Erzurum yöresinden tüm Türkiye’ye yayılmış olan kadayıf dolması, oldukça pratik ve kolay bir şekilde hazırlanabiliyor. Şerbetinin verdiği tat ile oldukça leziz bir tatlı olan kadayıf dolması için gerekli malzemeler ise şunlardır:

  • 300 gram taze tel kadayıf
  • 1 su bardağı kırılmış ceviz
  • 3 adet yumurta
  • Yarım su bardağı süt
  • Yarım paket vanilya
  • Sıvı yağ
  • 2 su bardağı şeker
  • 2,5 su bardağı su
  • 3 ya da 4 damla limon suyu

Kadayıf dolması nasıl yapılır?

Kadayıf dolmamızı hazırlamak için ilk önce şerbetimizi hazırlamamız gerekmektedir. Kadayıf dolmamızın şerbetini hazırlamak için 2 su bardağı şeker ve 2,5 su bardağı suyu bir tencere içerisinde kaynatalım. Kaynatma işlemimiz ise 20 dakika kadar sürecektir. Şerbetimizi ocaktan almaya yakın ise 3 ya da 4 damla kadar limon suyunu dökün ve şerbetinizi biraz karıştırın. Daha sonra ise şerbetinizi buzdolabına koyun ve kadayıfınızı hazırlamaya başlayın.

aldığımız 300 gram tel kadayıfı, elimizle birazcık havalandıralım. Daha sonra ise avuç içi kadar tel kadayıfı tezgaha koyalım. Daha sonra ise tel kadayıfın bir kenarına kırılmış ceviz koyuyoruz. Cevizlerimizi yerleştirdikten sonra, taze tel kadayıfımızın kenarlarını toparlayarak sıkıca sarıyoruz. Bu işlemi kalan bütün taze tel kadayıflara da uyguluyoruz. Verdiğimiz ölçüler ile birlikte, yaklaşık 6 adet kadayıf dolması yapabilirsiniz. Daha fazla veya daha az kadayıf yapmak istiyorsanız, malzemelerinizi oranlı bir şekile arttırıp azaltabilirsiniz.

Kadayıf dolmamızı hazıraladıktan sonra ise kadayıf dolmamızı bulayacağımız sosumuzu yapmamız gerekmektedir. Bu sos için bir kap içerisine yarım paket vanilya, yarım su bardağı süt ve 3 adet yumurtayı koyun. Daha sonra ise bu malzemeleri güzelce çırpın. 5 dakika kadar bu malzemeleri çırpmanız yeterli olacaktır. Daha sonra ise bütün hazırladığımız kadayıfları, sosumuz ile buluyoruz. Fazla gelen sosu elinizle sıkabilirsiniz.

Kadayıf dolması nasıl pişirilir?

Kadayıf dolmamızı pişirmek için ilk önce, derin bir tencereye bol miktarda sıvı yağ dökmemiz gerekiyor. Daha sonra sıvı yağımızı biraz kızdırıyoruz. Kızan yağımızın içerisine kadayıf dolmalarımızı teker teker atıyoruz ve her tarafını güzelce pişiriyoruz. Kadayıf dolmalarımız piştikten sonra ise soğuttuğumuz şerbetin içerisine yerleştiriyoruz. Kadayıf dolmamız şerbeti yeterince çekmesi gerekmektedir. Kadayıf dolmamızı 4 ya da 5 dakika kadar şerbetin içerisinde tutmamız yeterli olacaktır. Kadayıf dolmamızı şerbetin içerisinden çıkarıp ılık bir şekilde servis edebilirsiniz. Servis etmeden önce, kadayıf dolmalarınızın üstüne birazcık antep fıstığı serpebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Bu kurabiyeye hayran kalacaksınız! Brownie tadında ıslak kurabiye (Kaynak: soru.com.tr)

İzleyin: Kadayıf Dolması Nasıl Yapılır? | Nefis Yemek Tarifleri

Kadayıf dolması nedir?

Kadayıf dolması, Türk mutfağında yapılan bir tatlıdır. Kadayıf, ince ekmek taneleri şeklinde parçalar halinde olan bir malzemedir ve genellikle yoğurt ve tarçın sosu ile servis edilir. Dolma ise, içine et, sebze veya meyve gibi malzemeler doldurularak hazırlanan yiyeceklerin genel adıdır. Bu nedenle, kadayıf dolması, ince ekmek tanelerinin içine sebze, et veya meyve gibi malzemeler doldurularak hazırlanmış bir tatlıdır.