Mantının yeri Türk mutfağında oldukça büyük. Bununla beraber mantının birçok farklı çeşidi de yöreden yöreye yapılmaktadır. Ancak pipet ile de mantı yapabilmek mümkün. Görüntüsü ile iştah kabartacak olan bu mantı için malzemeleri evden kolay bir şekilde temin edebiliyorsunuz. Pipetten yardım alarak kozalağa benzeyecek olan bu mantıları yapmak çok kolay. Bu yazımızda sizlere kozalak mantının nasıl yapıldığını anlattık. Pipet ile kozalak mantı yapmak için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 2 adet yufka
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 adet soğan
  • 200 gram kıyma
  • 1 tatlı kaşığı salça (tepeleme)
  • Tuz
  • Karabiber
  • Sarımsak
  • Yoğurt

Sos İçin

Pipet ile kozalak mantı nasıl yapılır?

Kozalak mantı yapabilmek için hazırladığımız yufkalardan birini tezgahın üzerine serelim. Daha sonra bu yufkayı da 8 ayrı parçaya bölelim. Ardından da her bir parçayı da 3 ayrı parçaya bölelim. Ancak sayılar, yufkanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Daha sonra ise kestiğimiz her bir parçayı tek tek alarak pipet yardımı ile geniş kısmından başlayıp, yufka parçalarını rulo şeklinde saralım. Uç kısmına çok az su sürerek kapatalım ve pipeti çekerek çıkartalım. Bütün yufkaları bu şekilde hazırladıktan sonra ise bir tavanın içerisine sıvı yağı alıp kızdıralım. Hazırladığımız yufkaları tavanın içerisine alalım ve yufkalar altın rengini alıncaya dek kızartalım. Daha sonra ise kızaran yufkaları havlu kağıt sermiş olduğumuz bir servis tabağına alalım ve fazla yağını çektirelim.

Mantımızın üzeri için bir tava içerisine doğranmış soğan ve sıvı yağı alalım. tavadaki malzemeler biraz kavrulduktan sonra hazırlamış olduğumuz 200 gram kadar kıymayı da tavaya alalım ve kavurmaya devam edelim. Kavrulan kıymaya salça, tuz ve karabiberi ekleyip bir kaç dakika daha kavuralım. Daha sonra ise ocağın altını kapatalım.

Servis tabağına hazırladığınız yufkaları dilediğiniz şekilde yerleştirin. Ardından da yufkaların orta kısmına kıymalı harcımızı boşaltarak yaylım. Daha sonra ise üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirelim. Ardından da tereyağında kızarttığımız toz biber ile hazırlamış olduğumuz sosu da mantımızın üzerine ekleyelim ve servis etmeye hazır hale getirelim.

İzleyin: PİPETLE ÖYLE BİR MANTI YAPTIK Kİ! ⭐ SOFRALARIN YILDIZI OLACAK