Pazar kahvaltılarının vazgeçilmez yemeklerinden bir tanesi olan pişiyi bu tarifle sadece 5 dakikada hazırlarken, lezzetiyle damaklarınız şenlenecek. Sadece kaynar su ve un ile hazırlayabileceğiniz bu pişi tarifini, her gün kahvaltıda yapıp yemek isteyeceksiniz. Maya ve kabartma tozu kullanmadan kısa sürede hazırlamanız mümkün. Tüm sevdikleriniz yaptığınız bu pişi tarifini zevkle yerken, sırrınızı merak edecek. İşte o lezzetiyle nirvanaya ulaştıran muhteşem pişi tarifi…

Malzemeler;

  • 1 su bardağı Kaynar su (200 ml)
  • 3 su bardağı Un
  • 1 cay kaşığı Tuz (3 gram)

Kızartmak için;

  • Sıvı yağ

Yapılışı;

İlk olarak derin bir kasenin içerisine 1 su bardağı kaynar su ilave edilir. Ardından kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz ilave edilir. Tuz, kaynar suyun içerisinde eriyene dek bir kaşık yardımıyla karıştırılır. Bu noktada tuzun su içerisinde eridiğine emin olunmalıdır. Aksi taktirde tuz pişi içerisinde eşit dağılmayacaktır. Tuzun eridiğinden emin olduktan sonra içerisine 1 su bardağı un ilave edelim ve ardından bir kaşık yardımıyla karıştıralım. İlk olarak yoğurma işlevine geçmeden evvel kaşıkla karıştırmak önemlidir. Ardından yavaş yavaş geriye kalan 2 su bardağı unu ilave ederek bu kez elimizle yoğurmaya başlayabiliriz.

Yoğurma işlemi bittikten sonra hamur kıvamına geldikten sonra hiç beklemeden direkt olarak un serpili tezgah üzerine hamurunuzu alın. Akabinde hamurumuzu elimizle genişleterek eşit parçalara bölelim. Ardından eşit parçalara böldüğümüz hamurumuz bezeler haline getirelim. Hiç vakit kaybetmeden bezelerimizi teker teker küçük bir merdane yardımıyla açmaya başlayalım. Tüm bezeleri açtıktan sonra üzerlerine yumurta akı sürelim.

Bu esnada fırça yardımı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yumurta akı sürülmüş orta büyüklükteki pişilerinizin üzerine istediğinize göre susam  ya da çörek otu serpebilirsiniz. Bu esnada tavanın içerisine sıvı yağını dökelim ve ocağın altını yakarak sıvı yağın kızmasını bekleyelim. Yağın kızmasını anlamak için, üzerine un serpebilirsiniz. Ardından kızmış olan yağınızın içerisine pişilerinizi pişirmeye başlayabilirsiniz. Pişileri pişirirken sürekli çevirmeye ve pişinin üzerine kızmış yağ atmayı asla unutmayın. Afiyet olsun.

Video: Sadece Kaynar Su Ve Un❗❗ İnanılmaz❗ Pişi Nasıl Kabardı🤭 Şok Olduk ✅5 Dakikada Balon Pişi Tarifi😍