Kapuska, lahana kullanılarak hazırlanan ve pratik bulunan yemek çeşitlerinden bir tanesidir. Ana yemek olarak tüketimi gerçekleştirilen kapuska; içeriğinin sağlıklı olması, damak tadına hitap ediyor olması ve özellikle beslenmesine dikkat eden insanlar için çok faydalı bir öğün olmasıyla öne çıkar. Kapuska yapmak için ise belirli bilgilere ve kapuska malzemelerine sahip olunmalıdır. Bu nedenle; kapuska malzemelerinin neler olduğu, kapuska yapım tarifini ve uyulacak olan püf noktaları öğrenerek yemeğin pişirilmesi gerekecektir.

Kapuska Yapımı Lahana Doğrama

Kapuska Yapımı Lahana Doğrama

Kapuska Yaparken Kullanılması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Kapuska yapılırken kullanılacak yemek malzemeleri, yemek hazırlığı aşamasında temin edilmiş olmalıdır.

Bu yemek malzemeleriyse:

 • Yeterli miktarda soğan
 • Lahana
 • Salça
 • Tereyağı ve sıvı yağ
 • Tuz ve biber
 • Bir miktar yoğurt

Olacak şekildedir.

İzleyin: Çok Pratik ve Lezzetli Kapuska Yemeği Yapımı

Kapuska Yapımı Nasıldır?

Kapuska yapılırken, lezzetli kapuska yemeğini ortaya çıkarmak için yönergelerin takip edilmesi gerekir.

Bu yönergeler:

 • İlk olarak tencerenin ocağa koyulması sağlanır. Altı kısık olarak açılan tencere, ıslaklık kalmayacak süre boyunca ocakta bekletilir.
 • Tavanın içerisine tereyağı koyulur ve ince bir şekilde doğranmış olan soğanlar da tavaya eklenir. Tereyağı ile pembe bir renk alana kadar kavrulan soğanlar, yeterli kavrulma durumunda tavadan alınarak ayrı bir kap içerisine koyulur.
 • Aynı kap yıkanmadan, üzerine bir miktar sıvı yağ eklenir. Sıvı yağın içerisine, ince şeritler halinde dilimlenmiş olan ve yıkanmış olarak hazırlanan lahanalar eklenir.
 • Lahanaların da kavrulması sağlandıktan sonra, ayrı bir kap içerisine yeniden aktarılır.
 • Boş kalan tencerenin içerisine bir miktar daha yağ eklenir ve salça da eklenerek karıştırılır. Salça ve yağ ile oluşturulan karışımın üzerine sırasıyla, kavrulmuş olan soğanlar ve kavrulmuş lahanaların eklenmesi sağlanır. Ayrıca, damak tadına göre tuz ve biberin atılması gereken zaman dilimi de tam olarak bu aşamadadır.
 • Beş dakika süren bir karıştırmanın ardından, kapuska alınır ve tabaklara yerleştirilir. Yemeğin üzerine birer yemek kaşığı olacak şekilde yoğurt eklenir ve pul biber de eklenerek servis edilir.
İLGİLİ MAKALE  En güzel 'patlıcanlı börek' tarifi ve yapımı

Bu adımların sonunda, kapuska yemeği tüketime hazır olacaktır.

Kapuska Yapımı Kıyma Ekleme

Kapuska Yapımı Kıyma Ekleme

Kapuska Yapılırken Hangi Püf Noktalar Bilinmelidir?

Kapuska yapılırken bilinmesi gereken püf noktalar, yemek lezzetinin daha bariz olmasına yardımcı olur. İlk olarak, kapuska içerisinde yer alan soğanların mutlaka küçük olması gerektiğine ve küp küp olacak şekilde doğranmış olması gerekir.

Çünkü soğanlar; istenenden daha yoğun oldukları zaman mide bulandırıcı bulunan, ancak hafif bir tat olarak arka planda bulunduğu zaman ise lezzetli bulunan besinlerdendir. Doğal olarak hem küp şeklinde hem de küçük boyutlarda doğramalar yapılmalıdır. Benzer şekilde, lahana yemeği olan kapuska için; lahanaların şeritler halinde, kolaylıkla yenilebilecek boyutlarda ve hemen haşlanma sonucu vermeyecek kadar büyük olması gerekir.

Bunların yanı sıra, soğanın ve lahananın ayrı ayrı kavrulması ve sonrasında birleştirilmesi gerekir. Bu püf noktanın asıl amacı, iki ayrı lezzetin kendi içerisindeki tatları korumasına olanak sağlamak ve ortaya çıkarılan yemeğin daha leziz olmasını sağlamaktır. Belirtilen durumlara uyulduğu takdirde, lezzeti öne çıkan kapuskalar yapılabilecektir.

