Dilber dudağı, tarihi çok eskilere dayanan mutfağımıza ait, hamur tatlıları grubundan, şerbetli bir tatlıdır. Şekli adından da anlaşılacağı üzere dudağa benzetilmektedir. En meşhur lezzetimiz olan baklava ile aynı hamurdan yapılır ve hazırlanışları da benzerdir. Arasına dolgu malzemesi olarak fındık, yer fıstığı veya Antep fıstığı da koyulabilmesine rağmen en sık tercih edilen iç dolgusu cevizdir. Daha çok dini bayramlarda baklavaya alternatif olarak evlerde hazırlanır, ev halkı ve misafirlere ikram edilir. Peki, bu dilberdudağı nasıl yapılır? İnceleyelim.

Dilber Dudağı Hamuru Hazırlama

Dilber Dudağı Hamuru Hazırlama

Dilber Dudağı’nda Kullanılan Malzemeler

Hamur için;

 • 1 adet yumurta
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı sirke
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 paket kabartma tozu
 • 5 su bardağı un

Açmak için;

 • Buğday veya mısır nişastası

İç dolgusu için;

 • Çekilmiş ceviz veya fındık

Üzeri için;

Şerbet için;

 • 3 su bardağı şeker
 • 4 su bardağı su
 • 1/2 adet limonun suyu
Dilber Dudağı Hamuru Açma

Dilber Dudağı Hamuru Açma

Dilber Dudağı Yapılışı

Tatlının şerbeti için 3 su bardağı şeker ve 4 su bardağı su bir tencereye alınarak kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra yarım limonun suyu ilave edilerek 20 dakika boyunca orta ateşte kaynatılır. Hazır olan şerbet ılınması için bekletilir. Yumurta, yoğurt, sıvı yağ, sirke, tuz, kabartma tozu ve un bir kaba alınarak yumuşak bir hamur elde edilinceye kadar yoğurulur. Yoğrulan hamur ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılarak bir tepsiye dizilir.

Dilber Dudağı Hamuru Kesme

Dilber Dudağı Hamuru Kesme

Üzeri temiz bir bez veya örtü ile örtülerek bir süre dinlendirilir. Dinlenen hamur bezeleri önce küçük boyutlarda açılır. Hazırlanan küçük yufkalar aralarına nişasta serpilerek 10 adeti üst üste gelecek şekilde sıralanır. Üst üste dizili hamurlar, merdane yardımıyla, aynı anda ince bir yufka halini alacak şekilde açılır.

Dilber Dudağı İçini Doldurma

Dilber Dudağı İçini Doldurma

Bir çay bardağı veya kurabiye kalıbı gibi yuvarlak şekilli bir gereçle yufkadan daire şekilli hamurlar çıkarılır. Hazırlanan daire şekilli hamurlar içine ceviz veya fındık koyularak ikiye katlanır. Hamurların uç kısımlarının yapıştırılmasına ihtiyaç yoktur.

Dilber Dudağı Tepsiye Dizme

Dilber Dudağı Tepsiye Dizme

Katlanmış haldeki tatlılar bir fırın tepsisine dizilir. Üzeri için bir tavaya 4 yemek kaşığı tereyağı koyularak eritilir. Eriyen tereyağı kaşık veya fırça yardımıyla hazırlanan tatlıların üzerine gezdirilir. Tatlılar 180 derece önceden ısıtılmış fırında üzerleri iyice kızarana kadar pişirilir. Fırından çıkan tatlıların üzerine ılınmış olan şerbet gezdirilir.

Dilber Dudağı Şerbeti Hazırlama

Dilber Dudağı Şerbeti Hazırlama

Dilber Dudağı Üzerine Fıstık Ekleme

Dilber Dudağı Üzerine Fıstık Ekleme

İzleyin: Dilber Dudağı Baklava Evde Nasıl Yapılır Tüm Püf Noktalarıyla Anlattım

El açması dilber dudağı
hamuru için
1 Çay bardağı su
1 Çay bardağı sıvı yağ
1 Çay bardağı yoğurt
1 yemek kaşıgı dolusu tereyağı
2 yemek kaşığı sirke
1 yumurta
4 su bardağı un
şerbeti için
3,5 su bardağı şeker
4 su bardağı su
Çeyrek dilim limon
iç malzemesi
250 gr ceviz yada fındık
üstü için
200 gr tereyağı