Türk kültüründe yemek çok önemli bir yer tutar. Ali Nazik de bizim için önemli olan geleneksel Türk yemeklerinden biridir. Sebze ve etin birlikte yer aldığı enfes bir yemektir. Yemeği yapmak pek zahmetli değildir. Kolay bir yapılışı vardır. Öncelikle tavaya tereyağını koymak gerekir. Ardından bu yağın yanına sarımsak koyarak yaklaşık 5 dakika kadar sotelenir. Soteleme işleminin ardından ufak ufak doğranan kuşbaşı etleri ekleyip karıştırınız. Bu işlemin ardından tavanın kapağını kapatıp 8 dakika kısık ateşte pişene kadar beklenir.

Ali Nazik için patlıcan delme

Ali Nazik için patlıcan delme

Et piştikten sonra salça, kırmızıbiber ve tuz ekleyerek tatlandırma ve baharatlandırma yapılır. Daha sonra tava ocaktan alınır. Patlıcanlar ise közlenir. Ardından bu közlenmiş patlıcanları tahta üzerinde dövmek gerekir. Patlıcanları dövme işlemi yapılırken hafif hafif tuz atılır. Patlıcanlar iyice ezildikten sonra bir kasenin içinde sarımsaklanmış yoğurt ile karıştırılır. Ardından bu karışım tabağının içine alınır. Daha sonra tabağa alınan bu karışımın ortası çukurlaştırılır. Ardından pişen etleri de bu çukurun arasına yerleştirin.

Ali Nazik için patlıcan tavada

Ali Nazik için patlıcan tavada

Ali Nazik Malzemeleri

Geleneksel yemeğimiz olan Ali Nazik’in malzemeleri öyle abartılı değildir ve her an bulunabilecek malzemelerdir.

Bu malzemeler şunlardır:

  • 250 gram kuşbaşı et (küçük doğranmış)
  • 50 gram tereyağı
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1 çay kaşığı toz kırmızıbiber
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 diş sarımsak
  • 3 adet közlenmiş patlıcan
  • 1 kase sarımsaklı yoğurt

Bu malzemelerin sayısı artırılabilir. Yapılacak yemek miktarına göre artması mantıklı olacaktır fakat bir porsiyon için en az bu kadar malzemeler gerekir.

Ali Nazik için patlıcan soyulmuş

Ali Nazik için patlıcan soyulmuş

Yemeğin Hikâyesi

Geleneksel yemeklerimiz genelde hikayeye sahiptir. Ali naziğin de kendisi kadar nefis hikayesi bulunmaktadır. Yavuz Sultan Selim’in Antep yolculuğu sırasında insanlar padişahın beğenmesi ve yemesi için çok büyük çok lezzetli yemekler pişirir. Halk birçok yemeğin arasına bu yemeği de katar. En sonunda padişah şehre gelir ve sofraya oturur. Yemeği yedikten sonra bu yemeği göstererek” Hangi eli nazik yaptı bunu?” diye sorar. Böylece yemeğin ismi de koyulur. Halk dilinde söyleye söyleye ali nazik olmuştur.

Ali Nazik için sos

Ali Nazik için sos

Alinazik Tarifi Etli (Antep Usulü) / Ali Nazik Nasıl Yapılır / Alinazik Kebap / Antep Yemekleri

Herkese Merhaba, bugün sizlerle Antep mutfağının nefis yemek tariflerinden Alinazik yemeğini yağacağız. Antep yöresel yemek lerinin arasında en çok bilinenlerinden olan Alinazik tarifi etli ve Kıymalı olarak iki şekilde yapılmaktadır. Asl olan Kıymalı ali nazik yapımı dır ancak günümüzde etli alinazik yapılışı da oldukça fazla yapılmakta ve tercih edilmektedir. Alinazık bir kabap türüdür ve bu yüzden de alinazik kebabı denir bu kıymalı olanında mangalda pişmiş kebabı patlıcanlı tabanın üzerine konmasından dolayıdır. Şimdilerde ise kavrulmuş et ile de yapıldığından evde de yapılabilir hale gelmiştir. Ali nazik kebabı yemeği yapımında en çok sorulan alinazik nasıl yapılır sorusunun tüm ayrıntılarını ve alinazik malzemelerini yemek tarifimizde görebilirsiniz. Dilerseniz buyurun Patlıcanlı yemeklerin belki de en lezzetlisi Orjinal Alinazik yapımı ve tarifimize geçelim
Şimdiden Afiyet Olsun İyi seyirler,
Alinazik Malzemeleri,
4 adet büyük boy patlıcan
5-6 yemek kaşığı sıvı yağ,
500gr Kuzu kuşbaşı,
1,5 tutam tuz,
1 çay kaşığı pul biber,
Yarım çay kaşığı karabiber
300 gr 1 kase süzme yoğurt
3 diş sarımsak

Seyredin: ORİJİNAL ANTEP USULÜ ALİ NAZİK TARİFİ | Ali Nazik Nasıl Yapılır?

MALZEMELER:
6 Adet Patlıcan
300 gr. Yağsız satır kıyma
Tuz
Pul biber
Karabiber
Sarımsaklı Yoğurt
(Süzme yoğurt ve bol sarımsaklı)

İzleyin: Alinazik Nasıl Yapılır? | Evde Kolay Kıymalı Alinazik Yapımı | Arda’nın Mutfağı

Bugün sizlere, evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir Kıymalı Alinazik tarifi vereceğim ve aklınızı başınızdan alacağına eminim!
Aşağıda bu tarifi sizin de evlerinizde yapabilmek için gerekli malzemeleri bulabilir, videomda da yapılışını izleyebilirsiniz.

Hepinize afiyet olsun 😉

Kıymalı Alinazik
Malzemeler;
Patlıcan için;
4 adet bostan patlıcan – közlenmiş
2 diş sarımsak
5 yemek kaşığı süzme yoğurt
Tuz
Karabiber

Kıymalı Harç için;
2 yemek kaşığı zeytinyağı
400 gr dana kıyma
Tuz
Karabiber
Toz kırmızı biber

Süslemek için;
2 adet domates
3 adet sivri biber
½ demet maydanoz – ince kıyılmış

Ali Nazik

Ali Nazik

Etiketlendi:

,