Kapuska Nasıl Tüketilir?

Kapuska tüketimi, ana öğün veya ara öğün olarak gerçekleşebilir. İçerik olarak; doyurucu olması, lezzet olarak baskın olması, ekmek veya diğer tüketim gereklerini içermiyor olması, kapuskanın rahatlıkla tercih edilen bir ana öğün olmasına neden olmuştur.

Benzer olarak, miktar bakımından az olarak yapılan kapuskalar; ana yemeklerin yanında değişik bir sıcak atıştırmalık olarak veya ara öğünün kendisi olarak da tercih edilebilir. Ayrıca, diyet listesi bulunan insanlar için; sağlığın yerine getirilmesi, kilonun dengelenmesi ve beslenmenin düzenlenmesi için de istenilen şekilde tüketilebilir.

Kapuska Pişirme

Kapuska Pişirme

Kapuska Yapımına Kimler Uygundur?

Özel bir şef olma durumu gerektirmeyen bu yemek, daha önceden hiç yapmamış olan kişiler tarafından dahi rahat bir şekilde yapılabilir. Yalnızca; verilen tarifin anlaşılması, gereken adımların acele edilmeden ev sırasıyla uygulanması durumunda dahi çok lezzetli kapuska yemeği ortaya çıkarılabilir.

Kapuska Yapılırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Kapuska yapılırken dikkat edilmesi gerekenler, hem yemek hazırlığı aşamasında hem de kapuska pişirilirken öne çıkan konulardandır. İlk olarak, kapuska yemeği; hacim olarak fazla olan, bir miktar su içeren ve geniş bir tencere kullanımı gerektiren bir yemektir. Doğal olarak, pişirme esnasında lahana hacminin azalacağı düşünülerek küçük tencere kullanımı yanlış olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Çökertme kebabı nasıl yapılır?

Ayrıca, soğanın kavrulması aşamasında kısık ateşin olması; bir anda soğanların yanmasının, yağın yakılmasının ve yemek içerisinde yanık kokusu oluşmasının önüne geçilmesine neden olacaktır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu, yemeğin ocaktan ne zaman alınacak olduğuna yöneliktir. Karışımın oluşturulmasından, salçayla kavrulmasından yaklaşık olarak beş dakika sonra kapuskanın ocaktan alındığına emin olunur.

Seyredin: Kapuska Tarifi – Arda’nın Mutfağı

Kapuska Yapımı Ne Kadar Sürer?

Kapuska yapımının süresi, çok da uzun değildir. Süreç gerektiren durumlar yalnızca; soğanların ve lahanaların kavrulması, tüm malzemelerin tencere içerisinde karıştırılması ve en sondaki yemek pişirme aşamasının tamamlanmasıdır.

Belirtile durumlar da yaklaşık olarak yarım saatte tamamlanır. Doğal olarak, malzemeleri tamamen hazır hale getirilmiş olan bir kapuska yaklaşık yarım saat zaman alacaktır. Malzemelerin hazırlanması ise en fazla on dakika sürdüğü için, kırk dakikalık ortalama bir sürede lezzetli bir kapuska yapmak mümkündür.

Tabakta Kapuska

Tabakta Kapuska

Kapuska Nerelerde Yapılır?

Kapuska, hem besleyici hem de doyurucu bir yemektir. Ayrıca, içerisinde bulunan sağlıklı besin değerleri sayesinde; kan değerlerinin düzelmesine, uzun süreli tokluk durumunun oluşmasına, sevilen bir gıda alımına neden olacaktır. Bu yüzden kapuska; yurt yemekhanelerinde, okul beslenme alanlarında, evlerde, spor salonlarının yemek bölümlerinde ve lokanta gibi yemek üzerine kurulu işletmelerde yapılır.

Yalnızca, diğer yemeklerde de olduğu gibi, kapuskanın yapıldığı alanın temizlik olarak iyi bir olanakta olması sağlanmalıdır. Tüm yemek malzemelerinin ve kapuska içerisindeki besinlerin hijyenik olduğuna emin olunmalı ve hemen sonrasında kapuska yapmaya başlanması gerekir. Bir diğer kapuska yapım yerleri; genel olarak durumu olmayan insanların beslendiği aşevleri ve çeşitli bakım kurumlarının yemekhaneleridir.