Dünyanın hemen hemen her yerinde pek çok farklı teknikle yapılan ve Türk mutfağının en lezzetli ana yemeklerinden biri olan sulu köftenin yapımı konusunda tek bir teknik bulunuyor. Sulu köfte et yemeklerinin en lezzetli ve en sulu hali olarak akıllarda kalıyor. Sulu köfte daha çok ana yemeklerde servis edilse de aslında tek başına bir ana yemek ve öğün olarak da tercih edilebiliyor.

Sulu köftenin hem lezzeti hem de doyuruculuğu pek çok kişinin severek yediği yemeklerin arasında yer alıyor. Sulu köftenin yapımında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli detay bulunuyor. Bu detaylara dikkat edildiği takdirde oldukça lezzetli sulu köfteler yapılabiliyor.

Sulu Köfte Yemeği Nasıldır?

Geleneksel Türk mutfağı malzemeleri ile yapılan bu yerel lezzetin tadının ve görüntüsünün nasıl olduğu pek çok kişi tarafından biliniyor. Ancak bilmeyenler için ifade etmek gerekirse yuvarlak köftelerin ve büyük küpler halinde doğranan patateslerin salçalı suda pişmesi ile hazırlanıyor. Lezzet olarak bu yemekten aldığınız tadı diğer köfteli yemeklerden de alabiliyorsunuz. Sulu köfte bir ana yemek olduğu için baharatlı ve acı olabiliyor. Burada lezzeti ve baharat oranını belirleyici olan sizin damak zevkiniz oluyor.

Sulu Köfte Yemeği Malzemeleri

Sulu köfte yemeğini hazırlamanız için ilk olarak bu yemek için gerekli olan malzemeleri bir araya getirmeniz gerekiyor. Sulu köfte yemeğinde kullanılan malzemeler Türk mutfağının temel ürünleri olduğu için tüm malzemeleri her yerden kolayca temin edebiliyorsunuz. Sulu köftenin malzemeleri şunlardır:

 • Kıyma
 • Patates
 • Soğan
 • Sarımsak
 • Salça
 • Köftelik bulgur
 • Kırmızı toz biber
 • Pul biber
 • Karabiber
 • Tuz
 • Un

Bu malzemelerin hepsi sulu köfte için temel ve gerekli olduğundan ölçüleri kişi sayısına uygun olarak belirlemeniz en doğrusu oluyor. Sulu köfte yemeğinizi süslemek isterseniz biraz ince kıyılmış maydanozu da kullanabiliyorsunuz.

Sulu Köfte Yemeğinin Yapımı

Sulu köfte yapmak istiyorsanız bunun için ilk olarak köfteleri hazırlamanız gerekiyor. Sulu köftenin köftelerini yapmanız için kıymanın içine sarımsak ve soğanı rendeleyin. Daha sonra dikkatli bir şekilde ince yani köftelik bulguru ekleyin. Son olarak da baharatlar ve tuzu ekleyip iyice yoğurun.

İLGİLİ MAKALE  Ev usülü şis köfte nasıl yapılır? En pratik kebap tarifi

Yoğurma işlemi bittikten sonra düz bir tabağa biraz un serpin. Yoğurduğunuz karışımı cebiz büyüklüğünde olacak şekilde yuvarlayıp un serptiğiniz tabağa koyun. Tüm köfteleri yuvarladıktan sonra tabağı birkaç kere sallayın. Bu sayede köftelerin her tarafı una bulanacaktır.

Köfteleri dolapta yarım saat kadar dinlendirin. Bu sırada patatesleri ufak olmayacak şekilde küp küp doğrayın. Soğanı da kavurmak üzere doğrayıp tenceredeki yağın üzerine ekleyin. Daha sonra salçayla beraber kavurun. Doğradığınız patatesleri de ekleyip üzerini geçecek kadar sıcak su koyun. Tenceredeki malzemeleri biraz pişirdikten sonra dikkatli bir şekilde hazırladığınız köfteleri ekleyin. En son baharatları ve tuzu ekleyip biraz daha pişirin. Tüm bunlardan sonra sulu köfte yemeğiniz hazır oluyor.

İzleyin: DAĞILMAYAN YUMURTASIZ SULU KÖFTE YAPTIM – 250 GR KIYMA İLE TAM KIVAMINDA BİR TENCERE YEMEK

Sulu Köfte İle Neler Servis Edilir?

Sulu köfte, adından da anlaşılacağı üzere sulu bir yemek olduğu için servis edilirken daha çok karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerle servis ediliyor. Sulu köfte servisi sırasında daha çok pirin pilavı tercih ediliyor. Ancak siz burada damak tadınıza ve beslenmenize uygun olarak bulgur pilavını da tercih edebiliyorsunuz.

Bunların yanı sıra makarna ile de sulu köfte yemeğini servis edebiliyorsunuz. Hem besleyici hem de doyurucu olan bu geleneksel lezzeti öğle ve akşam öğünlerinde severek tüketebilirsiniz. Sağlıklı olan bu yemeği tüketerek formunuza da dikkat etmiş olursunuz.

Sulu Köfte Yemeğinin Lezzetini Arttıran Detaylar

Sulu köfte yeğeni yaparken sadece birkaç ufak şeye dikkat ederek lezzeti en üst seviyeye çıkarmanız mümkün oluyor. Her yemeğin lezzetli olmasına etki eden şeylerin başında kullanılan malzemeler yer alıyor. Taze ve kaliteli malzemelerin kullanılması doğal olarak sulu köfte yemeğinin lezzetini de olumlu yönde etkiliyor.

Bunun yanı sıra yemeğin temel unsurları olan patates ve köftenin iyi pişmesi gerekiyor. Bu nedenle ilk olarak patatesleri pişirme işlemine dahil ediyorsunuz. Daha sonra köfteleri ekleyerek her ikisini birlikte belli bir süre daha pişirmeniz gerekiyor. Sulu köftenin köftelerinin dağılmaması için iyice yoğurmanız ve una bulamanız gerekiyor. Aksi takdirde köftelerin dağılacağı için hem lezzet hem de görüntü pek iç açıcı olmuyor.