Kahvaltıların vazgeçilmezi yumurta, birçok şekilde yapılabilmektedir. Haşlayıp yapılabilir, yağ da kırıp yenilebilir. Bunun gibi birçok varyasyonu olan yumurtanın insan sağlığına da faydalı yağları içermektedir. Büyük bir protein kaynağı olan yumurta, özellikle sporcuların çok fazla tükettiği pratik bir besindir. Bu yazımızda kahvaltıların vazgeçilmezi olacak kıymalı yumurtanın nasıl yapıldığını anlattık.

Kıymalı yumurta için gerekli malzemeler nelerdir?

  • 200 gr kıyma
  • 3 adet yumurta
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 adet domates
  • 2 adet yeşil biber
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı tereyağ
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Tuz

Kıymalı yumurta nasıl hazırlanır?

Kıymalı yumurtamızı hazırlamak için ilk önce soğanlarımızı kavurmamız gerekmektedir. Bir tavaya biraz sıvı yağ döktükten sonra soğanlarımızı ince ince kesip, tavaya ekliyoruz. Daha sonra ise yaklaşık 10 dakika , soğanların rengi dönünceye kadar karıştırıyoruz. Soğanlarımız kavrulduktan sonra ise kıymamızı tavaya ekliyoruz ve kıymamızın kavrulmasını bekliyoruz.

İzleyin: Enfes kıymalı yumurta tarifi tek başına hem besleyici hem doyurucu

Kıymamız kavrulduktan sonra yumurtalarımızı kırmamız gerekmektedir. Ancak yumurtamızı ilk önce bir kaseye kırıp çırpmak daha iyi olacaktır. Çünkü tavada, diğer malzemelerle birlikte yumurtayı çırpmak zor olacaktır. Yumurtamızı çırptıktan sonra, tavaya yumurtayı eklemeden önce tavaya biber doğrayabilirsiniz. Biber, yumurtamıza güzel bir tat katacaktır. Ancak yumurtayı beklemeden önce biberlerin erimesi gerekmektedir. Biberlerimiz de eridikten sonra domateslerimizi eklememiz gerekmektedir. Domateslerimizi küçük küçük doğrayıp tavaya atalım. Domateslerin de erimesi yaklaşık 4 ile 5 dakika dakika kadar sürecektir. Sırada yumurtayı eklemek var. Yumurtamızı da ekledikten sonra bir miktar tavayı karıştırmamız gerekmekte. Yumurtamızı da karıştırdıktan sonra, tavanın altındaki ateşi kısıp tavanın kapağını kapatmalıyız.

Tavanın kapağını kapattıktan sonra yaklaşık 5 dakika kadar daha pişmesini beklemeliyiz. Tavanın kapağını kapatmanın nedeni, kapak sayesinde yumurtanın buharı dışarı çıkmayacak. Bu sayede yumurtamızın üst kısmı ideal bir şekilde pişecektir. Ancak bu sırda kısık ateşte pişirmeniz çok önemlidir. Eğer tavanın altındaki ateşi kısmazsanız, yumurtanızın alt kısmı çok fazla pişebilir hatta yumurtanızın altı yanabilir.

İLGİLİ MAKALE  Omlet nasıl yapılır?

Yumurtamızı hazırlamak oldukça kolay ve pratik olacaktır. Kıymalı yumurtamızı isterseniz tabaklara dağıtarak servis edebilir. İsterseniz yumurtanızı, direk tavaya ekmek bandırarak yiyebilirsiniz. Yumurtayı nasıl yemek isterseniz yiyebilirsiniz, o seçim size kalmış.