarak durum belgesinin kağıt olarak alınması sağlanır.

Eğitim tamamlanan kurumlar içerisinden alınacak olan disiplin durum belgesi için ise, öğrenci numarasının tamamı öğrenci işlerine bildirilir. Kısa süre içerisinde görüntülenen sonuç ile kurumlardan da disiplin cezası alınmadığına dair belge alınmış olacaktır.

Disiplin Cezası Alınmadığına Dair Belge Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Disiplin cezası alınmadığına dair belge, kişinin sicilince aktif olarak bulunan bir belgedir. Doğal olarak, ilk öğretim kademesinde olsa dahi, herhangi bir dönemde alınmış disiplin cezasının sicilden temizlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle, disiplin cezası almadığını düşünen her bireyin daha önceki öğrenim kademelerini de hesap ederek belge beklentisi oluşturması gerekir.

Dikkat edilmesi gereken ve önemli olan bir diğer durum, e devlet üzerinden alınabilecek olan her belgenin ayda bir kez alınabildiği konusudur. Yani, takip eden ve geçmişte kalan bir ay içerisinde alınan disiplin durum belgesi nedeniyle, bir ay içerisinde yeni belgenin yazdırılma ihtimali söz konusu değildir. Bir ay tamamlandıktan sonra yeni belgeler alınabilir ve rahatlıkla kullanılabilir.

Ayrıca, disiplin cezası alınmadığına dair bilgiler içeren her belgenin altında barkodlar ve belge numaraları bulunur. Bu bilgiler sayesinde, belgeyi temin alacak olan kurumlar ve kişiler belgenin doğruluk durumunu sorgulama hakkına sahiptir.

Doğal olarak, disiplin durum belgesi üzerinde yapılacak olan belge değişiklikleri; evrakta sahtecilik kapsamına girerek hukuki bir suç oluşumuna, kurumların yapılmış olan talepleri reddetmelerine ve uzun süreli evrak işleriyle uğraşılmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra, elde imkan bulunması halinde e devlet üzerinden alınacak olan belgelerin daha güvenilir olduğu ve daha sık tercih edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.