Şerbetli tatlılar kategorisinde yer alan revani tatlısı, Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelmiştir. Tadı ile farklı bir yere sahip olan revani, birçok kişinin beğenerek yediği bir tatlıdır. Yapımı kolay olan bir tatlı olmasından dolayı sık sık yapılmaktadır. Hem beş çayı için hem de misafirler için yapılabilir. Revani tatlısı, irmik tatlısı ile karıştırılmaktadır. Ancak revani ile irmik çok farklıdır. Revani tatlısı, irmik tatlısına göre daha kalındır. Bu tatlının ince olması düşünülemez. Bu nedenle revani yaparken kalınlığına dikkat etmeniz gerekir. Hatta revani tepsisinin kalınlığı buna göre seçilmelidir.

Revani Kekinin Malzemeleri

Revani kekini yapabilmek için şu malzemelere gerek vardır:

 • 3 yumurta
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı un
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya

İle revani keki yapabilirsiniz. Revani kekinin kıvamını tutturmak çok önemlidir. Bu nedenle keki yaparken yapılış aşamalarına dikkat etmeniz gerekir. Kekin tam kıvamında olması, şerbetini iyi çekebilmesi açısından önemlidir. Eğer revani keki çok ince olursa şerbeti kekini boğar, çok kalın olursa da kek şerbetini çekmez. Bundan dolayı bir revani için kekin kekin kalınlığı oldukça önemlidir.

Revani şerbete limon

Revani şerbete limon

Revani Şerbeti İçin Malzemeler

Revani şerbeti için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • Yarım limon suyu
 • 3 su bardağı şeker
 • 3 su bardağı su

Kullanarak revani şerbetini hazırlamanız gerekir. Özellikle de limon suyu, şerbetin daha kıvamlı bir hal almasını sağlayacaktır.

Revani köpürene kadar çırpma

Revani köpürene kadar çırpma

Revani Yapılışı

Revaniyi yapmaya öncelikle şerbetten başlamalısınız. Çünkü tatlı için şerbetin soğuk olması gerekir. Siz revani kekini yapana kadar şerbette soğuyacaktır. Suyu ve şekeri kaynatın. Ardından limon suyunu ekleyin. Şerbetin kıvamı koyulaşınca ocağı kapatın. Şerbeti yaptıktan sonra revani kekini yapmaya başlayabilirsiniz. Kek için öncelikle şekeri ve yumurtayı, köpürene kadar çırpın. Daha sonra irmik, sıvı yağ ve yoğurdu ekleyerek karıştırmaya devam edin.

Revani borcama dökme

Revani borcama dökme

En son unu, vanilyayı ve kabartma tozunu kek harcına ekleyin. Revani kekini pişireceğiniz tepsiyi önceden yağlayın. Keki tepsiye dökün. 170 derecelik fırında yaklaşık olarak 30 dakika boyunca keki pişirin. Revani keki iyice pişince fırından çıkarın ve dilimlere ayırın. Son olarak soğuyan şerbeti kekin üzerine dökün. Revaniyi yaptıktan sonra 2 saat kadar dinlendirmeniz, tadının daha güzel olmasını sağlayacaktır. Dilerseniz revaninin üzerine Hindistan cevizi, fındık, fıstık ya da krem şanti koyabilirsiniz. Böylece güzel bir sunum yapmış olursunuz.

Revani portakal suyu ilave

Revani portakal suyu ilave

İzleyin: BÜTÜN PÜF NOKTALARIYLA ORJİNAL TAM ÖLÇÜLÜ REVANİ TATLISI TARİFİ / TATLI TARİFLERİ

Revani Yapmanın Püf Noktaları

Revani yapmanın en temel püf noktası şerbettir. Bu nedenle şerbeti çok önceden yaparak soğutmanız gerekir. Bunun yanı sıra revaninin keki de önemlidir. Kekin çok iyi kabarması için malzemeleri oda sıcaklığında tutunuz. Şeker ve yumurtayı çok iyi karıştırmanız gerekir. Tatlının şerbeti iyi çekmesi için de keki dilimleyebilirsiniz. Şerbet ile kek buluştuğu zaman kekin sıcak, şerbetinse soğuk olması önemlidir.

Revani şerbet dökme

Revani şerbet dökme

Şerbet Revani Kekine Ne Zaman Dökülür?

Şerbetin, revani kekine ne zaman döküleceğini iyi bilmelisiniz. Aksi halde tatlınız tam lezzetli olmaz. Revani keki fırından çıkınca dilimlenmeli ve 2-3 dakika sonra şerbeti dökülmelidir.