Mercimek çorbası herkes tarafından sevilen ve her öğünde tüketebildiğimiz, oldukça lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı bir çorba çeşididir. Mercimek çorbası özellikle kış aylarında limon ile birlikte tüketildiğinde, kış aylarında soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklardan bizi korumaktadır. Ayrıca hasta olduğumuzda ise bir ilaç kadar etkili olan mercimek çorbasını yapmak için belli püf noktaları bulunmaktadır. Bu yazımızda mercimek çorbasını yaparken dikkat etmeniz gereken hususları inceledik.

Mükemmel mercimek çorbası yapmanın püf noktaları nelerdir?

  • Mercimek çorbası yapmak için öncelikle doğru tencere ve doğru kaşık seçiminiz olmalı. Bu sayede mercimek çorbanızı daha lezzetli yapacaksınızdır. Mercimek çorbası yapmak için çelik tencere ve tahta kaşık kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede hayalini kurduğunuz mercimek çorbasını yapabileceksiniz.
  • Esnaf lokantalarında satılan o mükemmel mercimek çorbasını yapmak için et veya tavuk suyu kullanmanız gerekmektedir. Mercimek çorbası yaparken sade su kullanmak, standart bir mercimek çorbası yapmanızı sağlayacak. Ancak mercimek çorbası yaparken sade su yerine tavuk suyu veya et suyu kullanırsanız, tıpkı lokantalardaki gibi çok lezzetli mercimek çorbası yapabilirsiniz. Aynı zamanda et suyu veya tavuk suyu kullanmanız, mercimek çorbasından sağlınıza daha fazla fayda sağlamasını sağlayabilirsiniz.

  • Çorba yapımının altın kuralı, doğru bir kıvam elde etmektir. Ancak mercimek çorbasının kıvamını kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Eğer yoğun kıvamda bir mercimek çorbası istiyorsanız, bir tavada kavurduğunuz tereyağı ve unu çorbanıza eklemeniz yeterli olacaktır. Ancak yoğun bir kıvam istemiyorsanız bu işlemi uygulamanıza gerek yok. Eğer mercimek çorbanızı yanlışlıkla yoğun bir kıvamda yaptıysanız panik yapmanıza gerek yok. yanlışlıkla yoğun bir kıvamda yaptığınız mercimek çorbasına birazcık sıcak su eklemeniz, çorbanızın kıvamını seyreltmiş olabilirsiniz. Kıvamının ne kadar seyrek olmasına siz karar verebilirsiniz.
  • Mükemmel mercimek çorbasını yaparken, bazen bazı malzemeleri fazla katabiliyorsunuz. Bu malzemelerden en öne çıkanı ise yağ ve tuz. Eğer katmanız gereken tuzdan daha fazla tuz kattıysanız, tuzu fazla kaçırdığınız tencereye bir adet bütün patates atmanız yeterli olacaktır. Patates, mercimek çorbasına atılacak fazla tuzun emilmesini sağlayacaktır. Bu sayede daha az tuzlu ve daha lezzetli bir mercimek çorbası elde edeceksiniz. Eğer çorbanıza eklemeniz gerekenden daha fazla yağ eklediyseniz, mercimek çorbasını pişirdiğiniz tencereye 1 ya da 2 yaprak marul eklemeniz yeterli olacaktır. Mercimek çorbasını pişirdiğiniz tencereye attığınız 1 ya da 2 yaprak marul, mercimek çorbasındaki fazla yağı emecektir.
  • Mercimek çorbası yaparken soğan, patates, havuç gibi malzemeler kullanırız. Bu yüzden çorbamızı tencerede ne kadar karıştırırsak karıştıralım, her zaman için pütürlü ya da büyük parçalar çorbamızda kalacaktır. Bu parçaların tadı kötü olmasa bile mercimek çorbamızı yerken, çorbamızdan keyif alamamızı engelleyebilir. Bu sorunu çözmek için bir rondo veya blender kullanabiliriz. Rrondo veya blender yardımıyla daha pürüzsüz bir mercimek çorbası elde edebiliriz. Aynı zamanda bu işlem için süzgeç de kullanabiliriz. Bu sayede bebeklerin ve çocukların, bu lezzetli mercimek çorbasını içmeleri daha kolay olacaktır.