Fast food restoranlarındaki çıtır tavukları oldukça seviyoruz. Ancak bu lezzeti tatmak için bir restoranda gitmenize gerek yok. Çünkü lezzetli ve çıtır çıtır olan bu tavukları evinizde de kolayca yapabiliyorsunuz. Bu yazımızda sizlere çıtır tavuk tarifi vereceğiz. Çıtır tavuk yapabilmek için gerekli malzemeler şunlardır:

 • 700 gram tavuk göğüs

Marine için

 • 1 adet yumurta
 • Yarım su bardağı süt
 • 1 su bardağı un
 • 1 diş dövülmüş sarımsak
 • 1 çay kaşığı köri
 • 1 çay kaşığı kırmızı biber
 • Yarım çay kaşığı kimyon
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Dışı için

 • 1 büyük kase mısır gevreği

Kızartmak için

 • Sıvı yağ

Çıtır tavuk nasıl yapılır?

Evde içi yumuşak dışı çıtır tavuğumuzu yapabilmek için öncelikle hazırlamış olduğumuz 700 gram tavuğu küp şeklinde keselim. İsterseniz eğer parmak şeklinde de kesebilirsiniz. Daha sonra ise kesip hazırlamış tavukları marine etmek için bir karıştırma kabına 1 adet yumurta, yarım su bardağı süt, 1 çay kaşığı köri, 1 çay kaşığı kırmızı biber, 1 diş dövülmüş sarımsak, 1 tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı kimyonu alalım. Daha sonra karıştırma kabına aldığımız malzemeleri çırpalım. Malzemeleri çırparken çırpma teli kullanmanız, işinizi oldukça kolay bir hale getirecektir. Malzemeleri çırptıktan sonra ise kıvam alabilmesi için un eklememiz gerekiyor. 1 su bardağı kadar un ekleyerek koyu ve kıvamlı bir harç elde edeceğiz.

Harcımızı hazırladıktan sonra ise hazırlamış olduğumuz tavukları sosun içerisine atalım. Güzel bir şekilde bütün tavukları sosa bulayalım. Tavuklarımız ile soslarımız güzel bir şekilde karıştıktan sonra ise üzerini streç film ile kapatalım ve 2 saat kadar buzdolabında dinlendirelim. Tavuklarımızı dinlendirdikten sonra dış malzemelerini hazırlamamız gerekiyor. Bunun için 1 büyük kase mısır gevreğini kilitli poşetin içerisine boşaltalım. Kilitli poşetin havasını alalım ve mısır gevreklerini güzel bir şekilde ezmeye başlayalım. Mısır gevreklerimiz ufaldıktan sonra ise geniş bir tabağa ufalttığınız mısır gevreklerini alın. Ardından da marine ettiğiniz tavukları teker teker mısır gevreği ile kaplamaya başlayın. Bütün tavuklarınızı bu şekilde mısır gevreği ile kaplayın.

Tavuklarınızı mısır gevreği ile kapladıktan sonra ise sırada pişirme işlemi var. Geniş bir kızartma tenceresi içerisine sıvı yağınızı dökün ve sıvı yağınızı kızdırmaya başlayın. Sıvı yağınız kızmaya başladıktan sonra ise hazırlamış odluğunuz çıtır tavukları kızartma tenceresine atın. Kızaran çıtır tavuklarınızı da bir kevgir yardımı ile yağını süzün. Sonrasında da kağıt havlu sermiş olduğunuz bir tabağa kızaran çıtır tavuklarınızı alın. kağıt havlu sayesinde çıtır tavuklarınızın fazla yağı da emilmiş olacak ve daha hoş bir yemek olacak. En sonunda ise çıtır tavuklarınızı servis edebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Yarım ekmek döner kaç kalori?

İzleyin: Evde Çıtır Tavuk Hazırlamanın Sırrı ✅ KFC Tavuk Nasıl Yapılır?