Kahvaltı sofraların vazgeçilmelerinden biri olan gözleme, yapımının kolaylığı ile insanların sürekli olarak yapmak istediği hamur işi ürünlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. İç harcına istediğinizi koyabildiğiniz bu yemekte asıl mesele, gözlemenin ağızda muhteşem bir şekilde dağılması. Bu yazımızda sizlere mayasız ağızda dağılan gözlemenin nasıl yapılacağından bahsettik. Gözleme yapabilmek için gerekli olan malzemeler şunlardır:

Hamuru için

  • 2 su bardağı su (400 ml)
  • 5 su bardağı un
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz

İç harcı için

  • Beyaz peynir
  • Maydanoz

Ara katları için

  • Sıvı yağ

Mayasız gözleme nasıl yapılır?

Mayasız gözleme yapabilmek için öncelikle uygun bir karıştırma kabı içerisine 5 su bardağı unu ve 1,5 tatlı kaşığı tuz alıp güzel bir şekilde karıştıralım. Ardından da 2 su bardağı kadar su ekleyelim ve yoğurmaya başlayalım. Hamurumuzu daha sonra un serptiğimiz bir tezgaha alıp güzel bir şekilde toparlayalım. Toparladığımız hamuru da güzel bir şekilde streç film ile sarıp, 15 dakika kadar bekletelim.

Hamurumuzu dinlendirirken de iç harcımızı hazırlayalım. Bunun için beyaz peyniri çatal yardımı ile ezelim ve ardından ince kıyılmış maydanoz ile karıştıralım. Hamurumuz dinlendikten sonra ise tezgaha alalım ve 8 farklı bezeye ayıralım. Daha sonra tezgahımızı unlayalım ve bezelerimizden birini oklava yardımı ile güzelce açalım. Hamuru açtıktan sonra ise yağlama fırçası yardımı ile hamurumuzu güzelce yağlayalım.

Hamurun orta kısmına maydanozlu peynirli iç harcımızdan serelim. İlk önce ortadan içeri doğru, ardından da alttan üst tarafa doğru hamurumuzu kapatalım. Gözlemeyi hazırladıktan sonra ise tekrardan oklava ile üzerinden geçelim. Bütün gözlemeleri de bu şekilde hazırlamamız gerekmektedir.

Gözlemeleri hazırladıktan sonra ise pişirme aşamasına geçmemiz gerekiyor. Bunun için geniş bir tavaya sıvı yağ alalım ve tavanın yüzeyinin her tarafının yağlandığından emin olalım. Ardından da hazırladığımız gözlemeyi tavaya alalım. Gözlemelerin altının ve üstünün güzel bir şekilde kızardığından emin olalım. Daha sonra ise gözlemelerimizi kağıt havlu serdiğimiz bir servis tabağına alalım.

İzleyin: Mayasız Tel Tel Gözleme Tarifi | Katmer Tadında 👌🏻😋