İftara farklı bir tatlı hazırlamak isteyenler ve bu tatlının hem lezzetli hem de hafif olmasını isteyenler için harika bir sütlü tatlı ile geldik. Yapılışı bir o kadar kolay, lezzeti bir o kadar şahane olan bu lezzeti siz de iftara misafirlerinize ya da ailenize hazırlayabilir, iftardan sonra tatlı ihtiyacını az kalorili bir şekilde karşılayabilirsiniz. İşte tarifin tüm detayları…

Malzemeler;

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı şeker
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • 2.5 buçuk yemek kaşığı un
  • yarım su bardağı tahin
  • 1 paket vanilin
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Yapılışı;

İlk olarak uygun uygun bir tencerenin içerisine 1 litre sütümüzü alalım. Sütün tamamını ilave ettikten sonra 1 su bardağı şekeri ilave edelim. Şekeri ilave ettikten sonra sütün içerisine 2 dolu yemek kaşığı nişasta ekleyelim. Ardından 2. buçuk yemek kaşı unu da ekledikten sonra son malzeme olan yarım su bardağı tahini ilave edelim. Tüm malzemeleri tencere içerisinde sütle  buluşturduktan ocağa alın ve altını yakın. Ocağa muhallebiyi aldıktan sonra sürekli olarak karıştırma işlemine devam edin.

Muhallebi kıvamına gelene dek kesinlikle karıştırma işlemini bırakmayın aksi taktirde muhallebi de topaklanmalar meydana gelebilir. Bu durumun önüne geçmek için güzelce karıştırmaya devam ettiğiniz muhallebiniz kıvama geldikten sonra ocağın altını kapatın ve muhallebiyi ocaktan alın. Ocaktan aldığınız muhallebinin üzerine 1 paket vanilin ve 1 yemek kaşığı tereyağı ekleyin. Tereyağı eriyene dek karıştırma işlemine devam edin. Tereyağı eridikten sonra, muhallebi sunum yapacağınız şekilde kaselere bölüştürebilirsiniz. Bu noktada dilediğiniz bir borcama da direkt olarak muhallebiyi döküp ardından üzerinin süsleyebilirsiniz.

Ya da tarifte olduğu gibi kaselere bölüştürerek, sunum esnasında kaseyi ters çevirebilirsiniz. Kaseden kolaylıkla muhallebinin çıkması için muhallebi içerisini güzelce ıslatın ardından muhallebiyi kaselere eşit bir şekilde bölüştürün. Bölüştürme işlemini tamamladıktan sonra oda sıcaklığına kadar bekleyin ardından muhallebi kaselerinizi buzdolabında yaklaşık 2 – 3 saat beklemek şartıyla bekletin. Buzdolabında beklettikten sonra tabağın üzerine direkt olarak ters çevirebilirsiniz. Ardından üzerini karamel sosuyla süsleyip dilerseniz Antep fıstığı dökebilirsiniz. Afiyet olsun.

Video: 📢Krem Karamel Lezzetinde✅ Böylesini Hiç Tatmadınız✅Hep Yapmak İsteyeceğiniz Tahinli Muhallebi😍Tatlı