Türk kahvesi, her insanın günde en az 1 fincan içtiği bir kahve çeşididir. Bol köpüklü olması en büyük zevklerimizden biridir. Türk kahvesinin en büyük içilme sebebi ise kahve fincanını inceleyerek fal bakmaktır. Türk kahvesinin acı bir telvesi olur ve kahveye asıl tadını da veren odur. Bu yazımızda en lezzetli Türk kahvesi yapmanın sırlarını açıkladık.

En güzel Türk kahvesi nasıl yapılır?

Türk kahvesinin lezzetli ve bol köpüklü olmasını istiyorsanız, öncelikle taze kahve kullanmanız gerekmektedir. Hatta taze çekilmiş kahve kullanmanızda fayda var. Ancak taze çekilmiş kahve bulamıyorsanız, Türk kahvesi paketinin yeni açılmış olmasına dikkat edin. Eğer paketini açacağınız kahve bitmeyecekse, uygun saklama koşullarında bu paketi saklayın. Türk kahvesi paketinin ağzını sıkıca kapatın ve serin, kokusuz bir yerde saklamaya çalışın. Uygun şartlarda saklanmayan kahvelerin kokusu ve tadı değişecektir.

Türk kahvesi yaparken kullandığınız kahve kadar, kullandığını su da oldukça önemlidir. Kahve suyunuzun kireçsiz, klorsuz ve tatlı olmalı. Eğer kahve suyunuzu bu şartlara uygun olarak ayarlarsanız, kahvenizin tadı çok daha güzel olacaktır. Ayrıca kahve suyunuzun soğuk olmasına özen gösterin. Çünkü soğuk su ile yapılan Türk kahvesi, daha bol köpüklü olacaktır.

Türk kahvesinin yapımındaki en önemli husus ise kahve ve kahve suyunun oranıdır. Eğer kahve kahve suyunun oranını iyi ayarlayamazsanız, kahvenizden beklediğiniz tadı alamayacaksınız. Bir fincan için cezvenize 2 çay kaşığı Türk kahvesi koymanız yeterli olacaktır. Kahve suyunu ise kahve fincanı ile ölçmeniz en mantıklı çözüm yolu olacaktır. Kısacası bir fincan kahve için 2 çay kaşığı Türk kahvesi ve 1 fincan tatlı içme suyu yeterli olacaktır.

Türk kahvesi yapmak için iyi bir cezve seçmeniz gerekmektedir. Türk kahvenizi en lezzetli şekilde yapmak istiyorsanız, Türk kahvenizi yaparken bakır cezve kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca Türk kahvenizi pişirirken dikkat etmeniz gereken 2 önemli husus bulunmaktadır. Bu hususlar ise Türk kahvenizi pişirirken iyice karıştırmanız ve Türk kahvenizi kısık ateşte hazırlamanız. Eğer Türk kahvenizi yüksek miktarda ısıda pişirirseniz, Türk kahveniz hemen kabarıcak ve cezvenizden taşacaktır.

Cezvenizi ocakta tutma sürenizi az tutmalısınız. Türk kahveniz biraz köpüklenmeye başladığında, cezvedeki köpükleri fincana dağıtmalısınız. Daha sonra kalan kahvenin pişmesini beklemelisiniz. Kısacası Türk kahvenizin tamamiyle kabarmasını beklememeniz gerekmektedir. Ancak kahvenizin köpüğünü dökerken dikkat etmeniz gereken kural ise köpüğü fincanın kenarından ve yavaşça dökmeniz. Eğer köpüğü fincanın ortasından hızlı bir şekilde dökerseniz, Türk kahvesi köpüğünüz dağılacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Uzmanlar uyardı. Beyni dinç tutmak için kahve değil, hangi bitki çayını tercih etmeli?

Türk kahvesinin faydaları nelerdir?

 • Her kahvede olduğu gibi vücuda enerji verir. Özellikle sabah içilmesi, gün içinde daha enerjik olmamızı sağlamaktadır.
 • Türk kahvesi içerisinde bol miktarda kafein bulunmaktadır. Bu kafein ise vücudunuzun yağ yakma hızını arttırmaktadır.
 • Türk kahvesi, metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede çok daha hızlı ödem atabilirsiniz.
 • Türk kahvesindeki kafein, kan akışını hızlandırır. Bu sayede doğal bir ağrı kesici özelliği gösterir.
 • Günde 2 fincan Türk kahvesi içerseniz, kötü kolesterolünüzün düştüğünü göreceksiniz.
 • Türk kahvesi içmek, siroz riskini azaltmaktadır.

Türk kahvesi, Türkiye’de ve bölgede yaygın olarak içilen ve çok lezzetli olan bir kahve çeşididir. Türk kahvesi, özel olarak öğütülmüş kahve tozları ve sıcak su ile yapılır. Aşağıdaki adımları izleyerek en güzel Türk kahvesini yapabilirsiniz:

 1. Kahve tozlarını ve suyunu hazırlayın. Özel olarak öğütülmüş kahve tozlarını kullanın ve bu tozların miktarını isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Su miktarını da kahve tozları miktarına göre ayarlayın. Örneğin, 1 fincan kahve için yaklaşık 1 su bardağı su kullanılabilir.
 2. Kahve tozlarını ve suyu Türk kahve fincanına koyun. Fincanın hacmi genellikle 1 su bardağı kadardır ve kahve tozları ve suyun miktarı da bu hacme göre ayarlanır.
 3. Fincanı ocağa veya kahve makinesine koyun. Fincanı ocağa koyduysanız, ocağı orta derecede ısıtın ve kahvenin suyunu kaynatmaya bırakın. Eğer kahve makinesini kullanıyorsanız, makinenin kahve yapımı için özel olarak tasarlanmış filtresini kullanın ve makineyi çalıştırın.
 4. Kahvenin suyu kaynayana kadar bekleyin. Kahve tozlarının suda çözülme süreci, birkaç dakika sürebilir. Kahve tozları suda tamamen çözülürken, kahve fincanındaki su rengi de değişecektir.
 5. Kahveyi servis yapın. Kahvenin suyu tamamen kaynadıktan sonra, fincanın içindeki kahve tozları ve suyunu servis edebilirsiniz. Kahveyi lokum veya bisküvi ile servis edebilir veya sadece kahve olarak içebilirsiniz.