Patates püresi yemeklerin yanına yakışan bir garnitürdür. Tereyağı ve süt karışımıyla hazırlanan patates püresi bir yemek olarak tüketilebilir. Fakat ana yemeklerin yanına daha çok yakıştırılan bir garnitür olarak görülür. Lezzetiyle ana yemekleri gölgede bırakır. Patates püresi et ve köftenin yanına çok yakıştırılır.

Patates püresini tadan kişiler köfte ve et yemektense patates püresini tercih ederler. Patates püresi ne kadarda kolay görünse de kıvamını tutturmak zordur. Bunun için tarifi iyi bilip uygulamak gerekir.

Bazı kişiler patatesleri süt ile haşlarlar. Bildik patates püresi tarifinin dışına çıkarlar. Bunun için tarifi iyi bilip lezzetli püre elde edilmesi gerekir. Patates püresinin üzerine kaşar peyniri de dökülür. Karıştırılıp eridikten sonra ayrı bir tada bürünür. Yiyenleri ayrı bir lezzet diyarına götürür.

Patates Püresi Tarifi Malzemeleri Nelerdir?

 • 8- 9 adet patates
 • Patatesleri haşlamak için yeteri kadar su
 • 3 kaşık tereyağı
 • 1 su bardağı süt
 • Tuz
 • Karabiber

Patates Püresi Tarifi Yapılışı

Patates püresi yemeklerin yanına yakışan çok lezzetli bir garnitürdür. Herkes tarafından tercih edilir. Et ve köftelerin yanına çok yakışır ve et ve köftedense patates püresini daha çok tercih ederler. Patates püresinin yapılış aşaması da oldukça kolaydır. Yapan kişiler hiç zorlanmadan kolay ve lezzetli bir garnitür hazırlamış olurlar. Mideye hitap eden bir lezzettir.

Patates püresi tarifinin yapılışı şu şekildedir;

 • Öncelikle patatesler soyulup, doğranıp tencereye alınır. Ve bol suda haşlanır.
 • Haşlanan patatesler süzgece alınır.
 • Patatesler soğumadan içerisine tereyağı içerisine ilave edilir ve patatesler ezilir.
 • İçerisine tuz, karabiber ve süt eklenir.
 • İyice püre haline gelene kadar ezilir.
 • Patates püresi sıcak olarak da etin, tavuğun yanına servis edilir.

Çok sevilen ve lezzetli bir garnitürdür. Yemeklerin yanına yakışan ve sunumuyla göz doyuran bir Tat’tır. İsteyen kişiler patates püresine kaşar peyniri de ekleyerek daha lezzetli bir tat elde etmiş olurlar. Herkes tarafından sevilen bir tattır.

Patates Püresi Tarifinin Püf Noktaları Nelerdir?

Patates püresinin hızlı ve daha lezzetli olmasını istiyorsanız, patateslerinizi soyarak ve küp küp doğrayarak haşlayın. Haşladığınız suyun içerisine de bir miktar tuz atınız. Patatesleriniz daha lezzetli olacaktır. Haşlanmış olan patateslerinizi de ezici ile ezerek daha püre haline getirmiş olursunuz. İçerisine sütünüzü kontrollü bir şekilde ekleyin. Birden sütünüzü eklerseniz çok cıvık olabilir. kontrollü dökmenizde fayda vardır. Pürenin içerisine süt yerine süt kreması da ekleyebilirsiniz. Kıvamı daha güzel olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Hata yapıyorsunuz işte kızartma yaparken yağ çekmesini engelleyen taktik

İzleyin: Patates Püresi Tarifi | Mükemmel Patates Püresinin İpuçları

Patates Püresi Hangi Yemeklerin Yanına Servis Edilir?

Patates püresi tadıyla ve görüntüsüyle iştahları kabartan bir garnitürdür. Yemeklerin yanına çok yakışan bir lezzettir. Özellikle et, tavuk eti ve ızgara, kızartma ve kavurmanın yanına patates püresi hazırlayarak servis edilir. Her iki lezzette birbirlerinin yanlarına çok yakışırlar.

Misket köfte, sulu köfte ve kuru köftenin yanında da patates püresi servis edilir. Ve yanlarına püre çok yakışır. Ayrıca kebap yemeklerinin yanına da ve sotelerin yanına da yakışan harika lezzettir.

Herkes tarafından tercih edilen bir lezzettir. Özel davetler de sunumuyla da göz kamaştırır. Görünümü de iştah kabartan bir garnitürdür. Tabakların ortasına patates püresi koyularak ve ortası açılarak içesine et, köfte veya sote koyulabilir. Oldukça sunumu göze hitap eder.

Patates Püresi Kaç Kaloridir?

Patates püresi yaklaşık olarak 28 kcal’dır. Bir porsiyonu da 492 kcal’dır. Patates püresinin nişasta oranı oldukça yüksektir. Bunun için diyabet hastalarının patatesi fazla tüketmemesin de fayda vardır. Patates püresi çok lezzetlidir ve et yemeklerinin yanına çok yakışan bir garnitürdür. Kilo problemi olan kişiler daha dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.

Patates Püresi Buzlukta Saklanabilir mi?

Patates püresi yapılıp, soğuduktan sonra buzluğa kaldırılabilir. Fakat saklayacağınız kabın cam olmasına dikkat ediniz. Sağlık açısından daha iyi olacaktır. Acil misafirleriniz geldiğinde buzluğunuzdan çıkarıp güzel bir etin yanında servis edebilirsiniz. Yapıp buzlukta sakladığınız da işleriniz daha kolay ilerleyecektir.

Patates Püresi Kaç Dakikada Pişer?

Patates püresi, patatesler 20 dakikaya pişer. Piştikten sonra 5 dakika içerisinde de malzemelerini ekledikten sonra patates püreniz hazır olmuş olur. Toplamda 25 dakika da patates püreniz hazır olmuş olur. Yiyenlere şimdiden afiyet olsun.