Makarna herkesin sevdiği bir yemek olmuştur. Öğrenci evlerinin vazgeçilmezi olan makarna, hem ana yemek hem de ana yemekleri desteklemek için pişirilebilir. Fakat makarna haşlarken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Eğer bu püf noktaları es geçerseniz, hazıraladığınız makarna beklediğiniz gibi olmayacaktır. Bu yazımızda sizlere makarnayı nasıl pişirmeniz gerektiğini anlattık. Eğer bu püf noktalarını uygulamazsanız, makarnanız ya çok çiğ ya da hamur olmuş bir makarna pişirmiş olacaksınız.

Makarna pişirirken derin bir tencere kullanın

Makarna pişirirken seçeceğiniz tencere oldukça önemli. Derin tencere kullanmanız, makarnayı daha lezzetli yapacaktır. Makarnanın miktarı ne kadar olursa olsun, makarnayı bol su ile pişirmeniz gerekmektedir. Bu sayede makarna daha lezzetli olacaktır. Tencereye koyacağınız su oda sıcaklığında olmalı. Tencereye koyduğunuz su fokur fokur kaynarken, seçtiğiniz makarna çeşidini suya eklemelisiniz. Asla suyunuz kaynamadan makarnanızı ilave etmeyin. Makarnanızı ilave ettikten sonra 30 saniye boyunca karıştırmanız gerekmektedir. Çünkü makarnanız kaynar suya gireceğinden büyük bir şoka maruz kalacaktır. Bu şok neticesinde makarnalar birbirine yapışabilme eğilimini göstermektedir. Ancak 30 saniye boyunca karıştırırsanız, makarnanız tane tane olacaktır. Fakat işin başında karıştırmak yetmiyor. Daha sonra 2 ya da 3 dakika arayla biraz karıştırmanız gerekmekte. Bu sayede makarna suya daha çok nişasta katacaktır. Bu sayede ilerideki aşamalarınız daha kolay olacaktır.

Makarnanızı haşlarken suyunuza yağ ilave etmeyin. Makarna suyuna yağ ilave ettiğinizde, makarna tanelerinde yağ tabakası birikiyor. makarna tabakalarında yağ tabakası birikmesi de ekleyeceğiniz sosun makarnanın içine işlemesini engellemektedir. Bu yüzden yağınızı hazırladığınız sosta kullanın. Böylece kalori bakımından daha az bir makarna pişirmiş olacaksınız. Makarna pişirirken tuz oranını düzgün ayarlamazsanız, makarnadan istediğiniz tadı alamayabilirsiniz. Ayrıca tuz ilavesini orantılı yapmalısınız. Koyacağınız tuzu her zaman şu ölçüye göre ayarlayın:

  • 1 paket makarna için 1 tatlı kaşığı tuz.

Makarna suyunun bir kısmını saklayın

makarna suda haşlanırken içindeki nişasta ve makarna lezzetini, haşlanılan suya aktarır. Bu yüzden makarna suyunun bir kısmı saklanmalıdır. Bu suyu ise sos yaparken sosun daha kıvamlı ve daha lezzetli olması için kullanmalıyız. Ayrıca makarna piştikten sonra, soğuk su ile soğutulmamalı. Eğer bu işlem makarnaya uygulanırsa, makarnanız lezzetinden kaybedecektir. Makarna sosunun lezzetli olması için nişasta gerekmektedir. Ancak bu nişastayı dışarıdan eklerseniz, sosunuz makarna ile iyi bir ikli olamaz. Bunun için makarna suyunun kullanılması, makarna sosunu makarna ile daha iyi bir ikili olmalısını sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  En lezzetli makarna sosu tarifleri

Makarnayı hemen sosla buluşturun

Makarna sosunuzu, makarnanızla hemen buluşturmalısınız. Sosunuz makarnanızla sıcak bir durumda buluşmalı. Bu yüzden makarnanızı süzdükten sonra soğutmamalısınız. makarnayı süzdükten sonra hemencecik sosunuzla buluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca sosunuzu hazırlarken makarna ile aynı zamanda hazır olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Hem makarnanın sıcak olması hem sosun sıcak olması makarnayı daha lezzetli bir hale sokacaktır. Çünkü makarna sıcakken sosu daha iyi içine çekecektir. Aynı zamanda sosumuzun da sıcak olması, makarnanın içine daha iyi işlemesini sağlayacaktır.