Çoban salata, basit içerikler kullanılarak hazırlanmasına karşın hem besleyici olmasıyla hem de lezzetli bulunmasıyla öne çıkan yemeklerden bir tanesidir. Ancak içeriğindeki malzemelerden ve hazırlanırken kullanılan yağ ile tuz oranından dolayı, kalori olarak da yüksek değerlere yaklaşabilen besinlerden de olabilir. Özellikle; kilo verme döneminde olan, kilo almak için beslenme içerikleri hazırlayan veya çeşitli nedenlerden dolayı kalori kontrolü yapmakta olan bireyler için çoban salatanın kalorisinin bilinmesi gerekecektir. Bu bağlamda; çoban salatanın kalorisini belirleyen etkenler nelerdir, çoban salatanın bir porsiyonu kaç kaloridir ve kalorisinin azaltılması için veya artırılması için neler yapılabilir, başlıklarının da araştırılması gerekecektir.

Çoban Salata

Çoban Salata

Çoban Salata Kalorisi Neye Göre Belirlenir?

Çoban salataların sahip olduğu kalori, malzemelerin tek tek sahip olduğu kalorilere ve pişirme esnasında kullanılan yardımcı malzemelere göre belirlenir.

Bu bağlamda, çoban salata kalorisi şu etkenlere bağlı olarak belirlenir:

  • Tercih edilecek olan porsiyon miktarının ne olacağı
  • İçerisindeki malzemelerin ne kadar kaloriye sahip olduğu
  • Salata servisi esnasında zeytinyağı veya normal sıvı yağ kullanım miktarının ne olduğu
  • Salata tüketilirken ne kadar tuz ile servis edildiği

Gibi etkenler, çoban salata kalorisini belirleyen ana unsurlar içerisinde yer edinir.

Çoban Salatası

Çoban Salatası

Çoban Salata Kalori Olarak Ne Kadardır?

Çoban salata içerisinde yer alan içerikler, genel olarak sebze ağırlıklı olan içeriklerdir. Özellikle; salatalık, domates, mevsim yeşillikleri gibi su oranı fazla olan besinlerin çoban salata içerisinde bol bol bulunduğu fark edilecektir. Su tutma özelliği fazla olan besinlerin kalori olarak düşük miktarlarda olması sonucunda, ortaya çıkacak olan çoban salatanın da düşük bir kaloriye sahip olduğu anlaşılmalıdır. Belirtilen durumdan da çıkarımla, yaklaşık olarak 100 gram olarak hazırlanacak bir porsiyon çoban salata içerisinde 52 kalori olduğu söylenebilir. Malzemeler üzerinde yapılacak olan değişiklikler ve servis esnasında yapılacak olan eklemeler sonucunda kalorinin artması veya azalması da mümkündür.

Çoban Salata Kalori Hangi Durumlarda Artar?

Yemekler üzerinde yapılabilecek küçük değişimler, hem lezzet olarak hem de kalori olarak yemeği bütün bir şekilde değiştirebilir. Bu durum, çoban salata için de geçerlidir. Normal olarak hazırlanan çoban salata içerisine eklenecek olan ekmek parçaları damak tadına hitap ediyor olabilir. Doyurucu olarak da salata tüketilmesine neden olacak bu işlem, bir porsiyon içerisinden alınacak olan kalori miktarını artıracaktır. Benzer şekilde, çoban salata içerisinde yer alan en düşük kalorili içerikler yeşillikler ve salatalıktır. Bu durumun bilincinde olan tüketicilerin, bir porsiyon içerisindeki domates oranını artırırken diğer malzemeleri artırması durumunda kalori miktarında azalma durumu söz konusu olacaktır.

Çoban Salata

Çoban Salata

Çoban Salata Kalori Hesaplama

Çoban salata kalorisi hesaplanırken doğrudan malzemelerin sahip olduğu kalorilerin hesaplanması yapılmalıdır. Bu işleme ilave olarak yalnızca, kullanılan yağ miktarının kalorisi hesap edilerek çoban salatanın kalorisi bulunacaktır. İlk olarak, tam gramı bilinen sebzelerin alınması ve tek tek her birinin kalorisinin hesaplanarak toplanması gerekir. Toplanan kalorilerin porsiyon miktarına bölünmesi durumunda çoban salatanın kalorisi bulunmuş olacaktır. Burada bilinmesi gereken önemli bir husus, çoban salata dışındaki besinler için bu yöntem kullanılarak kalori hesaplamasının yapılamayacak olduğudur.

İLGİLİ MAKALE  Simit mi ekmek mi daha kalorili? (Kaynak: soru.com.tr)

Çünkü besinler; pişirildiklerinde, kızartıldıklarında veya herhangi bir kimyasal durum değişikliğine maruz kaldıklarında kalori bakımından ciddi değişimler yaşayacaktır. Ancak çoban salata için yapılan işlem yalnızca fiziksel olduğu için, içerisindeki besinlerde herhangi bir kalori kayıplarının olmadığı bilinmelidir. Doğal olarak da çoban salata kalorisi hesaplanırken; malzemelerin her birinin ayrı şekilde ve gram bakımından ne durumda olduklarına, hangi kalorilere sahip olduklarına önem verilmelidir.

Çoban Salata Cevizli

Çoban Salata Cevizli