İnsan bünyesi için her gıdanın birçok faydası vardır. Özellikle süt ve süt grubu yiyeceklerin faydası saymakla bitmezken vücuda olan etkileri epeyce fazladır. Koyun yoğurdu ise bunların başında gelir.

Eskiden beri gelen insanlar tarafından eskiden ilk olarak tüketilen besin kaynağıdır. Koyun sütünden üretilen en leziz yoğurtlar insan vücuduna birçok katkısı vardır. Besin değeri çok yüksek olan koyun yoğurdunu günde en az bir kase olarak tüketilmesi önerilir.

Koyun Yoğurdunun Mayalanma Süreci

Koyundan elde edilen sütün hijyenik koşullar çerçevesinde mayalanarak tutturulmasıyla elde edilen koyun yoğurdu bağışıklık sisteminin güçlü olmasında oldukça fazla rol oynar. Genel olarak sade olarak mayalanan sütün en doğru sıcaklıkta bekletilmesiyle koyun yoğurdu meydana gelir.

İnek sütünden elde edilen yoğurtla aynı şekilde mayalanan koyun yoğurdu her yaştan bireyin yemesi tavsiye edilir. Koyundan alınan sütün ılıtılarak istenilen sıcaklığa gelerek kapatılıp mayalanması besin değerinin daha yüksek olmasını da sağlar.

Koyun Yoğurdunun Yararları

Geçmişten günümüze gelen birçok yiyecek grubunun dışında koyun yoğurdu en çok tercih edilenler arasındadır. İnek yoğurdunun faydaları kadar yarar sağlayan koyun yoğurdu özellikle kalsiyum açısından çok zengindir.

Koyun yoğurdunun faydaları;

 • Kemiklere ve kaslara ekstra fayda sağlar.
 • Çocuklarda zihinsel gelişimi destekler
 • Kas yapısını güçlendirir
 • Mide asidini en iyi şekilde dengeler
 • Vücut dengesini sağlar
 • Diş eti iltihaplarını engeller
 • Vücuda giren enfeksiyonlarla savaşır ve galip gelir.
 • Rahat bir uyku uyunmasını sağlar
 • İçeriğindeki iyottan dolayı tiroit bezlerinin daha iyi çalışmasına destek olur.
 • Ağızlarda oluşan kokunun giderilmesinde yardımcı olur
 • Cildin daha genç ve daha parlak görünmesini sağlar
 • Dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Kemik erimesine karşı çok etkilidir
 • Hamilelikte bebeğin daha güçlü kemiklere sahip olunmasını sağlar.

Koyun yoğurdunun tüketilmesinin insan sağlığına birçok faydası vardır. Koyun yoğurdunun tüketilmesinde uzman tavsiyesinin alınması tavsiye edilir.

Koyun yoğurdunun faydaları

Koyun yoğurdunun faydaları

Sofranızda Koyun Yoğurdunu Eksik Etmeyin

Doğal koyun yoğurdunun yenmesi ile birlikte vücuda birçok katkıda sağlanmış olur. Koyun yoğurdunun sindirimi kolay olduğundan dolayı günün her saati yenebilir. Özellikle akşam yemeklerinde sofranıza ekleyeceğiniz bir kâse koyun yoğurdu birçok hastalığın kapı dışında kalmasına yol açar.

İLGİLİ MAKALE  Yağ yakan besinler

Koyun yoğurdunun içeriğindeki yüksek yağ oranı fazla olduğundan daha dikkatli yenmesi gerekir. Lezzetli ve doğal bir besin grubu olan koyun yoğurdu yeterli kalsiyum alımını da sağlar.

Yapısı gereği inek yoğurduna benzeyen fakat tadı olarak daha değişik olan bu yoğurt insan sağlığına birçok faydası vardır. Yemek hazırlarken koyun yoğurdu mucizesini hiçbir zaman unutmayın. Koyun yoğurdunun faydalarından eksik kalmamak ve her daim daha güçlü bir vücuda sahip olmak için günlük tüketime özen gösterilmesi gerekir.

Cildinizi Şımartın!

Her gün düzenli olarak tüketilen koyun yoğurdunun cilde pek çok yararı vardır. Cilde direk olarak sürülen koyun yoğurdunun etkisi kısa sürede açığa çıkacaktır. Cildin nem kazanımı bu şekilde daha rahat olacağından ciltte oluşan pürüzlü yapı zamanla daha iyi görünecektir. Koyun yoğurdunun cilde olan etkisi oldukça fazla olduğundan dolayı kullanılması gerekir.

İçeriğinde olan B12 vitamini özellikle cilt ev dişlerde büyük etki yaratır. Daha sağlam ve güçlü dişler için günlük alınması gereken koyun yoğurdu miktarı uzmanlara danışılarak alınması istenir. İnek yoğurdu ile birlikte koyun yoğurdunun cilde olan faydası çok daha fazladır.

Koyun Yoğurdunda Bulunan Vitaminler

Koyun sütünden imal edilen koyun yoğurdunda birçok vitamin ve mineral yer alır. Yağ oranı oldukça fazla olup B12 vitamin açısından da çok zengindir. Kalsiyum, iyot, A vitamini, E vitamini, fosfor, potasyum, B6 vitamini protein ve b vitamini içeren koyun yoğurdu bünyenin çok daha sağlıklı olmasını sağlar.

Bir kâse yoğurdun içindeki tüm vitamin ve mineraller bir insanın günlük ihtiyacını karşılar düzeydedir. Doğal ve aromalı olarak üretilen koyun yoğurtları istenilen şekilde yenebilme özelliğine sahiptir. Meyveli, sade veya yulaflı olarak da tüketilen koyun yoğurdu içeriği bakımından oldukça zengindir.

İzleyin: KOYUN YOĞURDU NASIL YAPILIR – TAŞ GİBİ YOĞURT MAYALAYIN

Koyun Yoğurdu Evde Mayalanır Mı?

Genel olarak hanımlar tüketecekleri yoğurtları daha doğal olması sebebiyle evde mayalar. İnek sütünden yaygın olarak mayalanan yoğurtlar artık koyun sütünden de yapılabiliyor. Hali hazırda olan koyun sütün istenilen sıcaklığa erişiminden sonra özel maya ile belirli bir alana konularak yapılması uygun olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Uyumadan önce iki kaşık yoğurt ile yaşadığınız değişime inanamayacaksınız!

Kısacası artık hanımlar besin değeri çok yüksek olan koyun yoğurdunu evde mayalamaktadırlar. Sütün miktarına göre mayanın miktarı da buna göre ayarlanır. Mayalanan koyun yoğurdu istenildiği taktirde ayran olarak da içilebilir. Sıcak yaz aylarında ayran olarak tüketilmesi vücuttan eksilen suyun daha verimli şekilde alınmasını sağlar.