Özellikle Fatih ilçesinin Vefa semtinde Vefa Bozacısı’nda içilen boza kış aylarını bir hayli zevkli kılmaktadır. Boza leblebi ile birlikte tüketildiğinde oldukça lezzetli olmaktadır. Boza insan sağlığına birçok fayda sağlamaktadır. Sizde Vefa Bozacısı’nın bozaları gibi boza yapmak istiyorsanız, bu yazımızı okumaya devam edin. Bu yazımızda sizlere bozanın nasıl yapılacağını ve bozanın faydalarını anlattık.

Boza nasıl yapılır?

Boza yapmak biraz zahmet istese bile kolay bir şekilde yapılabilir. Evde bulabileceğiniz malzemelerle kolayca yapabilirsiniz. Boza yapmak için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 2 su bardağı kalın bulgur
  • 1 ya da 2 su bardağı pirinç
  • 6 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı yaş maya
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 su bardağı ılık süt

Boza nasıl hazırlanır?

Boza yapımına başlamak için ilk önce pirincinizi ve bulgurunuzu iyice yıkayın. Daha sonra derin bir tencereye pirincinizi ve bulgurunuzu dökün. Hazırladığınız 6 bardak suyu da pirinç ve bulgurun üstüne dökün. Daha sonra orta ayar ateşte, pirinç ve bulgurunuz iyice yumuşayana kadar kaynatın. Bulgur ve pirinciniz püre haline gelecek. Bu ortaya çıkan pürenin suyunu süzün. Daha sonra ise ince delikli bir süzgeçten bu suyu geçirin. Elinizde biraz posa kalacak. Bu posayı kullanmamak üzere atabilirsiniz. Daha sonra elinizde kalan malzemeyi, oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

Soğumaya bıraktığınız malzeme soğurken yapmanız gereken ise bozanın ekşimesini sağlayacak maya karışımını hazırlamak. Bunun için ilk önce ılık süt, yaş maya ve toz şekeri bir kaba alın ve karıştırın. Mayanızı karıştırdıktan sonra, soğumaya bıraktığınız bulgur pirinç karışımı lapayı başka bir tencereye alın. Sonrasında, hazırladığınız maya karışımını da bu tencereye ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra bu tencereyi güneş göremeyen bir yerde, oda sıcaklığında 24 saat kadar bekletin. Bu süre bozanızın mayalanmasını sağlayacaktır. Ancak bu 24 saatlik süre zarfında, tencerenizin kapağını ara sıra açın. Bu sayede bozanız mayalanırken hava almış olacaktır.

24 saat sonunda mayalanmış olan bozanızın kıvamını ayarlamak için toz şeker ve suya ihtiyacınız vardır. Bozanın kıvamını ayarlamak için toz şeker ve suyu, bozanıza yavaş yavaş ilave ederek karıştırın. En sonunda bozanız hazır olmuş olacaktır. Soğumasını istiyorsanız, bozanızı buzdolabında bekletebilirsiniz. Bozanız soğuduktan sonra, bozanızı leblebi ve tarçın ile birlikte servis edebilirsiniz.

izleyin: Boza Nasıl Yapılır? | Evde Boza Yapımı

Bozanın insan sağlığına faydaları nelerdir?

Bozanın içerisinde bulunan probiyotik maddeler, sindirim sisteminin daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Boza, sindirim sisteminizi verimli bir şekilde çalıştırdığı için kabızlık gibi sorunların önüne geçer. Aynı zamanda boza içerisinde yoğun miktarda B vitamini bulunur. B vitamini sayesinde beyin fonksiyonlarını düzenleyen boza, saç ve cilt sağlığı için de oldukça önemlidir.

Boza boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Hem tatlı bir içecek hem de bir öksürük şurubu görevi gören boza, gebelik döneminde tüketilmesi bebek sağlığı için önemlidir. Boza içerisinde C vitamini de barındırmaktadır. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirirken, aynı zamanda bizi soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklardan korumaktadır.