Evde sağlıklı limonata yapabilmek basit görünen bir tat olsa dahi, bir o kadar zor ve dikkat edilmesi gereken unsurları içermektedir. Limonata yaparken, en sık yapılan hatalardan bir tanesi, limonatanın kabuğunun koyulan miktarından dolayı limonatanın içerisinde acı bir tadın olmasıdır. Güzel bir limonata içelim derken bu acı tatla karşılaşmak kimsenin hoşuna gitmeyen bir durumdur. Evde sağlıklı, lezzetli ve bir o kadar da keyifli limonata yapmak için bu tarifi deneyebilirsiniz…

Malzemeler;

  •  1 adet limon
  • 1 adet portakal
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 3 litre su

Yapılışı;

Bir gece önceden derin dondurucuda bekletilen bir adet portakal ve bir adet limon tam ortadan denk gelecek şekilde bölünür. Derin dondurucudan çıkardıktan 10 dakika kadar sonra, dilimleme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilmeniz mümkün. Portakal ve limonu güzelce dilimledikten sonra rondoya alalım ve üzerine bir bardak şekeri ilave edelim. Bu malzemeleri, rondo içerisinde çekelim. Takribi olarak 2 ya da 3 dakika içerisinde tüm malzemeler birbirine karışarak, limon ve portakal minik parçacıklara ayrılır.

Bu işlemi tamamladıktan sonra, derince büyük bir kap içerisine 3 litre su alınır ve rondoda çektiğimiz bu malzemeler suyun içerisine dökülür. Akabinde bu karışım içerisine 1 tatlı kaşığı limon tuzu eklenerek karıştırma işlemi gerçekleştirilir. Güzelce karıştırıldıktan sonra 5 dakika kadar dinlendirilir ve akabinde, temiz bir tülbentten suyu süzerek parçacıklardan ayırma işlemi yapılır. Uygun bir sürahiye boşaltılır ve ardından direkt olarak servis edebilirsiniz.

Video: 1 Portakal 1 Limon ile Limonata Yapımı | Pratik Limonata Tarifi