Yaz meyveleri arasında olan kiraz, kıpkırmızı rengi ile herkesin severek yediği bir meyvedir. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan kiraz, başta kalp hastalıklarına iyi gelir. Bunun yanında daha farklı faydaları da bulunmaktadır. Kiraz hakkında merak edilen genel sorular bulunmaktadır.

Bu soruların başında kiraz kilo aldırır mı? sorusu yer almaktadır. Kirazın kilo aldırıp aldırmadığını bu yazıda doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kiraz, kilo aldırmayan aksine kilo verdiren bir meyvedir. Özellikle de yazın formda kalmak isteyenlerin tercih edebilecekleri bir lezzettir. Tabi ki burada porsiyon kontrolü de oldukça önemli.

Uzmanlar, kirazın kilo aldırıp aldırmadığı konusunda çeşitli araştırmalar yapmışlardır. Belirli bir miktarın üzerinde kiraz tüketildiğinde kilo alma durumunun söz konusu olabileceğini savunan uzmanlar bulunmaktadır. Ancak genel görüş, kirazın kilo aldırmayan bir meyve olduğu yönündedir.

Kiraz kilo aldırır mı?

Tabak tabak yenilen bir meyve olan kiraz, şekerli bir meyve olduğu için kilo alımını da tetikleyebilir. Bu durumda kirazın kalorisine ve ne kadar tüketildiğine bakmak gerekir. Meyvelerin de dengeli tüketilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

  • 100 gr kiraz 50 kalori
  • 1 kase kiraz yaklaşık 90 kalori

Kiraz Zayıflatır Mı?

Birçok meyve kilo vermek isteyenlerin radarında bulunur. Kiraz da bu meyveler arasında bulunmaktadır. Ancak kirazın kiloya nasıl bir etki yarattığı konusunda ihtilaflar bulunmaktadır. Uzmanlar, insanların spor yaparken kirazı tüketmelerinde herhangi bir sakınca olmadığını belirtmektedirler.

Hatta kas ağrılarına iyi gelen kirazın, özellikle de spor yaparken tüketilmesi önemlidir. Kirazın zayıflamaya olan etkisi, son zamanlarda oldukça dikkat çekmektedir. Zayıflamak isteyenlerin menüsünde bulunması gereken bir meyve olarak kabul edilmektedir. Eğer planlı bir tüketim yaparsanız, kiraz sayesinde kilo verebilirsiniz.

Kiraz direk olarak kilo vermenizi sağlamaz. Sadece tokluk hissi yaşamanızı sağlar. Bu his sonucunda da yemeklerden uzaklaşmış olursunuz. Sadece kiraz yiyerek zayıflamanız mümkün değildir. Kiraz sadece dolaylı yoldan kilo vermenize yardım eder. Kilo vermek için yapmanız gereken diğer şeyleri de ihmal etmemelisiniz.

Kiraz kilo aldırır mı?

Kiraz İnsanı Tok Tutar

Yapılan araştırmalarda kirazın insanı tok tutucu bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu tokluk ise daha az yemeye teşvik eder. Günlük kiraz yediğiniz zaman kendinizi tok hissederseniz, Böylece yemek yemek istemezsiniz. Yemeği azaltmanız halinde de zayıflamaya başlarsınız.

İLGİLİ MAKALE  Mevsimindeki kiraz ve vişne nasıl dondurulur?

Kiraz, zayıflamaya direk olarak etki etmese de bu his sayesinde zayıflamanıza yardım eder. Kilo vermenin en iyi yollarından biri, içerisinde bolca lif bulunan besinleri tüketmekten geçer. Kiraz da içerisinde lif bulunan besinlerden biridir.

Lif sindirimi uzun olduğu için vücudunuz kendini uzunca bir süre tok sanır. Bu durum neticesinde de zayıflamaya başlayabilirsiniz. Tokluk ile birlikte kendinizi dinç hissedersiniz. Bu sayede daha sağlıklı olursunuz.

Video: 3 günde kilo verdiren Kiraz diyeti

Kiraz Kilo Vermenize Yardım Eder

Kiraz kilo aldırmayan bir meyvedir. Bu nedenle kirazın kilo aldırdığı görüşündeki düşünceler doğru değildir. Eğer amacınız doğru bir şekilde kilo vermek ise kirazı, diyet listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Kalorisi oldukça düşük olan kiraz, sadece kiloya değil başka durumlara da fayda sağlar. Kilo aldırmayan meyvelerden olan kirazı, yaz aylarında yanınızdan eksik etmezseniz yanlış olmaz. Gün içerisinde ağzınıza bir kaç tane kiraz attığınız zaman kendinizi tok hissedebilirsiniz. Burada önemli olan fazla kiraz yemekten uzak durmanızdır.

İshal ve şişkinlik gibi sorunları yaşamak istemiyorsanız, önerilen miktarın yukarısına çıkmamalısınız. Kiraz, kilo vermek için kullanabileceğiniz dolaylı bir yoldur. Kiraz yediğiniz zaman mideniz belli bir süre boyunca yemek yemek istemeyecektir.

Kirazın Faydaları Nelerdir?

C vitamini ve lif bakımından zengin meyvelerden olan kirazın faydaları şunlardır:

  • Kilo vermenize yardımcı olur.
  • Damar, kalp sağlığına iyi gelir.
  • Yaşlanmayı erteler.
  • Vücudunuzda iltihaplanma oluşmasına engel olur.
  • Uyku düzeninizi dengeler.
  • Zihin hastalıklarına iyi gelir.

Kilo vermeye yardımcı olmasıyla gündeme gelen bu meyve, günlük tüketimde yer almalıdır. Ancak aşırı derece kiraz yemek, fayda yerine zarar verebilir. Bundan dolayı hangi meyveyi ne kadar tüketmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz. Kirazı fazla yerseniz, karşınıza birtakım sorunlar çıkabilir.

Kiraz kilo aldırır mı?

Fazla Kiraz Tüketimin Zararları Nelerdir?

Meyveler, doğadaki en sağlıklı besinlerdir. Ancak meyvelerin sınırsız bir şekilde tüketilmesi ne yazık ki sanıldığı kadar faydalı olamayabilir. Bu nedenle meyve tüketimin de dengeli olması gerekir. Kirazı, dengeli bir şekilde yediğiniz zaman kilo vermeyi başarabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Büşra Pekin'in 15 kilo verdiği 'diyet programı' açığa çıktı!

Ancak fazla tükettiğiniz zaman ishal ve şişkinlik gibi sorunlar karşınıza çıkabilir. Yeteri kadar tüketilen kiraz, sağlığınıza ve kilonuza yeterli etkiyi yaratır. Fazla tüketmeniz, daha sağlıklı olacağınız ya da daha hızlı kilo vereceğiniz anlamına gelmez.

Kirazın fazla tüketiminde bu gibi durumlar meydana gelse de yaz aylarının en sevilen meyvesi olmaktan düşmemiştir. Bu meyvenin ülkemizde çok fazla yetiştirilmesi de yine aşırı sevilmesine neden olmuştur.