Sokak satıcıların sürekli olarak sattığı ve lezzeti ile tadı damakta kalan lokma, Türk milletinin en çok sevdiği şerbetli tatlılardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber lokmayı bir kere yiyenlerin bir daha tadından vazgeçmeyeceği bu tatlı için ekstradan malzeme de almaya gerek yok. Evdeki malzemeler ile kolayca lokma yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere nasıl evde kolayca lokma hazırlayabileceğinizi anlattık. Lokma tatlısını yapabilmek için gerekli olan malzemeler şunlardır:

  • 3,5 su bardağı un
  • 2 su bardağı su
  • 1 paket instant maya
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 1 silme çay kaşığı tuz

Şerbeti için

  • 2 su bardağı şeker
  • 1,5 su bardağı su
  • 1 dilim limon

Lokma tatlısı nasıl hazırlanır?

Lokma tatlımızı yapabilmek için öncelikle tatlımızın şerbetini yapmamız gerekiyor. Bunun için uygun bir tencere içerisine 2 su bardağı şeker ve 1,5 su bardağı suyu alalım ve 10 dakika kadar kaynatma başlayalım. 10 dakika sonunda da 3 ya da 4 damla limon suyunu da kaynayan şerbetimize ilave edelim ve 5 dakika daha kaynatmaya devam edelim.

Lokma tatlımızın şerbetini soğumaya bıraktıktan sonra ise lokmamızın hamurunu yapmamız gerekecek. Bunun iççin de uygun bir yoğurma kabı içerisine 3,5 su bardağı un, 1 paket instant maya, 1 tatlı kaşığı şeker, 1 silme çay kaşığı tuz ve 2 su bardağı suyu alalım. Daha sonra ise bu malzemeleri güzel bir şekilde çırpmaya başlayalım. Lokma hamurumuzu güzel bir şekilde çırptıktan sonra ise mayalanması için üzerini streç film ile kapatıp 1 saat kadar dinlendirelim.

Hamurumuz dinlendikten sonra ise bir tava içerisine sıvı yağ alalım ve ısıtalım. Daha sonra da hamurdan kaşık yardımı ile parçalar alıp, tavada kızartmaya başlayalım. Kızaran tatlımızı ise soğuk şerbete atıp, 2 ya da 3 dakika kadar bekletelim. Tatlılarımız şerbetini çektikten sonra ise dilediğiniz gibi servis edebilirsiniz.

İzleyin: Lokma Tatlısı Nasıl Yapılır? – Şerbetli Tatlı Tarifleri – Nefis Yemek Tarifleri

Lokma tatlıısı nedir?

Lokma tatlısı, Türk mutfağında yapılan bir tatlıdır. Genellikle un, şeker, tuz, yumurta ve sıvı yağdan yapılır ve şerbet dökülerek servis edilir. Lokma tatlısı, birçok Türk yemekleri gibi, Osmanlı dönemine dayanır ve hala popülerdir. Bu tatlı, açık havada yapılır ve sıkça sokak satıcıları tarafından satılır.