Tel kadayıf; un ve suyla elde edilen hamurun tel tel haline getirilerek elde edilen sevilen bir tatlıdır. Her mevsim, zamanı farketmeksizin keyifle yenebilecek, oldukça lezzetli bir tatlı olan tel kadayıf tarifi için hemen başlayalım. En çok Türkiye, Balkanlar ve Ortadoğu’da yapılır. Kadayıf sözcüğü, Arapça kadifeden gelmektedir.

Tel kadayıf için malzemeler

Şerbeti için

  • Şeker
  • Su
  • Limon
Tel Kadayıf Tarifi

Tel Kadayıf Tarifi

Tel Kadayıf Yapılışı

Öncelikli olarak yarım kiloya yakın (yaklaşık 500 gram) tel kadayıfı iyice birbirinden ayırın. Ardından tatlınızı yapacağınız tepsinizi iyice yağlayın. Yağladıktan sonra ayırdığınız kadayıfların bir kısmını tepsinin en altına yayın. Diğer taraftan ceviz ya da fıstık hangisini tercih ediyorsanız rondodan geçirin. Tepsiye serdiğiniz kadayıfların üzerine kıyılmış cevizleri serpin. Üzerine yine kadayıf ekleyin. Bu şekilde bir kadayıf bir ceviz olacak şekilde tepsinizi dizin. En son üstünü kadayıfla kapatın.

Tel Kadayıf Yapımı

Tel Kadayıf Yapımı

Tepsi dizme işleminiz bittikten sonra ocakta yaklaşık 150-200 gram kadar tereyağı eritin. Eritilmiş tereyağını kadayıfın üzerinde gezdirin. Önceden 200 derecede ısıtılmış fırında alt-üst pişirme yapın. Kadayıf bir yandan pişerken siz diğer taraftan şerbetini hazırlamaya başlayın. Şerbeti için de bir tencerenin içine 2,5 su bardağı şeker, 2,5 su bardağı su ve yarım limon suyunu koyun. Orta ateşte karıştırarak pişirin. Kaynamaya başlayınca şerbet olmuş demektir. Ocaktan alın ve bir kenarda soğumaya bırakın. Kadayıf pişene kadar şerbette soğuyacaktır. Fırından aldığınız kadayıfın üzerine her tarafına eşit olacak şekilde şerbeti gezdirin. En son üzerini süslemek için ceviz, fındık, fıstık vs. kullanabilirsiniz.

İzleyin: Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır?

Tel Kadayıf Yapımında İpuçları

Tepsiyi iyice yağlamazsanız kadayıf tepsiye yapışabilir ve tatlıyı tepsiden rahat çıkaramazsınız. Bir kat kadayıf serdikten sonra elinizle bastırın böylece daha güzel bir şekil almasını sağlarsınız. Cevizleri çok ince kıymayın. Yerken ağıza gelmesi damakta daha lezzetli bir tat bırakacaktır. İki tarafının da eşit derecede pişmesini isterseniz son 10 dakika kadayıfı tepside ters çevirerek pişirebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Pamuklukta rekor yumuşacık muffin nasıl yapılır? Kabarmayan muffinlere son veren tarif

Şerbeti dökerken dikkat edilmesi gereken nokta şerbetin soğuk kadayıfın sıcak olmasıdır. Bu şekilde kadayıf şerbeti iyice içine çeker. Yalnızca fırından alır almaz değil de ilk sıcaklığı çıktıktan sonra dökmeye özen gösterin. Bu da yaklaşık 2 dakika bekledikten sonra dökmek demektir. Kadayıf ölçülerini kendi isteğiniz doğrultusunda artırabilir ya da azaltabilirsiniz. Mevcut ölçüler yaklaşık 8-9 dilime karşılık gelmektedir. Afiyet Olsun.