Tavuk sote her bir kişi tarafından oldukça fazla sevilen ve tercih edilen bir yemektir. Tavuk soteyi kişilerin tercih etmesinin asıl sebebi oldukça fazla bir lezzete sahip olmasıdır. Tavuk sote, yapımı çok kolay olan ancak güzel sonuçlar veren bir yemektir.

Tavuk Sote Malzemeleri Nelerdir?

Tavuk sote, yapımı kolay olan ve malzemesi az olan hoş bir yemektir. Az malzemesi sayesinde bu yemek yapılmak istenildiğinde kişiler maliyeti hiç düşünmez. Tavuk sote malzemeleri şunlardır:

 • Soğan
 • Yeşil biber
 • Kırmızı biber
 • Zeytinyağı
 • Ayçiçek yağı
 • Domates
 • Tavuk göğsü
 • Tuz
 • Karabiber
 • Toz biber
 • Toz acı biber.

Bu malzemeler genel olarak kişilerin evlerinde her daim bulunum gösterir. Bundan dolayı da kişiler bu yemeği yapmak istediklerinde çok fazla malzeme arayışı içerisine girmezler. Evde bulunan malzemeler ile kolay bir şekilde bu yemeği yaparlar.

Tavuk Sote Yapımı

Tavuk sotenin nasıl yapılması gerektiği çok fazla merak edilen sorular arasında yer alır. Aynı zamanda tavuk sote yapılır iken dikkat edilmesi gereken noktalar da vardır. Tavuk sote yapılır iken öncelikle soğan soyulur.

Daha sonra da tavuk göğsü doğranır ve tava içerisine alınır. Tava içerisine alınan tavuk soteye yarım su bardağı sıcak su koyulur ve tavanın altı yakılır. Tavuk göğsü, tavada suyunu salıp geri çekmesi beklenir. Suyunu çektikten sonra ince ince doğranmış olan soğanlar tavaya eklenir. Tavada soğan ve tavuklar sotelenir. Daha sonra doğranmış olan biberler eklenir. Son olarak domatesler eklenir ve yemeğin kapağı kapalı bir şekilde 10-15 dakika pişirilir. Bütün malzemelerin piştiğinden emin olunur ve yemeğin altı kapatılır. Tavuk sote yemeği bu şekilde hazırlanmış olur ve afiyet ile yenilebilir.

İzleyin: TAVUK SOTE TARİFİ – Tavuk Sote NASIL YAPILIR?

Tavuk Sote Yemeği Püf Noktaları

Tavuk sote yemeğinin dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktalara dikkat edildiğinde çok lezzetli ve hoş görüntüye sahip olan bir yemek ortaya çıkar. Püf noktalar oldukça küçük dokunuşlar olsa da yemeğe oldukça fazla farklılık katar. Tavuk sote yapılır iken göğüs boyutu çok önemlidir.

İLGİLİ MAKALE  İçi yumuşak ama dışı çıtır tavuk tarifi (Kaynak: izlehaber.com)

Tavuk göğsü ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır. Orta boyutlarda kesilir ise hem görünüm olarak hem de tad olarak hoş bir yemek ortaya çıkar. Aynı zamanda baharatların oranı da oldukça önemi olan noktalar arasındadır. Fazla atılır ise baharatları ön planda olan kötü bir yemek ortaya çıkar

Tavuk Soteli Menüler

Öncelikle tavuk sote tek başına yenildiği zaman da oldukça hoşa giden bir yemektir. Ancak kişiler bu yemeği bir pilav ya da değişik türden mezeler ile tercih ederler. Pirin pilavı ya da bulgur pilavı bu yemek ile oldukça fazla yenilir. Ayrıca yanına tercihe göre ayran da alınabilir. Aynı zamanda tavuk sote yanına yeşillik oranı fazla olan bir salata alınıp da yenilebilir. Kişiler tavuk sotenin yanına sadece bir meze alıp ekmek ile de yemeyi oldukça fazla tercih ederler.

Mantarlı Tavuk Sote Malzemeleri Nelerdir?

Mantarlı tavuk sote sadeye göre daha fazla tercih edilir. Mantarı seven kişiler tavuk sote ile oldukça fazla yakıştırır ve bu şekilde yemeyi tercih ederler. Sade tavuk soteye göre malzemeler daha fazladır. Mantarlı tavuk sote malzemeleri sade tavuk sote malzemeleri ile aynı olup sadece birkaç malzeme eklenilir. Ek olarak mantar ve krema konulur. Kişiler bazı durumlarda kremayı da kullanmayı tercih etmezler. Bu durum isteğe bağlı olup beğenilen tarza göre değişiklik gösterir.

Mantarlı Tavuk Sote Nasıl Yapılır?

Mantarlı tavuk sote de sade tavuk sote gibi yapımı oldukça kolaydır. Sade tavuk sotenin yapımı gibi mantarlı tavuk sotenin yapımına başlanılır. Başka bir tavada mantarlar kavrulur. Kavrulan ya da haşlanan mantarlar sade tavuk sotenin içerisine eklenir. Karıştırılır ve son olarak isteğe bağlı krema eklenir. Karıştırılır ve yemek hazır bir hale gelir. Bu yemek yine sade tavuk sote gibi oldukça fazla lezzete sahip olan bir yemektir. Kişiler mantar ve krema seviyor ise mantarlı tavuk soteyi daha çok tercih ederler. Yine bu yemeğin yanında pilav oldukça fazla tercih edilir.