Kış yalarının vazgeçilmezi olan balık, vücudumuza sağladığı faydalarla oldukça ilgi görüyor. En çok tercih edilen balık ise hamsi olmakta. Genellikle hamsiyi kızartarak yaparız. Ancak vereceğimiz bu tarifte fırında yaparak, evinizin balık kokmasına son verebileceksiniz. Fırında kokusuz hamsi için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 1 kilogram hamsi
  • Yarım su bardağı mısır unu
  • 1 tatlı kaşığı silme tuz
  • Sıvı yağ

Fırında hamsi nasıl yapılır?

Fırında hamsi yapabilmek için öncelikle uygun bir tabak üzerine yarım bardağı mısır unu alalım. Daha sonra ise 1 silme tatlı kaşığı tuzu da mısır unu koyduğumuz tabağa alalım. Mısır unu yerine galeta unu veya buğday unu da kullanabilirsiniz. Fakat mısır unu kullanırsanız, hamsilerin daha çıtır olacaktır. Bütün malzemelerimizi tabağımıza ekledikten sonra ise güzelce karıştırmamız gerekiyor.

Hamsilerimizi ayıkladıktan sonra bol su ile yıkayalım. Ardından da hamside suyu süzelim. Hamside kalan suyu süzmek için kevgir ya da bir süzgeç kullanabilirsiniz. Daha sonra da hazırladığımız hamsileri, hazırlamış olduğumuz mısır unlu karışıma atalım. Ardından da bütün hamsilerimizin mısır ununa tamamen bulanması gerekiyor.

Hamsilerimizi hazırladıktan sonra ise fırın tepsimizi hazırlamamız gerekiyor. Bunun için hamsileri pişireceğimiz tepsiye bir pişirme kağıdı serelim. Hamsimizi pişirirken dikkat etmemiz gereken en önemli husus, hamsilerin pişerken kesinlikle fırın tepsisine yapışmaması. Bunun için de bize bir adet pişirme kağıdı yetecektir.

Hamsilerimizi pişirme kağıdı serdiğimiz fırın tepsisine yerleştirirken dikkat etmemiz gereken husus ise hamsilerin arasında herhangi bir boşluk olmaması. Bu sayede hamsilerimiz daha güzel bir şekilde pişecektir. Ardından da Hamsilerimizin üzerine sıvı yağ sürebiliriz. Bu sayede hamsilerimizin daha çıtır olmasını sağlayacağız. Hamsilerimizin üzerine sıvı yağ sürmek için bir adet yağlama fırçası yetecektir. Bu sayede hamsilerimizin üzerini yeteri kadar yağlamış olacağız. İsteğe bağlı olarak tepsinizin üzerine 3 ya da 4 adet kadar defne yaprağı serpebilirsiniz.

Hamsilerinizi pişirmeye hazırladıktan sonra ise 180 derecede çalışan bir fırına atmanız yeterli. Kontrollü bir şekilde hamsilerinizin fırında kızarmasını bekleyin. Bu kızarma işlemi ise yaklaşık olarak 30 ile 40 dakika sürebilir. Hamsilerinizi pişirdikten sonra ise mevsim salata, piyaz ve yanında limon ile güzel bir şekilde servis edebilirsiniz. Eğer ağır kızartma yemeklerinden uzak duruyorsanız, hamsiyi bir de bu şekilde pişirmenizi tavsiye ediyoruz.

İLGİLİ MAKALE  Yıllara meydan okuyacağınız cildinizi hep genç tutan yiyecekler

İzleyin: Kokusuz Yapabileceğiniz En Pratik Yöntem ✅ Fırında Çıtır Hamsi Tarifi

Hamsi balığının faydaları nelerdir?

Hamsi balığının haftada en az 2 defa tüketilmesi, uzmanlar tarafında tavsiye edilmektedir. Özellikle kış aylarında hamsi tüketmek oldukça önemlidir. Çünkü hamsi içerisinde kış aylarında ihtiyaç duyduğumuz A, B1, B2 ve D vitaminleri bol bir şekilde bulunuyor. Bununla beraber hamsi de tıpkı diğer balıklar gibi sağlıklı omega yağ asitleri barındırıyor.

Hamsi tüketmek göz sağlığına oldukça fayda sağlıyor. Bununla beraber hamsiyi kılçığı ile birlikte tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Hamsi balığı küçük olduğu için hamsinin kılçığı sizi rahatsız etmeyecektir. Ayrıca hamsi kılçığında bol miktarda kalsiyum ve fosfor bulunuyor. Bu mineral ve vitaminler de kemik sağlığına ve diş sağlığına oldukça fazla fayda sağlıyor. Ayrıca hamsi de yüksek miktarda protein bulunuyor. Protein ihtiyacınızı da hamsi ile karşılayabilirsiniz.