Bamya, sağlık açısından insanlar için oldukça faydalı bir sebze türüdür. Hemen hemen her leyde çare olan bamya, birçok farklı şekilde hazırlanabilmesi ile oldukça da efektif bir yiyecek olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer bamyanın kendisini tüketmeyi çok fazla sevmiyorsanız, kesinlikle verceğimiz bamya çorbası tarifini denemelisiniz. Bu yazımızda sizlere, bamya çorbasının nasıl kolay bir şekilde yapılabileceğinden bahsettik. Bamya çorbası hazırlayabilmek için gerekli olan malzemeler şunlardır:

Bamyaları haşlamak için

  • 100 gram kuru bamya
  • Üzerini geçecek kadar sıcak su
  • 1 çay kaşığı limon tuzu

Çorbanın yapımı için

  • 300 gram kuzu kuşbaşı
  • 2 adet büyük boy soğan
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı tatlı biber salçası
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • Üzerini geçecek kadar sıcak su

Bamya çorbası nasıl hazırlanır?

Bamya çorbası, konya yöresinde sürekli olarak yapılan ve kimsenin hayır diyemeceği bir lezzet olarak karşımıza çıkamkatdır. Bu lezzetli çorbayı hazırlayabilmek için ise öncelikle kuru bamyaları elimiz ile güzelce ovalamamız gerekiyor. Bus ayede bamya üzerindeki tüylerin ve saçakların düşmesini sağlayacağız. Daha sonra ise temizlediğimiz bamyaları kaynar suyun içerisinde atıyoruz. Bamyaları yaklaşık 10 dakika kadar haşlamak yeterli olacaktır. Ancak bamyaların sünmemesi için bamyaları kaynattığımız suyun içerisine bir çay kaşığı kadar limon tuzu eklememiz gerekmektedir. Bamyalarımız güzelce yumuşadıktan sonra suyunu süzelim ve soğuk su ekleyerek güzel bir şekilde şoklayalım.

Bamyaların iplerini çıkardıktan sonra ise etlerimizin suyunu çekene kadar kavrulması gerekiyor. Etleri güzel bir şekilde kavurduktan sonra ise ince bir şekilde doğramış olduğumuz soğanları da etlerimiz ile beraber kavurmaya devam ediyoruz. Soğanları eklerken kesinlikle tereyağı eklemeyi unutmayın. Soğanlar da kavrulduktan sonra salça ekleyip, salçanın kokusu çıkana kadar salçayı da kavuruyoruz. Salça da kavrulduktan sonra bamyalarımızı ve suyumuzu ekliyoruz. Ardından da ocağın altını kısıyoruz. Yaklaşık 30 dakika boyunca kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz. Kıvam alan çorbamızın içerisine 1 çay kaşığı limon tuzu ekliyoruz ve 10 dakika kadar kaynatmaya devam ediyoruz. kaynama süresi bittikten sorna ise çorbamızın altını kapatalım ve ilk sıcaklığı gittikten sonra da istediğimiz şekilde süsleyerek servis edelim.

İLGİLİ MAKALE  2022’yi farklı bir yılbaşı menüsü ile karşılayın. Bademli çerkez tavuğu, soğan çorbası ve sıcak çikolata (Kaynak: soru.com.tr)

İzleyin: Konya Usulü Bamya Çorbası / Yöresel Yemekler