Balık ürünlerini bazı kişiler çok severek tüketse de bazı kişiler sevmediği için pek tüketmek istemiyor. Oldukça faydalı olan balık çeşitlerini uzmanlar haftada en az 2 kere tüketmenizi şiddetle tavsiye ediyor.

Ancak bazı besinlerin balık ile tepkimeye girmesi istenmeyen durumları ortaya çıkarıyor. Özellikle balık ürünleri ile süt ürünlerini beraber tüketmenin oldukça riskli olduğu ifade ediliyor.

Halk arasında da bilindiği gibi balık yerken yoğurt yemenin zararlı olduğu söyleniyor. Balık yedikten sonra genelde süt ürünleri yemek zehirlenmelere yol açıyor. Bu nedenle balık yerken ya da yedikten sonra yoğurt yenilmemesi gerektiği söyleniyor. Pek çok kişi balık yedikten sonra o gün süt ürünlerini tüketmemeye çalışıyor.

Balık Yedikten Sonra Yoğurt Neden Yenmez?

Balık yemeyi seven kişilerin yoğurt yememeye özen gösterdiği biliniyor. Balık yedikten sonra yoğurt yenmemesi gerektiği halk arasında da sık sık dile getirilen bir durumdur. Ancak bunun temel nedeni balığın taze olup olmadığının tam olarak bilinmemesinden kaynaklanıyor.

Taze balık nasıl anlaşılır? Taze balığın eti sıkı ve elastikidir. Parmakla bastırdığınızda eski halini alır iz kalmaz. Gözleri parlak ve dışa bombelidir.

Balık, en fazla dondurma işlemine maruz kalan besin ürünleri arasında bulunuyor. Buna bağlı olarak ne zaman tutulduğu ve taze olup olmadığı bilinmediği için balıkla beraber başta yoğurt olmak üzere diğer süt ürünlerini tüketmek zehirlenmelere yol açabiliyor.

Balık Yedikten Ne Kadar Süre Sonra Yoğurt Yeniyor?

Balık yemeyi seven ve oldukça sık balık tüketen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de ne zaman yoğurt yiyebileceği oluyor. Balık yedikten birkaç saat sonra yoğurt yiyen pek çok kişi olsa da bazıları bu durumu garanti altına almak için bir sonraki gün yoğurt yemeyi tercih edebiliyor.

Ancak balık yedikten yaklaşık 4-5 saat sonra yoğurt yiyebileceğinizi pek çok uzman dile getiriyor. Ayrıca eğer yediğiniz balığın taze olduğundan eminseniz gönül rahatlığıyla oldukça kısa bir süre içerisinde balık yiyebiliyorsunuz. Faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan bu 2 yiyeceğin birlikte tüketilmesinin oldukça riskli olması pek çok kişiye haklı olarak şaşırtıcı gelebiliyor.

İLGİLİ MAKALE  Balık yedikten sonra olmazsa olmaz tatlılar

Balığın Yanında Yenen Lezzetler

Yoğurt başta olmak üzere pek çok süt içeren yiyeceğin balıkla yenilmesi sıkıntılı olsa da balıkla yenilen ve olmazsa olmaz bazı lezzetler bulunuyor. Balıkla beraber yenilen lezzetler şunlardır:

  • Salata
  • Mezeler
  • Roka
  • Tahin helvası
  • Tere
  • Piyaz

Bu maddelerde yer alan lezzetlerin hepsi balık sofralarının olmazsa olmazı olarak kabul ediliyor. Özellikle sıcak tahin helvası balığın içerisinde yer alan zehirli maddeleri vücuda almanızı engellediği için neredeyse her yerde servis ediliyor.

Balık Mevsimi

Balıkla Beraber Yoğurt Yemenin Zararları

Balık yemeyi seven kişilerin daha sağlıklı ve zinde oldukları uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Ancak her şeyde olduğu gibi fazla balık yemeninde zararları olabiliyor. Bu nedenle balığın haftada 2 kez tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Ayrıca balıkla beraber yenilmesi tehlikeli olan şeylerin başında yoğurt geliyor. Balıkla yoğurt yerseniz bunun bazı tehlikeli durumlara yol açacağı belirtiliyor. Bunların başında ise gıda zehirlenmesi geliyor.

Taze Balıkla Yoğurt Yenir Mi?

Yeni tutulan ve hemen pişirilen balıkla beraber yoğurt ve diğer süt ürünlerinin tüketilmesinde hiçbir tehlike olmadığı uzmanlar tarafından devamlı dile getiriliyor.

X