Börek, Türk mutfağının vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olabilir. Her yörenin kendine özgü börek çeşitleri vardır. Bugün sizlere tavada çok kolay bir şekilde yapılan ve hamursuz olan bir börek tarifi vereceğiz. Bu böreği yaparken fırın kullanmayacağınız için, çok rahat bir şekilde bu böreği hazırlayabilirsiniz. Hamursuz tava böreğimiz için gerekli malzemeler şunlardır:

Hamursuz tava böreği nasıl hazırlanır?

Hamursuz tava böreğimizi hazırlamak için öncelikle sosunu hazırlamamız gerekmektedir. Bunun için öncelikle bir kase içerisine 1 adet yumurta, 6 yemek kaşığı yoğurt ve biraz sıvı yağ dökelim. Daha sonra kase içerisine döktüğümüz malzemeleri, güzelce çırpalım. Daha sonra ise tavamızı hazırlamak için tava içerisine sıvı yağ dökelim ve 1 adet yufkayı tavanın kenarlarından taşacak şekilde yerleştirelim.

Tavamızı hazırladıktan sonra yarım yufkayı alalım ve parçalar halinde kopartalım. Koparttığımız bütün parçaları, tavada bulunan yufkanın üzerine yerleştirelim. Daha sonra kopararak koyduğumuz yufkaların üzerine hazırladığımız sosun yarısını sürelim. Bu sosu sürmek için bir yağlama fırçası kullanabiliriz. Bu sayede yufkamızın her tarafına eşit derecede sos sürmüş olacağız. Sosumuzu da döktükten sonra tekrardan kalan yarım yufkayı parçalar halde kopartalım ve sosladığımız yufkaların üzerine yerleştirelim.

Sosladığımız yufkaların üzerine diğer yufkaları da yerleştirdikten sonra iç harcımızı hazırlamamız gerekiyor. Bunun için öncelikle kaşar peynirini reneleyelim ve lor peyniri ile karıştıralım. Daha sonra bu harcın üzerine biraz sıvı yağ ekleyelim ve karıştıralım. Daha sonra iç harcımızı da yufkaların üzerine yerleştirelim ve üstüne son yufkalarımızı da yerleştirelim. En üstteki yufkaların üzerine de kalan sosumuzun hepsinini gezdirelim ve tavadan sarkan yufkayı içeriye doğru büzelim. Daha sonra tavada orta derecelik ateşte 10 dakika kadar pişirelim. Yaklaşık 10 dakika geçtikten sonra ise tavadaki böreğimizi ters çevirelim ve pişmemiş tarafını da 10 dakika kadar pişirelim. Ancak böreğimiz ters çevirirken tavaya tekrardan sıvı yağ dökmemiz gerekiyor. 10 dakika kadar piştikten sonra ise dilimleyip servis edebilirsiniz.

İzleyin: ŞİPŞAK ŞAHANE LEZZET 💯 Tava Böreği Nasıl Yapılır?