Sıcak yaz günleri kendini iyiden iyiye gösterirken, içlerin ferahlamasına yardımcı olacak bir içecek arayışındaysanız bu tarif tam size göre. Oldukça kısa süre içerisinde hazırlayabileceğiniz kiraz kompostosunu dilediğiniz gibi tüketebilir ve kirazın tüm vitamin, minerallerinden yararlanabilirsiniz. Sıcakların olmazsa olmaz içeceklerinden bir tanesi olan kompostoyu hazırlamak için direkt olarak işe koyulabilirsiniz. İşte lezzetiyle baş döndüren kiraz kompostosu…

Malzemeler;

  • Yarım kg kiraz
  • 4 su bardağı su (800 ml)
  • 1,5 su bardağı şeker
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 paket vanilya
  • 1-2 yaprak hibiskus (isteğe bağlı)

Yapılışı;

İlk olarak uygun bir tencerenin içerisine bir buçuk su bardağı şekeri ve dört su bardağı suyu alalım. Şeker ve suyu güzelce karıştırdıktan sonra tencereyi ocağa alalım ve ocağı yakalım. Tencere ocağın üzerinde kaynarken biz de bir yandan kirazları hazırlamaya başlayabiliriz.

Komposto hazırlamak için kirazların sağlarını güzelce ayıklayalım. Tüm kirazların saplarını komposto hazırlamak için kopardıktan sonra güzelce yıkayalım. İçerisi su dolu kabın içerisine bir miktar bekletmek kirazların tüm kir ve tozlarından temizlenmesi için önemlidir. Bu esnada ocağın üzerinde kaynayan şerbetin üzerine 1 paket vanilyayı ilave edelim ve bir miktar daha karıştıralım. Akabinde şerbetin içerisine yıkadığımız ve saplarından ayıkladığımız kirazlarımızı da ilave edelim.

Kirazları kaynayan şerbetin içerisine ilave ettikten sonra içerisine 1 adet çubuk tarçını ilave edelim. Çubuk tarçın ilavesini tamamladıktan sonra kirazlar diriliğini kaybettikten sonra kiraz kompostonuz hazır demektir. Kiraz kompostosunun renginin çok daha kıvamlı ve koyu bir renkte olmasını diliyorsanız o noktada içerisine bir kaç tane vişne atabileceğiniz gibi aynı zamanda içerisine 2 yaprak hibiskus eklemeniz de aynı sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Kiraz kompostosunu oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabında muhafaza edebilir ve sıcak yaz günlerine serin başlangıçlar yapabilirsiniz.

Video: Kiraz Kompostosu Tarifi | Nasıl Yapılır?