Fransız mutfağının dünyaca ünlü tatlılarından biri olan sufle, ülkemizde de oldukça rağbet görmektedir. Bununla beraber artık her kafede sufleyi görmekteyiz. Ancak sufleyi glutensiz beslenen insanlar da yemek istiyor. Bu yazımızda sizle sufleyi glutensiz bir şekilde nasıl yapacağınızı anlattık. Glutensiz sufle için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 2 adet yumurta
  • 80 gram bitter çikolata
  • 50 gram tereyağı
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 3 yemek kaşığı pirinç unu
  • pudra şekeri
  • çilek

Glutensiz sufle nasıl yapılır?

Glutensiz sufleyi hazırlamak oldukça kolay ve pratiktir. Bunun için ilk önce fırınınızı 220 derecede çalıştırın. Çünkü fırınınızın sıcak bir şekilde hazır bulunması gerekiyor. Daha sonra bir tava içerisine 50 gram tereyağı ve 80 gram bitter çikolatayı alın. Daha sonra bitter çikolatanızı ve tereyağınızı kısık ateşte eritmeye başlayın. Çikolata ve tereyağınız tamamiyle eridikten sonra ise ocaktan alın ve karışıma bir de pirinç unu ekleyin. Ardından pirinç unu eklediğiniz malzemelerin hepsini güzel bir şekilde karıştırmaya başlayın.

Çikolata kısmını yaptığınıza göre şimdi de hamur kısmını hazırlamamız gerekiyor. Bunun için ayrı bir kap içerisine 2 adet yumurtayı kırın. Daha sonra ise yumurta kırdığınız kap içerisine 3 yemek kaşığı kadar toz şeker ekleyin. Ardından da yumurtanız köpürüne kadar çırpmaya başlayın. Yumurtanız iyice köpürdükten sonra ise öncesinde hazırlamış olduğunuz çikolatalı karışıma yumurtanızı ekleyin. Çırpmış olduğunuz yumurtalı çikolatalı karışıma ekledikten sonra ise iki karışımı güzel bir şekilde karıştırın.

Karışımımızı hazırladıktan sonra ise sufleyi yapacağımız kapları sıvı yağ ile yağlamamız gerekiyor. Bunun için bir adet yağlama fırçası kullanabilirsiniz. Eğer sufleyi yapacağınız kapları yağlamazsanız, sufleniz kaba yapışabilir. Kabınızı iyice yağladıktan sonra ise sufle hamurunuzu kaplarınıza pay edin. Ancak kabınızı tamamiyle doldurmamanız gerekiyor. Çünkü sufleniz pişerken kabaracaktır. Sufle hamurunuzu kaplara pay ettikten sonra ise hali hazırda 220 derece çalışan fırınınıza atın ve yaklaşık olarak 7 dakika kadar pişmesini bekleyin. Bu süre ve fırının ısısı sufle kaplarınıza göre değişebilir. Ancak suflenizi yeteri kapar pişirmeniz oldukça önemli. Eğer suflenizi çok fazla pişirirseniz, suflenizin iç kısmı akışkan olmayacaktır. Sufleleriniz piştikten sonra ise uygun bir tabağa ters çevirerek koyun. Servis etmek için ise pudra şekeri ve doğranmış çilek parçaları kullanabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Klasik baklava tariflerine son verdirten, tek tek açmadan yapılan leziz mekik baklavası (Kaynak: soru.com.tr)

İzleyin: Glutensiz Sufle Tarifi | Glutensiz Çikolatalı Tatlı Tarifi